Ses teli nodülü nedir sorusunu ‘sesin yanlış ya da çok yoğun kullanılmasına bağlı olarak gelişen nasır benzeri yapılanmalar’ şeklinde tanımlayabiliriz. Ses teli nodüllerinin halk arasında genellikle kötü huylu olduğu düşünülür. Oysa nodüller kötü huylu değildir. Genellikle öğretmenler, ses sanatçıları, tiyatrocular, çağrı merkezi çalışanları gibi sesini uzun süre ve yoğun bir şekilde kullanmak zorunda kalan kişilerde yoğun olarak görüldüğünü de belirtmek gerekir.

Ses eğer uzun süre ve yoğun bir şekilde kullanılırsa zorlanır. Zorlanmanın yoğun olduğu bölgelerde ise bir kalınlaşma meydana gelmeye başlar. Gırtlağın yapısal özelliklerinden kaynaklı olarak bu nodül yapılanmalarının kadınlarda erkeklere nazaran daha yaygın görüldüğünü söyleyebiliriz. Bu nedenle ses teli nodülü nedir konusu kadınları daha fazla ilgilendirebiliyor. Ses nodüllerinin çocuklarda ise genellikle 10 ila 12 yaş arasında görüldüğünü söyleyebiliriz.

Ses Teli Nodülü Ameliyatı

Her ne kadar ses teli nodülü nedir konusunda hastaları en çok endişelendiren husus ameliyat olsa da günümüzde bu operasyonun çok daha yeni tekniklerle yapıldığını belirtebiliriz. Bu nedenle hastaların ameliyat ile ilgili bir endişe yaşamalarına da gerek olmaz. Operasyon anestezi altına gerçekleştiriliyor ve dolayısıyla hastaların herhangi bir acı ya da ağrı hissetmesi de mümkün olmuyor. Bununla birlikte ameliyat sonrasında iyileşme süresinin de artık çok daha kısa olduğunu belirtmek gerekir.

Ses nodüllerinin çıkarılmasına yönelik olarak gerçekleştirilen ameliyatta endoskopik yöntemler kullanılabiliyor. Mikrolaringoskopi altında nodüller çıkarılıyor ve bu sayede hastanın ses kalitesine yeniden kavuşması da sağlanmış oluyor. Ameliyat yaklaşık olarak 1 saat içerisinde tamamlanır. Hastaya ameliyat sonrasında yeme ve içme ile ilgili bir yasak konulmaz. Ancak bir süre boyunca konuşma ve özellikle de fısıldama yasağı konur. Operasyonun ardından hafif düzeyde bir boğaz ağrısı yaşanabilir ancak bu ağrı genellikle sadece 1 gün sürer.

İşlem esnasında dilin boru ile sabitlenmesinden kaynaklı olarak hastalar ameliyatın ardından ağızlarında metal tadı olduğundan şikayet edebilir. Dilde hafif uyuşma ve çok kısa süreli tat alma kaybı yaşanabilir. Tüm bunlar geçici yan etkilerdir ve aynı zamanda hastaları çok zorlayacak seviyede olmazlar.

Bilgin olsun –> https://draltanyildirim.com/ses-kalinlastirma-ameliyati/

Ses Teli Nodülü Tedavisi

ses teli nodülü tedavisi

Hastalar ses teli nodülü nedir konusunda tanı ve tedavi sürecini de merak edebiliyor. Tanı konması için ileri tetkiklerin yapılmasına ihtiyaç olmaz. Çoğu zaman muayene ile hastadaki nodüller kulak burun boğaz uzmanları tarafından görülebilir. Tedavi ise hastanın durumuna ve şikayetlerine bağlı olarak değişebilir. İlk aşamada sesin dinlendirilmesi tavsiye edilir. Uzun süreli bir ses dinlenmesinin ardından bir gelişme yaşanmıyor olması durumunda ise sesin doğru şekilde kullanılmasını sağlamak için ses terapisi uygulanabilir.

Ancak bazı hastalarda bu tür çözümler ile başarı elde edilemeyebiliyor. Bu durumda cerrahi operasyon yapılması gerekiyor. Cerrahi müdahale ise nodüllerin çıkarılmasına yönelik olarak gerçekleştiriliyor. Ancak ameliyat yapılması durumunda operasyonun ardından hastaların mutlaka ses terapisi almaları gerektiğini de unutmamak lazım… Hastalar ilaç tedavisi uygulanması gibi taleplerde de bulunabiliyor. Ancak ses nodüllerinin ilaç ile tedavi edilmesi maalesef mümkün olmaz. Bu nedenle bazı hastalarda tedavinin ameliyat ile gerçekleştirilmesi zorunlu olabiliyor.

Ses Teli Nodülünün Sebepleri Nelerdir?

Aslında ses teli nodülü nedir nedenleri nelerdir konusunda uzayan bir listeden söz etmeye gerek yok. Çünkü nodüller ses tellerinin hor kullanılması ya da uzun süre kullanılmasından kaynaklanıyor. Dolayısıyla gürültülü bir ortamda çalışanlarda, uzun süre konuşmak ya da ses tellerini kullanmak zorunda olanlarda nodüllerin daha fazla görülmesi de bundandır. Aynı zamanda her ses teli nodülüne mutlaka müdahale edilmesi de gerekmez.

Ses Teli Nodülü Nasıl Oluşur?

Ses teli nodülünün nasıl oluştuğu da ses teli nodülü nedir sorusu kadar önem taşıyor ve merak ediliyor. Sesin kötü kullanımı ya da yoğun bir şekilde kullanılması sonrasında ses tellerinin titreşim ile birbirine en çok çarpan bölümlerinde kronik bir travma gelişir.

Buna bağlı olarak da dokularda sıvı birikir ve bir süre sonrasında da bu bölgede yer alan hücrelerin karakteristik olan özelliklerinde bazı değişimler meydana gelir. Bu değişimler arasında en çok dikkat çeken epitel altı bağ dokuda sertleşmenin olmasıdır. Sesin yoğun ve kötü kullanımının devam etmesi halinde ise bu sertleşme ses teli nodüllerine dönüşür. Ardından ses daha kötü ve çatallı çıkmaya başlar.

İlginizi çekebilir –> https://draltanyildirim.com/girtlak-kanseri/

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel: 0505 581 19 45
Mail: [email protected]