Burun kemiği eğriliği bazı hastalarda sadece estetik açıdan nahoş bir görünüme sebebiyet verirken bazı kişilerde de sonum ile ilgili çeşitli sorunlara yol açabiliyor. Genellikle çok fazla önemsenmiyor olsa da bu eğriliğin aslında çeşitli rahatsızlıklar doğurabileceğinin bilinmesi gerekiyor. Özellikle burun tıkanıklığına yol açan eğriliklerin pek çok farklı hastalığa davetiye çıkardığını söyleyebiliriz. Sadece günlük yaşam değil genel olarak sağlık durumu da vücuda daha az oksijen girmesinden ciddi düzeyde etkileniyor.

Örneğin burun tıkanıklığı zamanla akciğer ve kalp ile ilgili çeşitli rahatsızlıklar yaşanmasına yol açabiliyor. Uyku kalitesinin düşmesi, koku alamama ya da tat alamama gibi farklı sorunlar da doğabiliyor. Bu nedenle özellikle sonumun ile ilgili bazı sorunlara neden olan burun kemiği eğriliği kesinlikle ciddiye alınmalıdır ve gerekli müdahalenin yapılması için kulak burun boğaz uzmanı ile görüşülmesi gerekir.

Deviasyon Nedir?

Deviasyon nedir

Burun boşluğunu ikiye bölen duvara burun septumu denir. Septum adlı bu yapının ön bölümü kıkırdak dokudan, arka bölümü ise kemikten oluşuyor. Deviasyon ise en genel tanımı ile kemik ve kıkırdaktan oluşan burun yapısında eğrilik olmasıdır. Bu eğrilik sadece tek yöne eğilme şeklinde olabildiği gibi her iki yöne eğilme şeklinde de görülebilir. Sonuç olarak ortaya burun kemiği eğriliği tablosu çıkıyor.

Burun kemiğinde eğriliğin düzeltilebilir bir durum olduğunun altını çizmekte fayda var. Doğuştan meydana gelmiş olsa bile bu sorun ‘kader’ olarak görülmemelidir. Yapılacak müdahaleler ile eğri görünüm ortadan kaldırılabilir ve rahatlıkla solunum yapılabilecek, daha düzgün bir burun görünümü elde edilebilir.

Bilgin olsun –> https://draltanyildirim.com/acik-teknik-rinoplasti/

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı

Genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilen burun kemiği eğriliği ameliyatı ender durumlarda lokal anestezi ile de yapılabilir. Ameliyatın kapalı ya da açık teknikle yapılabildiğini ve hangi tekniğin tercih edildiğine bağlı olarak ameliyat süresinin de değişebileceğini belirtmek gerekiyor. Genellikle ameliyat 1 saat ile 1,5 saat arasında tamamlanır. Eğriliğe neden olan kemik ve kıkırdak dokunun çıkarılması ya da düzeltilmesi prosedürü ile uygulanan operasyon ile buruna daha düzgün, solunuma engel olmayacak bir görünüm kazandırılır. Hastalar silikon tamponlar sayesinde gayet konforlu bir iyileşme süreci yaşıyor.

Burun Kemiği Eğriliği Nedenleri

Öncelikle burun kemiğinin gelişimini doğumdan sonra da devam ettirdiğini ve 18 yaş tamamlanana kadar kemik gelişiminin sürdüğünü belirtmek gerekir. Ergenlik döneminde ise burun yapısında çok fazla değişim meydana gelebilir. Kimi zaman eğrilikler ergenlik döneminde düzelebilir, kimi zaman da bu dönemden sonra eğrilikler ortaya çıkabilir.

Yapılan araştırmalar burun kemiği eğriliği nedenleri arasında ilk sırada yer alan unsurun kemiklerin orantısız büyümesi olduğunu ortaya koydu. İkinci sırada yer alan unsur ise burun kemiğine herhangi bir darbe alınması oluyor. Bu darbeler ve kırılan burun kemiğinin kendiliğinden kaynaması da burun kemiğinde eğrilikler oluşmasına neden olabiliyor. Genetik faktörlerin de burun kemiğinde doğuştan eğrilik olmasının nedenleri listesinde yer alıyor.

Mutlaka okumalısın –> Burun estetiği

Septum Deviasyon Nasıl Teşhis Edilir?

Septum deviasyon nasıl teşhis edilir

Septum deviasyonu yani burun kemiği eğriliği endoskopi yardımı ile yapılan ayrıntılı bir muayene ile konabiliyor. Mutlaka çok ileri tetkiklerin gerçekleştirilmesine gereksinim olmuyor. Kimi zaman tanı konması için muayene sonrasında rinomanometrik ölçümlerin yapılması da gerekebiliyor. Bu tetkik ile hastanın solunum durumunun gözden geçirilmesi sağlanıyor.

Akustik rinometri ise burun kanalının hacim darlığının tespit edilmesini sağlıyor. Tüm bunlarla birlikte hastanın durumu dikkate alınarak tomografi ya da röntgen çekilmesi de gerekebilir. Bu tetkikler konka şişlikleri ya da alerjik durumların tespitinde de kolaylık sağlar. Tanı konmasının ardından ameliyat öncesinde hastandan kan testi yaptırması da istenebilir. Kan testi genellikle hastanın ameliyata engel bir durumunun olup olmadığının belirlenmesine yönelik olarak ihtiyaç duyulan bir testtir.

Deviasyon Ameliyatı Fiyatı 2023

Tanı konan hastalar burun kemiği eğriliği için yapılacak olan ameliyat fiyatlarını da merak edebiliyor. Ancak maalesef fiyat konusunda bir rakamdan söz etmek doğru olmaz. Öncelikle hastanın muayene edilmesi ve burun kemiğindeki eğriliğin incelenmesi gerekiyor. Ardından hasta için en uygun ameliyat planlaması gerçekleştirilir ve ameliyat için ayrılması gereken bütçe de bu sayede netleştirilmiş olur.

Pek çok unsura bağlı olarak ameliyat ücretlerinin değişkenlik gösterebileceğini de unutmamalısınız. Doktorun deneyimi, tercih edilecek ameliyat tekniği gibi unsurlara bağlı olarak cerrahi operasyon fiyatları da değişkenlik gösterebilir.

İlginizi çekebilir –> https://draltanyildirim.com/alerjik-nezle/

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel: 0505 581 19 45
Mail: [email protected]