Kulak tüpü ameliyatı adından da anlaşılabileceği gibi kulağa tüp takılması için gerçekleştirilen operasyondur. Bu ameliyat kapsamında kulak zarına 2 mm – 3 mm çapında bir delik açılır. Orta kulakta yer alan sıvının boşaltılması sağlanır. Hangi durumlarda kulağa tüp takılır ya da bu tüp kulakta ne kadar kalır gibi soruların yanıtlarını aktarmadan önce orta kulak ile işitme kabı konusunu biraz daha yakından incelemek gerekiyor.

Orta Kulak ve İşitme Kaybı

Kulakta, kulak zarından sonra gelen ve iç kulağın önünde yer alan yapı orta kulak bölgesidir. Vücudun denge ritmini düzenliyor olması nedeniyle orta kulağın son derece önemli olduğunu belirtmeliyiz. Orta kulak boşluğu ile hava ile doludur. Bu hava basınca azalma olması durumunda boşlukta sıvı birikimi olur. Sıvı ise işitme kemikçiklerinin hareket etmesine engel olduğundan işitme problemi sorunu ortaya çıkar ve kulak tüpü ameliyatı işlemine gerek duyulabilir.

Orta kulakta meydana gelebilecek bu sorunun önlenmesi kulak tüpü ameliyatı ile mümkün olabiliyor. Son derece küçük ebatlarda olan bu medikal havalandırma tüpü, kulak boşluğunda gereksinim duyulan hava takviyesini başarıyla sağlıyor. Bu sayede kulak kemikçiklerinin ve yeniden normal hareket etmesi de sağlanıyor. İşitme kaybı probleminin sadece tek bir operasyon ile ortadan kaldırılması mümkün oluyor.

Hangi Durumlarda Kulağa Tüp Takılır?

Her işitme kaybı sorununun kulak tüpü ameliyatı ile giderilemeyeceğini belirtmeliyiz. Bu nedenle hangi durumlarda bu yöntemin devreye girdiğini maddeler halinde açıklamakta fayda var.

 • Büyümüş geniz etlerinin ya da geniş damak yarıklarının orta kulakta havalanma bozukluklarına neden olması
 • Burun ve sinüs iltihaplarının sürekli nüksetmesi, bundan kaynaklı olarak da orta kulağın ihtiyaç duyduğu havalandırmanın sağlanamaması
 • Geniz boşluğunda tümörlerin olması, doku kayıplarının meydana gelmesi ve östaki borusu ile kulağa açılan boşluğun bu tümörler ya da doku kayıpları nedeniyle havalandırmayı engelliyor olması
 • Orta kulak iltihaplanmaları ve kulak zarının aşırı oranda bombeleşmesi
 • Ani bir şekilde başlaması nedeniyle ilaç ile kontrol altına alınmayan bir iltihaplanma sorununun yaşanması
 • Orta kulakta adeta bir yapıştırıcı kadar güçlü bir sıvının var olması ve bu sıvının diğer tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılamıyor olması
 • Kişinin uçuş ya da dalış gibi eylemleri sırasında orta kulağın yüksek basınca maruz kalması ve barotravmaların meydana gelmesi
 • Östaki borusunun doğru şekilde gelişmemesi
 • Down sendromu ya da yarık damak gibi hastalıklardan kaynaklı olarak kulak zarı ile östaki borusunun gelişmesiyle ilgili sıkıntılar yaşanması
 • Kulak zarında çökme meydana gelmesi

Yukarıda sıraladığımız durumların tamamı, orta kulaktaki havalanmayı önleyebilen problemlerdir. Bunun neticesinde de işitme kayıpları gibi yaşamsal sıkıntılar doğuran problemler meydana gelir. Yapılan operasyon ile bu bölüme yerleştirilen kulak tüpü, işitme kaybının ortadan kaldırılması, orta kulak boşluğunda yeniden havalandırmanın meydana gelmesi açısından büyük bir önem taşır.

Kulak Tüpü Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sıklıkla merak edilen konulardan biri de kulak tüpü ameliyatı işleminin nasıl bir süreçte gerçekleştiği oluyor. Öncelikle bu ameliyatın çocuklarda genel anestezi altında gerçekleştirildiğini belirtelim. Yetişkinlerde ise lokal anestezi yöntemleri ile operasyonun gerçekleştirilmesi mümkün oluyor. Örneğin kulak zarı bölgesine anestezi ilacının püskürtülmesi ya da enjeksiyon ile anestezi ilacının vücuda ulaştırılması gibi yöntemler uygulanabiliyor.

Anestezinin etkisini göstermesinin ve bölgede istenen uyuşmanın sağlanmasının ardından mikroskop yardımı ile dış kulak yolundan girilir. Kulak zarının çizilmesi ile birlikte kulak zarının hemen alt kısmında yer alan havanın dışarı çekilmesi sağlanır. Ardından bu bölgeye havalandırma tüpünün dikkatli bir şekilde yerleştirilmesi gereklidir. Şayet bu bölgede sıvı birikmişse işleme başlanmadan önce bu sıvının da temizlenmesi, bölgeden çekilmesi önemlidir.

