Kulak ağrısı genellikle bebeklerde ya da çocuklarda görülen bir rahatsızlık gibi düşünülse de aslında her yaşta ortaya çıkabilir. Otalji olarak adlandırılan bu ağrı yaşam kalitesini önemli seviyede düşürebilir. Hafif ya da orta şiddette olabildiği gibi şiddetli bir ağrı da söz konusu olabilir. Çünkü ağrıya neden olabilen unsurlar kimi zaman hastalıklar ya da enfeksiyonlar da olabiliyor. Dolayısıyla daimi ve kimi zaman da şiddeti artan bir ağrı ile hastanın karşı karşıya kalması mümkün olabiliyor.

Kulakta ağrıya neden olan unsurlar arasında en yaygın olanı orta kulak ile boğaz bölgesinin arka kısmındaki geçiş yolunda tıkanma olmasıdır. Östaki borusu olarak adlandırılan bu geçiş yolunun tıkanması kulakta basınç oluşmasına neden olur. Normal koşullarda hava orta kulağa ve sonrasında da östaki borusuna girer. Orta kulakla dış kulak arasındaki basınç dengelenmiş olur. Ancak bu geçiş yolunda tıkanma olursa kulakta bir basınç oluşur ve bu da ağrıyı beraberinde getirir.

Kulakta meydana gelen ağrının bir hastalığın habercisi olabileceğini de unutmamalısınız. Bu nedenle ciddiye alınması gereken ağrılardan biridir. Enfeksiyonlardan travmalara kadar çok sayıda farklı unsur ağrı ile kendini belli edebiliyor. Dolayısıyla birkaç gün boyunca devam eden ağrı söz konusu olduğunda bu ağrı hafif olsa dahi doktora başvurulması büyük bir önem taşıyor.

Kulakta ağrı olmasının nedenlerini, teşhisini, tedavisini ve nasıl önlemler alınabileceğini aktaracağız. Öncesinde ise kulak ağrısına nelerin iyi gelebildiği konusunu ele alalım.

Kulak Ağrısı Neden Olur?

Hem bebeklerde ve çocuklarda hem de yetişkinlerde en yaygın kulak ağrısı nedenlerinin başında enfeksiyonların geldiğini söyleyebiliriz. Kulakta enfeksiyon meydana gelirse iltihaplanma ve aynı zamanda basınçta artış da olabiliyor. Bu da kulak bölgesinde orta ya da şiddetli bir ağrı hissedilmesine yol açıyor. İç kulak bölgesinde enfeksiyonun meydana gelmesi durumunda hastaların büyük bölümü mide bulantısı, kusma ve baş dönmesi şikayetini de dile getiriyor. Ancak dış kulak bölgesinde enfeksiyon meydana gelirse kulak kepçesi bölgesinde şişlik olduğu ya da kızarıklık meydana geldiği görülüyor.

Sonuç olarak enfeksiyon ağrı şikayeti ile birlikte daha farklı semptomlara da neden olabiliyor ve bu semptomlar kulağın hangi bölgesinde enfeksiyon olduğuna göre değişebiliyor. Kulak enfeksiyonlarının genellikle viral değil bakteriyel olduğunu da eklemek gerekir. Eğer ağrıya neden olan unsur enfeksiyonsa ve tedavisi yapılmazsa çeneye ve vücudun diğer bölgelerine de enfeksiyon yayılabilir. Bununla birlikte kulakta da çeşitli hasarlara neden olabileceği unutulmamalıdır.

Kulakta enfeksiyonun olması durumunda yüksek ateş şikayeti de çoğu zaman ağrıya eşlik eder. Mutlaka kısa zamanda hekime başvurulması ve gerekli tedaviye başlanması gereklidir. Enfeksiyonun yanı sıra aşağıdaki durumlarda da kulakta ağrı olabilir.

Refere Ağrı

Refere yani vücudun farklı bir bölgesinden gelen ağrı, özellikle yüz bölgesinde ya da ağız içerisinde meydana gelen enfeksiyondan kaynaklanır. Diş çıkarma, diş apseleri, boğaz bölgesinde enfeksiyon olması ya da bademciklerde iltihaplanma olması ise en yaygın nedenlerdir. Tüm bunların yanı sıra tükürük bezlerinde bazı sağlık sorunlarının olması, çene ekleminde çeşitli problemlerin olması da kulak ağrısı sorununa neden olabilir.

Kronik Sorunlar

Bu problem kısaca TME olarak adlandırılan temporomandibular eklem disfonksiyonunu sorunudur ve kulaklarda ağrıya da yol açabilir.

