Kulak kiri yani buşon kulak kepçesi ile kulak zarı arasında kalan bölgede oluşuyor. Dış kulağın orta kısmında salgı bezleri bulunuyor ve bu salgı bezleri kulak salgısını salgılama görevini üstleniyor. Dış ortamdan kulak içerisine ulaşan toz ve kirin kulak zarına ulaşmasını engelleyen bu salgının kulak sağlığı açısından son derece önemli olduğunu belirtmek gerekiyor.

Çünkü dışarıdan kulağa giren toz ve kir, serumen adı verilen salgıya yapışıyor ve kuruyor. Salgı kuruduğunda kulak kiri dış kulak bölgesinden kulak kepçesine doğru atılıyor. Halk arasında kulak kiri, bir ‘kir’ olarak değerlendirilse de asında vücudun savunma sistemlerinden biridir. Çünkü kulak salısı sayesinde kulak enfeksiyonlara karşı korunur ve aynı zamanda kulağın tahriş olması da engellenir.

Kulak Kiri Nasıl Temizlenmelidir?

kulak kiri nasıl temizlenmeli

Elbette kulak kiri nasıl temizlenmeli sorusunun yanıtı her birey için çok büyük bir önem taşıyor. Öncelikle kulak kirinin kulak zarına uzak bir noktada oluştuğunu belirtmek gerekiyor. Halk arasında kulak temizliğinin pamuklu kulak çubukları ile yapılması oldukça yaygın bir tercihtir. Ancak kulak çubuğu ya da farklı cisimler ile kulakların temizlenmesi doğru değil. Bu yöntem maalesef kulak kirinin daha da ileriye itilmesine yol açıyor. Hatta bazı hastalarda bu yöntemin kulak zarının yırtılmasına bile neden olabildiğini unutmamak gerekiyor.

Bireyler kulak pisliği temizliğini temiz ve yumuşak bir bez kullanarak yapmalıdır. Kulağın bu bez ile silinmesi kulak kirinin temizlenmesi için yeterlidir. Ancak bazı kişilerde kulak salgısı çok daha fazla olabiliyor. Bu kişilerin 6 ayda bir ya da yılda bir kulak burun boğaz uzmanına başvurarak kulak temizliğinin yapılmasını sağlamalıdır. Özellikle tozlu ortamlarda sıklıkla bulunan kişiler için kulak temizliğinin düzenli bir şekilde yapılması çok daha fazla önem taşıyor. Kulak temizliğinde asla gelişigüzel yöntemler kullanılmamalıdır.

Bilgin olsun –> https://draltanyildirim.com/kulak-kireclenmesi/

Kulak Kiri Neden Olur?


Genel olarak kulak kiri oluşum nedenlerini şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Tozlu ve kirli ortamlarda bulunmak
 • Deniz ve havuza girilmesi ya da duş sırasında kulak salgısının şişmesi
 • Dış kulak yolunun yapısal olarak dar olması
 • Çeşitli nedenlerle buşonun kulak dışına atılamaması
 • İşitme cihazı, tıkaç ve kulaklık gibi cihazların kullanımı
 • Kulak temizliğinin, kulak içine yabancı cisim sokularak yapılması
 • Kulak salgısının fazla olması

Bu unsurlar kulak kirinin daha yoğun bir şekilde görülmesine de sebebiyet verebiliyor. Kulağı nemli tutan ve bakterilere karşı kulağı koruyan salgıların fazla olması ve kuruluk nedeniyle kulak pisliği kaşıntı gibi çeşitli şikayetlere de yol açabilir. Kaşıntı, kulak yolunda kuruluk olmasından da kaynaklanabilir. Her bireyde her daim bir miktar kulak salgısının olduğunu belirtmek gerekir.

Çeşitli unsurlara bağlı olarak salgının artması da mümkündür ve bu durumda kulakların çok daha titiz bir şekilde, doğru yöntemler uygulanarak temizlenmesi gerekir. Çünkü kulak salgısının dışarıya atılamaması bazı sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kulak Kiri Belirtileri

kulak kiri belirtileri

Buşon yani kulak kiri bazı kişilerde hiçbir şikayete sebebiyet vermez. Ancak bazı kişilerde kulak salgısı, kulak yolunda birikmeye başlar. Bu da beraberinde şikayetleri getirebilir. Genel olarak kulak kirinin birikiminin neden olduğu rahatsızlıkları ve belirtileri şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Kulak tıkanıklığı
 • İşitmede azalma olması
 • Uğultu ya da çınlama
 • Baş dönmesi
 • Kuru öksürük
 • Kulakta dolgunluk hissi
 • Ağrı
 • Kötü koku
 • Akıntı
 • Kaşıntı

Bu şikayetlerin sadece tek kulakta olabileceği gibi her iki kulakta da olabileceğini belirtmeliyiz. Bu gibi durumlarda kulak kiri mutlaka temizlenmelidir. Yukarıda sıralanan şikayetlerden herhangi birinin görülmesi halinde mutlaka kulak burun boğaz uzmanına başvurmalı ve muayene olmalısınız. Çünkü gerekli müdahalenin yapılmaması durumunda şikayetler şiddetlenebilir ve hastaların yaşadıkları sıkıntılara yenileri de eklenebilir.

İlginizi çekebilir –> https://draltanyildirim.com/kulak-cinlamasi/

Kulak Kiri Ağrı Yapar Mı?

Şayet kulak kiri kulağın dış kısmına doğru atılmazsa ya da birikmeye başlarsa ağrıya neden olabilir. Ağrıya kimi zaman kulakta çınlama ya da uğultu gibi şikayetler de eşlik edebilir. Ancak kulakta ağrının farklı nedenlerle de ortaya çıkabildiğini unutmamak gerekir. Bu nedenle hafif bir ağrı olsa dahi zaman kaybetmeden kulak burun boğaz uzmanından randevu almalı ve gerekli muayenenin yapılmasını sağlamalısınız. Zira ihmal edilen kulak ağrıları ileride daha ciddi sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir.

Yabancı kaynaklar:
https://www.healthline.com/health/earwax-buildup