Bu sayede işitme kemikçiklerinin ve kulak zarının yeniden rahatça hareket edebilmesi sağlanır. Kulak zarına 2 mm genişliğe sahip ve bir ucu orta kulakta, diğer ucu da dış kulakta olan havalandırma tüpünün yerleştirilmesi, operasyonun temel amacıdır. Bu küçük tüp, orta kulaktaki hava dengesinin yeniden sağlanmasında etkilidir. Aynı zamanda bu ameliyatın sadece çocuklarda değiş yetişkin hastalarda da son derece başarılı bir şekilde uygulanabildiğini belirtelim.

Bununla birlikte çocuk hastalarda söz konusu ameliyat ile birlikte geniz etinin de alınması mümkündür. Geniz eti, orta kulak problemlerinde oldukça etkindir ve bu nedenle geniz etinin alınması için yeni bir ameliyat planlaması yapılması yerine aynı operasyonda sorun giderilir. Sıklıkla merak edilen konulardan biri de ameliyatın dışarıdan belli olup olmadığıdır. Dışarıdan bakıldığında bu operasyona dair bir iz görünmez.

Kulak Tüpü Ameliyatının Faydaları

kulak tüpü ameliyatı faydaları
Uygulanan kulak tüpü ameliyatı işleminde orta kulak gibi vücut açısından son derece önemli ve bir o kadar da hassas olan bölgenin daha sağlıklı bir forma getirilmesi hedefleniyor. Aynı zamanda bu ameliyatta kalıcı bir sonuç elde edilmesi amaçlanır. Ameliyatın sağladığı faydalara ise şu örnekleri verebiliriz:

 • Bu operasyon ile birlikte orta kulak iltihabının yeniden yaşanması riskinin minimum seviyeye çekilmesi mümkündür.
 • Orta kulakta birikmiş olan sıvı nedeniyle meydana gelen duyma kaybı problemi tamamen ortadan kaldırılır.
 • Orta kulak iltihabının giderilmesiyle beraber iltihaptan kaynaklanan konuşma sorunları ya da denge sorunları da kendiliğinden ortadan kalkmış olur.
 • Orta kulakta mevcut olan iltihaplanmanın neden olduğu uyku sorunları, davranış problemleri de giderilmiş olur.

Kulak Tüpünün Kulakta Kalma Süresi Nedir?

Her hastada kulak tüpü ameliyatı ile takılan tüpün kulakta kalma süresi aynı değildir. Hastanın özellikleri ve tüpün cinsi gibi unsurlar bu sürenin değişmesini beraberinde getirir. İlk kez tüp takılacağında kısa süreli olan kulak tüpleri tercih edilir ve bu tüplerin 6 ay ile 9 ay arasına kulakta kaldığını söyleyebiliriz. Sonrasında vücut tarafından atılan bir yapıya sahiptirler. Eğer vücut tarafından atılmazsa medikal müdahale ile kulaktan alınır. Tekrar eden vakalarda ise uzun süreli tüpler tercih edilir. Bu tüpler kulakta 1 yıldan fazla süre kalabilir.

İlginizi çekebilir –> Kulak çınlaması

Kulak Tüpü Ameliyatı Sonrası Yaşam

Elbette kulak tüpü ameliyatı sonrasında kulak bölgesinin sudan korunması çok önemlidir. Bunun dışında yaşamsal kısıtlamalar çok fazla bulunmuyor. Dolayısıyla hastalar bu ameliyatın işleminin ardından günlük hayatlarına kısa zamanda geri dönebiliyor.

Kulak Tüpü Ameliyatı Acıtır Mı?

Elbette kulak tüpü ameliyatı acı vermez. Çünkü bu işlem genel anestezi altında gerçekleştirilir. İşlem sırasında ya da ameliyat sonrasında da ağrı şikayetinin ortaya çıkmadığını ekleyelim.

Kulak Tüpü Ameliyatı Fiyatları Ne Kadardır?

Her hasta için kulak tüpü ameliyatı fiyatları aynı olmadığından net bir fiyat bilgisi vermek yanıltıcı olabilir. Öncesinde randevu alarak muayene edilmelisiniz. Eğer bu işlem için uygun bir adaysanız tarafınıza ameliyat için fiyat bilgisi iletilir.

Bilginiz olsun –> Kulak zarı ameliyatı

Kulak Tüpü Ameliyatı Sonrası Akıntı Olur Mu?

Uygulanan kulak tüpü ameliyatı sonrasında kulaktan az miktarda olmak kaydıyla bir akıntı gelmesi normal bir durumdur. Bu akıntının hafif kanlı olması, sümüksü bir yapıda olması da normaldir. Nedeni ise kulak tüpü ameliyatı ile kulak zarına uygulanan müdahaledir. Ancak akıntının çok uzun sürmesi, akıntıyla birlikte yüksek vücut ateşi gibi daha farklı şikayetlerin de ortaya çıkması durumunda mutlaka kısa zamanda doktorunuza başvurmalısınız. Kulak tüpü ameliyatına dair sorularınızı altta yer alan yorum bölümün yazabilirsiniz.

Merak edenler için –> Kulak kireçlenmesi