Yüz bölgesinde, dudaklarda ya da dilde meydana gelen her yaralanma mutlaka ameliyat gerektirmez. Ancak bazı durumlarda tedavi sadece cerrahi girişim ile gerçekleştirilebilir. Yüz, dudak ve dil yaralanmaları, cerrahi müdahaleler hakkında merak edilenleri sizlerle paylaşıyoruz.

Yüz Yaralanmaları Nedir?

Özellikle ağır travmalara bağlı olarak meydana gelen yüz yaralanmalarında kimi zaman ameliyat zorunlu bir seçeneğe dönüşebiliyor. Yüz kemiklerinde kırıklar olması durumunda kırığın doğru şekilde konumlanması ve kaynamasının sağlanması için cerrahi girişimlerden yardım alınıyor. Aynı zamanda fasial sinir yaralanmaları, tükürük bezi kanalı yaralanmaları gibi durumlarda da mikrocerrahi yöntemler devreye giriyor. Yüz yaralanmalarında sadece kemiklerin değil dokuların da ameliyat ile onarılmasına ihtiyaç duyulabiliyor. Ancak cerrahi operasyonların çoğunlukla kemik kırıkları nedeniyle yapıldığını söyleyebiliriz.

Yüz Kırıkları Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz bölgesindeki kırıkların ameliyatı her hasta için farklı şekilde planlanabilir. Kemik kırıklarının türü, hangi bölgeleri etkilediği, parçalı olup olmadığı ya da yüz fonksiyonlarını etkileyip etkilemediği gibi hususlar yapılan ameliyatın prosedüründe de belirleyici olabiliyor. Yüz kırığı ameliyatlarının büyük bölümü genel anestezi altında gerçekleştiriliyor. Sadece basit bazı operasyonlarda lokal anestezinin tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Ameliyatta kırığın yerine bağlı olarak ağız içerisinden girilebildiği gibi saçlı deriden de girilebiliyor. Alt ya da üst dudağın iç kısmından, gözlerin yan kısmından, kaş üzerinden ya da çene altından da kırık bölgesine ulaşılması sağlanabilir. Ameliyatta kırık hatları uç uca getirilir ve plak vidalar ile kırıkların sabitlenmesi sağlanır. Burun yaralanmalarında ise açık ya da kapalı teknikle operasyonun gerçekleştirilmesi mümkün olabiliyor.

Yüz kemiği kırıklarında plak vida sistemlerinden sıklıkla faydalanılır. Bunların bazıları bir süre sonra çıkarılırken bazıları ise ömür boyu kalıcı olarak şekilde kırık hattına yerleştirilir. Ameliyat sırasında acı ve ağrı hissedilmez ancak anestezinin etkisinin geçmesinin ardından müdahale edilen kemik kırığı bölgesinde hafif ağrılar olabilir. Çoğu zaman bu ağrıların çok şiddetli olmadığını ve hastaları zorlamadığını da söyleyebiliriz.

Riskler Ve Komplikasyonlar Nelerdir?

Tüm ameliyatlarda bazı risk ve komplikasyonlar mevcuttur ve yüz kemiği kırıklarında da enfeksiyon, kanama, kaynaşma sorunları ya da yüzde sinir yaralanmaları gibi risklerin olabildiğini belirtmeliyiz. Deneyimli bir cerrahın tercih edilmesi durumunda ameliyatlardaki bu risklerin minimum seviyeye inmesi mümkün olabiliyor. Nadiren meydana gelen sinir yaralanmalarında alt dudakta, çene bölgesinde hissizlik olabilir. Dilde tat alma ve hissetme sıkıntılarının oluşması da riskler arasında yer alır. Bununla birlikte yüz kaslarında çalışma kusurları olabilir ve bu da bazı mimiklerin yapılmasını engelleyebilir. Sinir yaralanmalarının büyük bölümü 1 yıl içerisinde düzelir ancak bazen bu durum kalıcı da olabilir.

Yüz travmalarında göz hareketlerinin sağlayan kasların kasılması ile ilgili sorunlar da olabilir. Kimi zaman görme bozuklukları ameliyattan ziyade yaşanan travmadan kaynaklanabilir. Kırığın ne oranda büyük olduğu da risklerde belirleyici olan faktörlerdir. Sıklıkla merak edilen hususlardan biri de görme kaybı riski oluyor. Görme kaybı çok ender ortaya çıkabilen bir risktir. Her yüz kırığı ameliyatında mutlaka görme kaybı olacak şeklindeki düşünce gerçeği yansıtmaz. Kimi zaman yaralanma sırasında dişlerde de kırılmalar olabiliyor. Özellikle ağız bölgesine sert darbe alınması gibi durumlarda diş kaybı sorunları yaşanabiliyor. Bu gibi durumlarda ameliyat sonrası iyileşme tamamlandığında diş hekimi tarafından uygulanan ve eksik diş sorununu gidermeye yönelik tedavilerinden faydalanılabilir.