Deri Enfeksiyonu

Ciltte meydana gelen enfeksiyonların kulak içerisinde ya da kulak çevresinde ağrıya neden olması mümkündür.

Soğuk Algınlığı

Her durumda olmasa da bazen soğuk algınlığının da bu ağrıya neden olabildiğini belirtelim. Soğuk algınlığı şikayetinin ortadan kalkmasıyla birlikte ağrı da kendiliğinden geçer. Bunun nedeni ise aşırı mukus üretiminin olmasıdır.

Travmalar

Tahmin edilebileceği gibi travma ve yaralanmalar da ağrıya yol açabiliyor. Çoğu zaman kulak çubuğu ya da sert bir cisimle kulağın temizlenmeye çalışılması sırasında bu istenmeyen tablo doğuyor. Genellikle bu durumda ağrı ani bir şekilde başlar ve şiddetlidir.

Zona Hastalığı

Suçiçeğine benzer özellikte virüsün sinirlerde aktive olmasından kaynaklanan zona hastalığı da nedenler listesinde yer alıyor. Özellikle kulağı besleyen sinirde meydana gelmesi durumunda şiddetli ağrı da olabilir.

Kulak Ağrısına Çözümler

Çözüm olarak görülen her yöntem kulak ağrısı şikayetini ortadan kaldırmayabilir. Çünkü ağrıya neden olan unsurlar farklıdır. Genellikle uygulanabilecek yöntemlerden biri sıcak komprestir. Sıcak suya batırılmış bir havlu ile kulak bölgesine hafifçe kompres yapmak ağrının azalmasını sağlayabilir. Ancak ağrının artıyor olması durumunda kompres kesilmelidir. Ayrıca çok sık sıcak kompres yapılması da sakıncalı olabilir.

Ağrı kesici ilaç ise doktor tarafından önerilmesi durumunda tercih edilmelidir. Gelişigüzel ağrı kesici ilaç kullanımından uzak durulması gerekir. Doktorunuzun önerdiği ağrı kesiciyi ise önerilen dozajı aşmamaya çalışarak kullanmalısınız. Uygulanabilecek yöntemlerden biri de egzersizdir. Bazı egzersizlerin ağrıyı azaltmada etkili olabildiğini belirtelim. Çeneyi aşağı ve yukarı yönlü olarak hareket ettirmek bu egzersizlerden biridir.

Çocuklarda Kulak Ağrısı

Çocuklarda kulak ağrısı

Çocuklarda da kulak ağrısı şikayeti olabilir ve yaygın yaşanan bir sorun olduğunu da söyleyebiliriz. Bebeklerde ya da çocuklarda kulakta ağrının olduğunu gösterebilen semptomlar şu şekildedir:

 • Sıklıkla kulağa dokunmak, kulakla oynamak.
 • 38 derece ve daha üzerinde olan yüksek vücut ateşi.
 • Mide bulantısı.
 • Baş dönmesi.
 • Denge kaybı.
 • Kulaktan sıvı gelmesi.
 • İştahta azalma olması.
 • Bebeklerin normalden daha uzun süre ağlaması.
 • Bazı seslere tepki vermemesi.
 • Asabiyet, sinirli ve huzursuz olma.

Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da kulak ağrısına neden olabilen unsurların sayısı fazladır. Doktora başvurarak ağrıya neden olan faktörün belirlenmesini sağlayabilirsiniz.

Kulak Ağrısı Belirtileri

Pek çok nedene bağlı olarak kulak ağrısı sorunu yaşanabiliyor ve özellikle birkaç gün içerisinde geçmeyen bir ağrı söz konusu olduğunda mutlaka takibinin ve tedavisinin yapılması gerekiyor. Ağrıya neden olan hususlara ne kadar erken dönemde müdahale edilirse hasta açısından o kadar iyidir. İşte bu nedenle bazı belirtiler hakkında bilgi sahibi olunması, yaşanan ağrının ciddiye alınmasını da beraberinde getirecektir. Çok sayıda hastada kulakta ağrı şikayetine eşlik eden belirtiler şöyledir:

 • Kulak etrafında kızarıklıklar ve şişmeler olması.
 • Yüksek vücut ateşi.
 • Kaşıntı.
 • İştahta azalma olması.
 • Baş, çene ve boğaz bölgesinde ağrı olması.
 • Kulakta çınlama olması.
 • Baş dönmesi.
 • Uykuya dalmakta zorluk çekme.

