Uyku laboratuvar testleri özellikle şiddetli horlama ya da uyku apnesi problemi yaşayanları yakından ilgilendiriyor. Çünkü kesin tanı konabilmesi için kimi zaman hastaların bu testler yaptırmaları gerekebiliyor. Bu testler kapsamında hastanın uyku ile ilgili olan ve kaydedilebilen tüm verileri bilgisayar ortamına aktarılıyor.

Sonrasında bu veriler ve aynı zamanda hastanın uyku sırasında sergilediği davranışlar değerlendirilir ve hastanın şikayetleri de dikkate alınarak tanı konur. Uyku laboratuvarlarının genellikle ev ortamı hassasiyetinde oluşturulan özel odalar olduğunu belirtelim. Dolayısıyla hastaların çok büyük bir bölümü bu laboratuvarlarda uykuya dalma konusunda bir sıkıntı yaşamıyor.

Uyku Testi Ne İçin Yapılır?

Uyku testi ne için yapılır

Uyku apnesi gibi problemlerin kaynağını tespit etmek için uyku laboratuvar testleri yapılabilir. Bu testler hastaların uyku sırasındaki beyin fonksiyonlarını, göz hareketlerini ve solunum faaliyetleri gözden geçirilir. Bununla birlikte hastaların kanındaki oksijen seviyesinin ölçülmesine de ihtiyaç doğabilir. Çünkü solunumun uzun süreli durması, daha az oksijen alınması anlamına geliyor.

Sonuç olarak uyku laboratuvar testleri tanı koymak, uygulanan tedavinin sonuçlarını gözlemlemek, takip etmek amacıyla yapılabilir. Çoğunlukla hastaya cerrahi müdahale yapılması gerektiğinde öncelikle laboratuvar ortamında bu tür incelemelerin ve kayıtların gerçekleştirilmesi gerekiyor. Yaşanan problemin kaynağı ile birlikte bu sorunun hastanın vücudunda ne gibi tepkimelere yol açtığının belirlenmesi konusunda da testlerin çok büyük önem taşıdığını belirtmek mümkündür.

Bu durumda kimlerin uyku testleri için başvuru yapması gerektiği konusu da merak edilebilir. hemen kısa bir liste aktaralım:

  • Gündüz sürekli uykulu olanlar
  • Gürültülü horlama sorunu yaşayanlar
  • Uykuda solunumun kısa ya da uzun süreli olarak kesilmesi
  • Huzursuz uyku süreci yaşamak
  • Narkolepsi şüphesi olanlar
  • Periyodik bacak hareketleri bozukluğu, huzursuz bacak sendromu problemi yaşayanlar
  • REM davranış bozukluğu olanlar

Şayet yukarıda sıralanan sorunlardan birini yaşıyorsanız sizin de uyku testlerine tabi tutulmanız gerekebilir. Böylelikle en doğru tanı konabilir ve hasta için en uygun tedavi seçeneği belirlenerek tedaviye başlanır.

Bilgin olsun –> https://draltanyildirim.com/horlama-nedir/

Uyku Laboratuvar Testleri Ne İşe Yarar?

Çeşitli şikayetler ile doktora başvurduğunuzda uyku kalitesini bozan unsurların net bir şekilde belirlenmesi gerekir. İşte bu noktada devreye uyku laboratuvar testleri giriyor. Bu testler tanı ve tedavi takibi için gerçekleştirilebilir. Test sonuçları bazı hastalıkların mevcudiyetinin belirlenmesine olanak tanıyabilir.

Aynı zamanda hastanın uyku sırasında sergilediği davranışlar ve bir anlamda uykusuyla karakterize olan özellikle belirlenmeye çalışılır. Hangi beyin aktivitelerinin olduğu, uyku sırasında vücudun hangi pozisyonlara girdiği ve hangi pozisyonlarda solunumun kısa ya da uzun süreli olarak kesildiği gibi onlarca farklı sorunun yanıtı, uyku laboratuvarlarında gerçekleştirilen polismonongrafi testleri ile bulunabiliyor. Aynı zamanda bu test sonuçlarının yapılacak cerrahi müdahalenin planlanmasında da son derece önemli olduğunu aktarmak gerekir.

Uyku Laboratuvar Testleri Nedir?

Uyku testleri

Polismonongrafi testleri yani uyku laboratuvar testleri sanıldığı gibi hastayı zorlayan aşamalarla gerçekleşmiyor. Hastaların belirtilen saatte uyku merkezine gitmesi isteniyor. Ardından hastanın vücudunun çeşitli yerlerine elektrotlar yapıştırılıyor. Hastadan testin yapılacağı gün alkol almaması, gün içerisinde uyumaması uyku kalitesini etkileyecek seviyede kafein almaması tavsiye ediliyor. Elbette testin yapılacağı gün uyku getiren ilaçların da alınmaması önem taşıyor.

Hastalar yanlarında uyku kıyafetlerini de getirir ve görevli teknisyen tüm hazırlıkları tamamladıktan sonra hastaya uygulanacak işlemler hakkında da bilgi verir.  Bu arada elektrotların saçlı deriye ve kulak akasına da uygulanması nedeniyle sağlıklı bir veri alabilmek adına hastadan gelmeden önce duş alması istenir. Hastanın parmak ucuna ve burnuna sensörler de takılır. Sonrasında teknisyen izleme odasına geçer ve sinyaller bilgisayar ortamına aktarılarak takip edilir. Oda içerisinde bir de kamera bulunur ve hastanın görüntü kaydını yapar.

İlgini çekebilir –> https://draltanyildirim.com/bademcik-ameliyati/

Uyku Laboratuvar Testleri Nerede Olur?

Bu testleri yaptırmak için öncelikle kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilmeniz gerekir. Ardından doktorunuz tarafından gerekli görülmesi halinde uyku laboratuvar testleri yaptırmanız istenebilir. Bu testler sağlık kuruluşlarının hazırladığı özel uyku laboratuvarlarında yapılabiliyor.

Aynı zamanda sağlık kuruluşlarından bağımsız olarak hizmet veren uyku laboratuvarlarının da olduğunu belirtebiliriz. Bu konuda doktorunuza danışabilir ve çok daha sağlıklı bilgiler alabilirsiniz. Bu testlerin sonuçlarının doktorunuz tarafından değerlendirilmesi 1 ile 2 gün sürebilir. Çünkü test esnasında çok sayıda farklı veri elde edilir ve verilerin de mutlaka bir arada değerlendirilmesi gerekir.

 

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/polysomnography/about/pac-20394877

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel: 0505 581 19 45
Mail: [email protected]