Açık teknik rinoplasti burun delikleri arasındaki bölmenin dış kısmına kesi uygulanması ve burun estetiği ameliyatının bu kesiden gerçekleştirilmesidir. Collumella bölümüne v şeklinde uygulanan kesi sonrasında cilt ve cildin altındaki dokular kaldırılır. Bu sayede hem burun kemiğine hem de kıkırdak dokulara rahatlıkla müdahale edilebilir.

Her ne kadar iyileşme süresi kapalı teknik ile kıyaslandığında biraz daha uzun olsa da açık teknik rinoplasti burun kemiğine ve dokulara çok daha fazla müdahale imkanı tanıyor olması ile  çeşitli avantajlar sunabiliyor.  Bu teknik uygulandığında özellikle burnun iç yapısı, burun kemiği ve kıkırdak dokular daha fazla görünür oluyor. Bu nedenle revizyon burun estetiği ameliyatlarında ve burun ucuna müdahale gerektiren rinoplasti ameliyatlarında genellikle açık tekniğin tercih edildiğini belirtebiliriz.

Neden Açık Teknik Burun Ameliyatı Yapılır?

Neden açık teknik burun ameliyatı yapılır

Öncelikle açık teknik rinoplasti ameliyatı bazı hastalar için zorunlu olarak  tercih edilmesi gereken bir teknik oluyor. Çünkü mevcut burun şekli ya da buruna kazandırılmak istenen şekil kapalı rinoplasti ile yapılamıyor. Bu nedenle açık tekniğin tercih edilmesi bir anlamda zorunlu oluyor.

Operasyonun direkt görüş ile yapılabiliyor olması daha önce yapılan burun estetiği ameliyatlarındaki  hataları net bir şekilde görmeyi ve revizyonu daha kolay yapmayı sağlayabiliyor. Tüm bunlarla birlikte burun ucundan ne kadar kıkırdak alındığı ya da burun bölgesinde ne oranda kıkırdak doku kaldığı gibi soruların yanıtlarının hiçbir şekilde alınması mümkün olabiliyor.  Kıkırdak dokuların simetrisinin gözlemlenmesi de mümkün olabiliyor.

Bilgin olsun –> Burun estetiği

Açık Rinoplasti Tekniği Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Ciddi burun ucu problemlerinin olması ya da burun kemiğinde ileri derecede eğrilik olması gibi durumlarda açık teknik rinoplasti tercih edilir. Bu gibi durumlarda operasyonu gerçekleştiren cerrah açısından açık teknik çok daha uygun bir çalışma alanı sunabiliyor. Açık tekniğin her türlü burun şekli bozukluğunda  tercih edilebilen bir operasyon yöntemi olduğunun altını çizelim.

Burun şeklindeki bozukluk çok ciddi düzeyde olsa bile bu teknikle her türlü düzeltme işlemi yapılabiliyor. Burnun kıkırdak dokusunda çökmelerin meydana gelmiş olması ya da kıkırdak doku eksikliği gibi durumlarda da açık teknik daha avantajlı bir seçeneğe dönüşüyor. Kapalı rinoplasti ameliyatı tekniğinin kimi zaman yetersiz kaldığını,  açık teknikle operasyonun çok daha rahat yapılabildiğini belirtebiliriz.

Burun Estetiğinde Kullanılan Tekniğin Önemi

Burun estetiğinde kullanılan teknik

Burun estetiği operasyonlarında  kullanılacak olan tekniğin kesinlikle doktor tarafından belirlenmesi gerekir. Kimi zaman hastalar kapalı teknikle  ameliyatın yapılması konusunda ısrarcı olabiliyor. Ancak her burun estetiği ameliyatının kapalı teknikle yapılması için uygun olmadığının da bilinmesi gerekiyor.

Mevcut burun şekli ve buruna nasıl bir müdahale yapılacağına bağlı olarak açık teknik rinoplasti tercih edilebilir. Özellikle revizyon burun ameliyatı söz konusu olduğunda  açık tekniğin çok daha doğru bir seçenek olduğunun da altı çizilmelidir.  Çünkü daha önce yapılan rinoplasti ameliyatında hakırdak dokulara nasıl bir müdahale yapıldı ve kıkırdak dokuların ne oranda azaltıldığının  mutlaka cerrah tarafından görülmesi gerekir.  Kapalı teknik ile bu pek mümkün olmadığından doktorunuz operasyonun açık teknik ile gerçekleştirilmesine karar verebilir.

Burun estetiği ameliyatının açık teknik ile yapılması  konusunda hastalara en çok endişelendiren operasyon sonrasında kullanılan tamponlar oluyor.  Oysa günümüzde kullanılan tamponlar silikon materyalden yapılıyor ve orta bölümünde delik bulunduğu için  tampon mevcutken hastalar solunum problemi yaşamıyor. Yeni nesil tamponların hastalar için çok daha konforlu bir iyileşme süreci sunduğunu belirtebiliriz. Tampon endişesi ile kapalı teknik konusunda ısrarcı olmaya gerek yok.

Açık Rinoplasti İyileşme Süreci

İyileşme süreci her hastada aynı olmaz. Operasyondan birkaç gün sonrasında hastaların yaşadıkları sıkıntılar büyük oranda ortadan kalkmış oluyor.  Tam bir iyileşme ise 2 ila 3 ay sürebiliyor. Uygulanan açık teknik rinoplasti sonrasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Operasyondan sonra silikon tampon 4 gün ila 7 gün boyunca burunda kalabilir.
  • İlk günlerde morluk, şişme ve ağrı olabilir. Bu sıkıntılar birkaç gün sonrasında azalmaya başlar ve kendiliğinden ortadan kalkar.
  • Ameliyattan sonra 2 hafta boyunca sümkürmemelisiniz.
  • Deniz, havuz, sauna ya da hamam gibi ortamlardan 2 ay uzak durmalısınız.
  • Burnu çeşitli darbelerden korumalısınız ve güneşe çıkmadan önce güneş koruyucu sürmelisiniz.

Diğer makalemiz –> https://draltanyildirim.com/grip-nedir/

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel: 0505 581 19 45
Mail: [email protected]