Yukarıda sıraladığımız belirtilerden sadece birini yaşıyor olsanız dahi doktora başvurmanız önemlidir.

Kulak Ağrısı Tedavisi

kulak ağrısı tedavisi

Her hastada kulak ağrısı tedavisi aynı yöntemle uygulanmıyor. Bunun nedeni ise ağrının altında yatan unsura bağlı olarak tedavi prosedürlerinin değişebiliyor olmasıdır. Tanı aşamasında hastada ağrıya neden olan unsur ya da unsurlar belirlenir. Tedavi aşamasında ise bu unsurları ortadan kaldırmaya odaklanılır. Ağrıya neden olan faktörün ortadan kaldırılması durumunda ağrı şikayeti de kendiliğinden geçer.

Tedavide ise en çok tercih edilen yöntem ilaç kullanımıdır. Enfeksiyon gibi çeşitli şikayetleri gidermeye yönelik tedavide de ilaç kullanımı tercih edilir. Kimi zaman kulak damlası kullanımı da gerekebilir. Ağrı kesici özellikte olan kulak damlası gibi ilaçların sadece doktor tarafından reçete edilmesi durumunda kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Şayet kulak zarı hasar gördüyse, delindiyse kulak damlası kullanılmaz. Daha farklı tedavi seçenekleri doktorunuz tarafından değerlendirilir ve en uygun olan prosedür uygulanır.

Kulak Ağrısında Hangi Durumda Doktora Başvurulmalıdır?

Herkesin hangi durumlarda mutlaka doktora başvurulması gerektiği konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Çünkü kulak ağrısı kimi zaman son derece önemli hastalıklardan da kaynaklanabilir. Dolayısıyla erken dönemde doktora başvurulması, gerekli müdahalenin yapılabilmesi adına önemlidir. Doktora başvurulması gereken durumlara şu örnekleri verebiliriz:

 • Ağrının şiddetli olması ya da şiddetinin artması.
 • 38 derece ve üzerinde vücut ateşi.
 • Kulaktan kan ya da sıvı gelmesi.
 • Kulak çevresinde şişkinlikler olması.
 • Boyun bölgesinde tutulma olması.
 • Yüzün bazı bölümlerini hareket ettirmede güçlük çekme.
 • Kafa karışıklığı ya da uyuşukluklar hissetme.

Kulak Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Genel olarak kulak ağrısı 2 farklı grupta ele alınır.

Primer (Birincil)

Çoğunlukla dış kulak yolu, orta kulak, kulak zarı, kulak kepçesi ve iç kulak hastalıklarından kaynaklı olarak yaşanan ağrılardır. Kulak kepçesinde herhangi bir nedenle kan toplanması, kıkırdak dokularda iltihaplanma meydana gelmesi ya da tümörler de primer ağrı olarak adlandırılan soruna neden olabilir. Birincil kulak ağrılarının sıraladığımız nedenlerden daha farklı sebeplerle de ortaya çıkabildiğini ekleyelim.

Sekonder (İkincil)

Bu ağrı ise genellikle çeşitli hastalıklardan kaynaklanır. Yani altta yatan unsur çoğunlukla hastalıklardır. Dişten, ağır ya da boğaz içinden kaynaklanan rahatsızlıklar ise ikincil ağrıların en yaygın nedenleridir.

Kulak Ağrısı Teşhisi Nasıl Konulur?

kulak ağrısı teşhisi nasıl konur

Eğer yüksek ateş, dayanılmaz düzeyde ağrı ya da işitme kaybı gibi şikayetler yoksa hastalar genellikle bir süre beklemeyi seçiyor. Fakat kulak ağrısı şiddetliyse ve farklı semptomlar da bu ağrıya eşlik ediyorsa zaman kaybetmeden doktora başvurulması önem taşıyor. Tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi kulak ağrısında da erken tanı önemli olduğundan şiddetli ağrı, yüksek ateş gibi şikayetler meydana gelirse doktora başvurulması önemlidir.

Teşhis için doktorunuz şikayetlerinizi dinleyecektir. Aynı zamanda detaylı bir kulak muayenesi de olmanız gerekir. Otoskop ile kulak zarının arka kısmında kızarıklık, hasar, sıvı birikiminin olup olmadığı incelenir. Eğer gerekli görülürse işitme testi de yapılabilir. Özellikle ağrıya baş dönmesi şikayetinin de eşlik ediyor olması durumunda mutlaka işitme testinin de yapılmasına ihtiyaç olur. Bununla birlikte bazı laboratuvar tetkikleri de yapılabilir.

