İşitme testi kişinin işitme seviyesini ölçmek için gerçekleştirilir. Her yaşta yapılabilen bu test genellikle ses yalıtımlı bir odada gerçekleştirilir. İşitme testinin 4 farklı türü bulunuyor. Bunlar;

Saf Ses Odyometrisi

Mevcut işitme testleri arasında en sık gerçekleştirilen budur. Kulakların farklı frekanslarda duyabildikleri minimum sesin seviyesini ölçmek amacıyla yapılır. Hastaya özel bir kulaklık takılır ve ardından sesler dinletilir. Ardından hastanın ses duyduğunda önündeki butona basması istenir. Böylelikle hastanın duyduğu seslerin ölçülmesi de mümkün hale gelir. Bu testin gerçekleştirilmesinin temel amacı işitme eşiğinin düzeyini belirlemek oluyor.

Konuşma Odyometrisi

konuşma odyometrisi

İnsan sesinin duyulması ve değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen konuşma odyometrisinin temelinde tahmin edilebileceği gibi insan sesi bulunur. Bu test de kişinin kulak fonksiyonları hakkında fikir edinmeyi sağlar. Rahat dinleme eşiği ya da konuşmayı ayırt etme eşiği gibi seslerle ilgili kişinin eşiğinin belirlenmesini sağlayan bir işitme testidir.

Timpanometri

Bu testin temel amacı ise orta kulağın basıncını ölçmektir. Test esnasında dış kulak yoluna hava basıncı uygulanıyor ve bu sayede kulak zarındaki hareketlilik ölçülüyor. Ölçüm işlemi ise kulağa prob yerleştirilmesi ile yapılıyor. Sadece yetişkinlere değil bebeklere de uygulanabilen bir işitme testi olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu testin gerçekleştirilebilmesi için kulak zarında delik olmaması gerektiğinin de altı çizilmelidir.

Akustik Refleks

Orta kulaktaki stapes kasının akustik yapıdaki uyaranlara ne gibi tepkiler verdiğinin ölçülmesi amacıyla gerçekleştirilir. Bu işitme testi ile elde edilen bulgular, diğer yöntemlerle elde edilen bulgular ile bir arada değerlendirilir. Genellikle işitme kaybına neden olan unsurları tespit edebilmek amacıyla bu işitme testi yönteminin uygulandığını söyleyebiliriz.

Bera Testi Nasıl Yapılır?

Bera testi bebeklerde işitme kaybının olup olmadığını tespit etmek amacıyla uygulanan bir ileri tanı testidir. İşitme kaybı küçük yaşlarda ortaya çıktığında beraberinde konuşma bozukluklarına da yol açabiliyor. Bu nedenle bebeklik döneminde işitme testi gerçekleştirilmesi ve mevcut sorunlara erken tanı ile müdahale edilmesi çok büyük önem taşıyor. İşte bu noktada devreye bera testi giriyor. Her 1000 bebekten 3’ünde doğuştan işitme kaybı görüldüğünden bebeklerin seslere tepki vermemesi gibi durumlarda gerekli muayene ve testlerin yapılabilmesi için kulak burun boğaz uzmanına başvurulması gerekir.

Tarama ABR olarak da adlandırılan bu testte işitsel sinir ve beyin sapı tarafından oluşturulan elektriksel aktivite kaydediliyor. Kayıt yapılabilmesi için de kafa derisi üzerine elektrot yerleştiriliyor ve bu testin bebeklere hiçbir zararı bulunmuyor. Bu test genellikle bebekler ve çocuklar için gerçekleştiriliyor olsa da ihtiyaç duyulması halinde yetişkinler için de söz konusu testin yapılabildiğini belirtmekte fayda var.

Yeni Doğan İşitme Testi

yeni doğan işitme testi

Yenidoğan bebeklerde işitme testi çoğunlukla tarama ABR ile gerçekleştiriliyor. Çünkü yapılacak gözlemlerle ya da diğer test yöntemleri ile bebeklerin işitip işitmediğinin anlaşılması olanaksızdır. Bu nedenle söz konusu test uygulanıyor ve bu sayede bebeklerde herhangi bir işitme kaybının olup olmadığı da kolaylıkla anlaşılabiliyor. Bu testte bebeklerin duyduğu seslere tepki vermesi istenmez ve böyle bir beklenti yoktur. Dolayısıyla kolaylıkla test ile istenen bulgular elde edilebilir.

İlginizi çekebilir –> https://draltanyildirim.com/kulak-agrisi-nedir-nasil-gecer/

Çocuklar İçin İşitme Testi

Çocuklar için gerçekleştirilen duyma testi yöntemi de genellikle bera testi oluyor. Ancak çocuğun yaşına bağlı olarak daha farklı işitme testlerinin de tercih edilebileceğini belirtelim. Kimi zaman iki farklı testin de yapılması ve sonuçların kulak burun boğaz uzmanı tarafından bir arada değerlendirilmesi de gerekebilir.

İşitme Testi Ne Kadar Sürer?

Hangi işitme testi yönteminin tercih edildiğine bağlı olarak test süresinin değişebildiğini belirtmeliyiz. Ancak çoğunlukla bu testler 5 dakika ila 20 dakika arasında tamamlanıyor. Bebekler için uygulanan test ise teste hazırlık aşamasıyla birlikte toplamda 5 dakika ila 15 dakika sürüyor.

İşitme Testi Sonuçları

Yapılan işitme testi sonuçları doktorunuz tarafından değerlendirilir ve ardından tarafınıza bilgi verilir. Test sonuçları şu şekilde değerlendirilir:

  • 20 dBHL’ye kadar düşük sesleri işitebilmek normal işitmedir.
  • 25 – 39 dBHL arasında olan seslerin duyulması hafif işitme kaybıdır.
  • 40 – 69 dBHL arasında işitme kaybının olması ise orta düzey işitme kaybı olarak değerlendirilir.
  • İleri düzey işitme kaybı ise 70 – 89 dBHL arasındadır. Bu durumda implant kullanımı gerekebilir.

Bilgin olsun –> https://draltanyildirim.com/denge-testi/

Yabancı kaynaklar:
https://www.hearinglink.org/your-hearing/what-is-a-hearing-test/