Dudak Yaralanmaları Ameliyatları

Dudak yaralanmalarında durumunda çok sık ameliyat gerekmez. Trafik kazaları, dudak dokularının parçalanmış olması gibi vakalarda dokuların onarımına yönelik olarak basit cerrahi girişimler uygulanabilir. Yaralanma nedeniyle doku kaybının meydana gelmesi de söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda vücudun farklı bir bölgesinden alınan doku ile onarım sağlanabiliyor. Dudak yaralanmalarında kimi zaman sadece dikiş uygulamasının yapılması da yeterli olabilir. Dokularda iyileşmenin ve kaynaşmanın daha hızlı gerçekleşmesi için yırtılan dudak bölgesine dikiş atılıyor.

Dil Yaralanması/Yırtılması Ve Tedavisi

Dil bölgesi vücudun en hassas dokularından biridir. Adeta bir büyüteç etkisine sahip olan dildeki bu hassasiyet önemli faydalar da sunar. Dildeki problemler ise pek çok farklı fonksiyonda kendini net bir şekilde belli edebilir. Dildeki yaralanma ya da yırtılma, kişinin konuşma, tatma, çiğneme, yutma ve hatta nefes alıp verme sırasında bile çeşitli sıkıntılar yaşamasına neden olur. Her ne kadar çok sık yaşanmıyor gibi düşünülse de çeşitli nedenlere bağlı olarak dilde de yaralanmalar meydana gelebiliyor. Bu yaralanmalar arasında sıklıkla gerçekleşenlerden biri de yırtılmalardır.

Dil Yırtılması Neden Olur?

Dilde yırtılma meydana gelmesinin yaygın nedenleri trafik kazaları, yüksekten düşmeler ve spor yaralanmalarıdır. Yüz bölgesine sert bir darbe alınması ve yüz travmasının oluşması durumunda da dilde küçük ya da büyük çaplı yırtılmalar meydana gelebilir. Elbette dil yırtılmasının nedenleri sadece bunlarla sınırlı değildir. Aşağıdaki durumlarda da bu tablonun ortaya çıkabildiğini söyleyebiliriz:

  • Epilepsi (sara) nöbeti geçirmek
  • Entübe esnasında oral travma meydana gelmesi
  • Kişinin kendi kendine zarar vermesi
  • Elektrokonvülsif tedavi esnasında yaralanmaların meydana gelmesi
  • Elektronik sigara patlamaları

Dil yaralanmalarında ilk yardımın son derece önemli olduğunu da belirtmeliyiz. Temiz bir bez ya da gazlı bez ile yaraya baskı uygulamak gerekir. Kanamanın durdurulmasına yönelik olarak yapılan bu baskı kısa bir sürede etki edebilir. Ağızda biriken kanın yutulmaması, tükürülmesi de gereklidir. Acil olarak tıbbi müdahalenin yapılmasının son derece önemli olduğunun altını çizmeliyiz.

Dil Yaralanmasında Her Zaman Dikiş Atılır Mı?

Dildeki yaralanmanın durumuna bağlı olarak dikiş atılması gerekebilir. Bunun amacı çoğu zaman dildeki iyileşmenin doğru şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır. Cerrahi yöntemle gerçekleştirilen bu işlem dil dokularındaki kaynaşmanın doğru biçimde olmasını sağlar ve böylelikle dil yaralanmasına bağlı olarak ileride yaşanabilecek fonksiyon bozukluklarının önüne geçilmesi hedeflenir. Özellikle yara kenarlarının pürüzlü olması, birbirini kesen iki yara görüntüsünün olması, dildeki yırtılmanın küçük olmaması ya da hayvan ısırığı nedeniyle dilde yırtılma olması gibi durumlarda mutlaka dikiş uygulamasının yapılması gerekecektir.

İlginizi çekebilir –> Alın ve kaş botoksu

Dil Yaralanması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle bölgenin hijyenik bir şekilde temizlenmesi gerekir. Şayet dilde yabancı bir cisim batması mevcutsa bu cismin doktor tarafından çıkarılması gereklidir. Sonrasında dikiş işlemine geçilebilir. Bazı durumlarda ise ameliyat ile dil dokusunun onarılmasına gereksinim doğar. Ancak tüm bu tıbbi müdahaleler anestezi altında yapılır ve dolayısıyla kişinin acı ya da ağrı hissetmesi önlenir. Cerrahi müdahale sonrasında mutlaka antibiyotik ilaç kullanımı da gerekir. Nedeni ise olası bir enfeksiyon probleminin ortadan kalkmasını sağlamaktır. Dil bölgesinin bakımına dikkat edilmesi de önem taşıyor. Çünkü dildeki dikişler yırtılabilir ve kanama meydana gelebilir. Bu nedenle özellikle beslenmeye dikkat edilmeli, doktorun öneri ve uyarılarının dikkate alınması gerekir.

Olası bir şişme, kanama, morarma ya da dikişlerin açılması durumunda derhal doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz. Yüksek ateş, titreme, yara bölgesinden kötü kokulu akıntı gelmesi gibi enfeksiyon belirtilerinde de doktorunuza ulaşmanız gerekir. Reçete edilen ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması iyileşme süresinin problemsiz biçimde atlatılabilmesi adına çok büyük bir önem taşır. Yüz, dudak ve dil yaralanma cerrahisi hakkında merak ettiğiniz soruları altta bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Merak edenler için –> Kaz ayağı botoksu