Tüm bu muayene ve test sonuçları doktorunuz tarafından bir arada değerlendirilir ve tanı konur. Ardından kulakta ağrıya neden olan unsurun ortadan kaldırılmasına yönelik tedavi seçenekleri değerlendirilir.

Bilginiz olsun –> Yüz felci

Kulak Ağrısı Nasıl Önlenebilir?

Özellikle şiddetli ağrı yaşayanlar bir daha kulak ağrısı yaşamamak için önlem almak istiyor ve bunu nasıl engelleyebileceğini merak ediyor. Bunu önlemenin yolu ise ağrıya neden olabilecek tüm unsurlardan kaçınmaktır. Daha önce de değindiğimiz gibi ağrı, çeşitli dış etkenlerden kaynaklanabildiği gibi kişinin kendi vücut yapısına bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor. Sağlıklı bir yaşam şeklinin benimsenmesi ve korunması, vücut yapısına bağlı olarak bu ağrının ortaya çıkma olasılığını düşürebiliyor.

Kulakta ağrıya neden olabilecek her türlü dış etkenden korunmanın da büyük bir önem taşıdığını belirtmeliyiz. Kulak temizliğinin doğru yöntemlerle yapılması önemlidir. Aynı zamanda kulağa darbe almamaya, su kaçmasını önlemeye de dikkat etmek gerekir. Genetik faktörler de bu ağrıda etkilidir ve böyle bir durum varsa erken teşhisin önemli olduğunu hatırlatmak isteriz. Sıklıkla bu sorunu yaşayanların düzenli olarak kontrolden geçmesi gerekir. Bu sayede erken tanı mümkün olur.

Genel olarak bu ağrının önlenmesine yönelik olarak alınabilecek tedbirlere bazı örnekler verebiliriz.

 • Kulak hijyeni sağlanmalı ve bunun için düzenli olarak kulak bakımı yapılmalıdır.
 • Kulağa yabancı cisim kaçması riski önlenmelidir.
 • Kulağın iç kısmında hasara neden olabilecek her türlü hareketten kaçınmak gerekir.
 • Toz ya da polen gibi vücutta alerjik reaksiyona neden olabilecek maddelerden uzak kalınmalıdır.
 • Su ile temas ederken kulağa kaçmamasına dikkat edilmelidir.
 • Tütün ürünleri kullanımından uzak durulmalıdır.

Sağ Kulak Ağrısı Neden Olur?

Sağ kulakta ağrı olmasının yaygın nedeni enfeksiyondur ve aynı zamanda kulak temizliğinin iyi yapılmaması, hatalı yapılması gibi nedenlerle de ağrı oluşabilir. Bu nedenle sağ kulağa su kaçması, bu bölgeye darbe alınması gibi nedenler kulak ağrısı sebepleri olabilir. Kulakta iltihaplanma olması da yaygın nedenler arasında bulunuyor. Aslında sağ ve sol kulakta ağrı olmasının nedenlerinin çok farklı olmadığını söyleyebiliriz.

Merak edenler için –> Denge testi

Sol Kulak Ağrısı Neden Olur?

Sol kulakta meydana gelen ağrının nedeni genellikle dış kulak enfeksiyonudur. Ancak çene kemiğinde meydana gelen problemler, aşırı rüzgara maruz kalınması da sol kulak ağrısı ile sonuçlanabilir. Sol kulağa su kaçması halinde de ağrı yaşanabileceğini belirtelim. Eğer birkaç günde geçmeyen bir ağrı söz konusu olursa kulak burun boğaz hekimine başvurulmasında fayda olacaktır.

Kulak Ağrısı Başa Vurur Mu?

Hangi nedenle kulak ağrısı şikayetinin ortaya çıktığına bağlı olarak bu ağrının başa da vurabileceğinizi belirtelim. Özellikle dış kulak yolu iltihabı nedeniyle yaşanan ağrı, çoğu zaman zonklama şeklinde bir baş ağrısına yol açabilir. Bununla birlikte ağrının boyun ya da göz çevresinde de hissedilmesi mümkündür. İltihaplanmadan kaynaklanan ağrılara yüksek ateş şikayeti de eşlik edebilir. Kulak ağrısıyla ilgili merak ettiğiniz konuları ya da sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

İlginizi çekebilir –> Ani işitme kaybı

 

Dış kaynaklar:
https://www.healthline.com/health/earache

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel: 0505 581 19 45
Mail: [email protected]