Boyunda kist çocukluk ya da yetişkinlik döneminde görülebilen sorunlar arasında yer alıyor. Kist oluşumunun pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Boyun bölgesinde şişlik ile kendini belli edebilen kistler hastalarda paniğe ve endişeye de neden olabiliyor. Çünkü akıllara ilk olarak kanser geliyor. Oysa boyunda kist olması mutlaka kanser tanısı konacağı anlamına gelmez. Böyle bir durumda kulak burun boğaz uzmanına danışmak ve gerekli muayene ile tetkiklerin yapılmasını sağlamak gerekiyor. Sonrasında ise en uygun tedavi seçeneği değerlendirilecektir.

Boyunda Kist Olanlar Ne Yapmalı?

Şayet boyun bölgesinde hafif de olsa bir şişme ya da ağrı olduğunda zaman kaybetmeden KBB uzmanına başvurmalısınız. Beklemek boyunda kist yapısının büyümesine neden olabilir ve büyümesi durumunda da daha farklı sorunlar yaşanabilir. Erken tanı konabilmesi ise bir an önce doktorunuza başvurmanız ile mümkün olabilir. Kistin yapısına bağlı olarak uygulanacak tedavi farklı olabilir. Kimi zaman tedavinin cerrahi operasyon ile yapılması gerektiğinin de altını çizmekte fayda var.

Bilgin olsun –> https://draltanyildirim.com/tukuruk-bezi-tumoru/

Boyunda Kist Neden Oluşur?

Boyunda kist neden oluşur

Elbette hastalar boyunda kist neden olur sorusunun yanıtını da merak edebiliyor. Kistler doğumsal olarak ortaya çıkabildiği gibi sonradan, daha farklı unsurlara bağlı olarak da gelişebilen yapılardır. En sık görülen kist türlerinin brankial ve tiroglosal kist ve fistüller olduğunu söylemek mümkün. Bu kistler çocuklarda da görülebilir ve mutlaka takibinin yapılması gerekir. Bununla birlikte dermoid ve epidermoid kistler de yine sıklıkla karşılaştığımız kist türleri oluyor.

Brankial kistler pek çok farklı formda ortaya çıkabilir. Kulak önünde, boyunda kist şeklinde görülebileceği gibi küçük bir çöküntüden akıntı yapan bir formda ortaya çıkabilir. Hatta şişlik yapan bir kist şeklinde de görülebilir. Bu kist yapısının genellikle bebeklerin anne karnındayken gelişimleri esnasında çene, kulak, yüz ya da boyun dokularının oluşmaya başladığı dönemde ortaya çıktığını söylemek mümkündür. Dokuların kaynaşması ya da birleşmesi ile ilgili bazı eksiklikler doğumsal olarak brankial kistlerin oluşmasına neden olabilir. Genellikle kulak önünden aşağıya doğru bir seyir izler ve boynun yan kısmında yerleşim gösterir.

Tiroglosal kistler ise boynun orta bölümünde yerleşim gösteren kist türüdür. Yutkunma esnasında hareketli olan bu kist yapısı Enfekte olabilme özelliğine sahip olduğundan şişmeye de neden olabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonu durumunda sıklıkla meydana gelebilen bu kist yapısı embriyonun gelişimi sırasında tiroid bezinin dil kökünde oluşması, boyun hattından aşağı yönlü bir seyir izlemesi ve neticede soluk borusunun iki tarafında yerleşmesi şeklinde görülüyor. Bu kist yapısının genellikle iyi huylu olduğunu belirtebiliriz.

Tıkla öğren –> https://draltanyildirim.com/tukuruk-bezi-iltihabi/

Boyunda Kist Nasıl Geçer?

Boyunda kist nasıl geçer

Tedavi seçenekleri ve boyunda kist yapısının nasıl geçtiği konusuna da açıklık getirmekte fayda var. Öncelikle boyun bölgesinde meydana gelen kistlerin mutlaka detaylıca incelenmesi gerekiyor. Bu inceleme yapılmadan tedavi uygulanması mümkün olmaz. Tedavi ise çoğunlukla cerrahi operasyon şeklinde gerçekleştiriliyor. Genel anestezi altında gerçekleştirilen ameliyat ile kist yapısının vücuttan tahliye edilmesine ihtiyaç duyulabiliyor. Ancak bazı durumlarda kistin büyüme eğilimi içerisinde olup olmadığının gözlemlenmesi gibi bir tedavi yolu da tercih edilebilir. Bu noktada kistin iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğu önem taşıyor. Dolayısıyla cerrahi operasyon öncesinde patolojik incelemeye de ihtiyaç duyulabiliyor. Patolojik inceleme sonrasında kistin ameliyat ile alınıp alınmayacağına karar verilir.

Boyunda Kist Tehlikeli mi?

Öncelikle boyun bölgesinde meydana gelen her kitlenin hastada endişe yaratmasına gerek yok. Çünkü boyunda kist çoğu zaman kansere neden olan yapılan değildir. Elbette çeşitli muayene ve tetkikler ile gözden geçirilmesi ve kist yapısının incelenmesi gerekir. Ancak kist olması mutlaka hastanın kanser olduğu anlamını da taşımaz. Enfeksiyondan kaynaklı olarak ortaya çıkabilen kist yapılarının çok büyük bir bölümü kötü huylu olmuyor. Doğumsal kist türleri için de benzer bir ifadede bulunabiliriz.

Hastaların dikkat etmesi gereken en önemli unsur, fark edilmeleri durumunda beklemeden kulak burun boğaz uzmanına başvurmaları olacak. Basit bir şişlik olarak düşünülen kistler sanılandan daha hızlı bir büyüme içerisine girebilir. Bu durumda uygulanacak tedavinin de çok daha geniş kapsamlı bir form kazanabileceğini unutmamak gerekiyor. Şişlikle birlikte ağrı gibi şikayetler ortaya çıktığında da mutlaka bu yapılanmaların hasta tarafından ciddiye alınması lazım…

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel: 0505 581 19 45
Mail: [email protected]