Yüz germe ameliyatı, yaşın ilerlemesi ile birlikte yüz bölgesinde meydana gelen sarkmaları, kırışıklıkları gidermek, daha genç ve daha gergin bir yüz görünümü elde etmek amacıyla uygulanan operasyondur. Facelift olarak da bilinen bu operasyon tamamen kişinin ihtiyaçlarına göre planlanır ve temel hedefi de yaşlanmanın yüzde bıraktığı etkileri ortadan kaldırmaktır.

Yaşın ilerlemesi ile birlikte cilt elastikiyetini kaybediyor. Kolajen üretiminin de azalması, cilt kırışıklarına, deride sarkmalar olmasına yol açıyor. Elbette yüz bölgesindeki yaşlanmadan sadece zaman sorumlu değildir. Güneşin zararlı ışınları, yaşam tarzı, kötü beslenme, alkol ve tütün ürünleri kullanımı gibi pek çok faktör, yaşlanma sürecini hızlandırabiliyor. Bu durumda ciltte kırışıklıklar oluşuyor, lekeler beliriyor, sarkmalar meydana geliyor. Özellikle alın bölgesinde oluşan kırışıklıklar yaşlanmanın basit göstergelerinden biri haline geliyor.

Alın çizgilerine çoğu zaman düşük kaşlar, sarkık göz kapakları, torbalanmış göz altları, ağız ve burun bölgesinde oluşan derin çizgiler de eşlik ediyor. Yanaklarda sarkma olması, çene konturlarının kaybolması, boyun bölgesindeki deride bollaşma olması ve hatta deri katmanlarının oluşması da yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkan yüz görünümünde dikkat çeken sorunlardır. İşte bu noktada devreye giren girişim, yüz germe ameliyatı oluyor.

Face lift ya da ritidektomi gibi isimlerle de bilinen yüz germe operasyonu kişinin yaşlanma sürecini durduramaz. Ancak olduğundan çok daha genç bir yüz görünümü elde etmesini sağlayabilir. Bu operasyondan faydalananlar arasında olduğundan 5 yaş, 10 yaş hatta 15 yaş daha genç görünenler de bulunuyor. Ameliyat oldukça kapsamlıdır ve yüz bölgesinde pek çok bölgeye müdahale edilir. Yüz germe ameliyatlarında yüz ve boyun bölgesindeki sarkıklıkları, düzensizlikleri gidermek temel amaçlardan biridir. Aynı zamanda yanak ve boyun bölgesindeki fazlalıklar da alınır. Yağ dokuları bazı anatomik bölgelere çekilir ve asılır. Yüz dokularına eğer gerekiyorsa takviye de yapılabilir. İstendiğinde göz kapaklarının düzeltilmesi gibi tamamlayıcı bazı müdahaleler de ameliyat kapsamına alınabilir.

Kimler Yüz Germe Ameliyatından Faydalanabilir?

Yüz germe operasyonu, yüz ve boyun bölgesindeki derilerde sarkma meydana gelmiş olan ancak cildin elastikiyet düzeyi belirli bir seviyede olan kişiler için son derece uygundur. Bu operasyonun gebelik ve emzirme dönemlerinde yapılamadığını da hatırlatmak gerekiyor. Kişinin söz konusu operasyondan faydalanması için ameliyat engel bir sağlık sorununun bulunmaması da önemlidir.

Çoğunlukla 40 yaş üzerinde olan bireyler bu operasyondan faydalanıyor. Ancak 50’li ya da 60’lı yaşlarda da ameliyat yapılabilir. Cilt yaşlanmasında genetik faktörler de etkilidir. Bazı kişilerde yaşlanma belirtileri çok daha erken yaşlarda ortaya çıkıyor. Bu gibi durumlarda uzun süre beklemeye gerek kalmadan kolaylıkla yüz germe girişimlerinden istifade edilebilir. Ameliyatta ne tür müdahaleler yapılacağına kişinin ihtiyaçları dikkate alınarak karar veriliyor. Her hastada aynı müdahalelerin aynı düzeyde yapılması gerekmez. Ameliyat öncesi planlama aşamasında müdahale edilecek bölgeler belirlenir. Gerek görülmesi durumunda tamamlayıcı girişimlerden de faydalanılır ve böylece daha genç bir yüz görünümü hayalinin gerçeğe dönüşmesi sağlanır.

Yüz Germe Ameliyatının Çeşitleri Neler?

Genel olarak yüz germe ameliyatı 3 farklı kategoride değerlendiriliyor. Bunlar, mid face lift, mini face lift ve full face lift şeklindedir.

Mid Face Lift (Orta Yüz Germe) Ameliyatı

Orta yüz germe operasyonu, gözaltında sarkık görünüm sergileyen yanak bölgesi dokusunun yukarı yönlü taşınması prosedürüne dayanır. Göz altı bölgesinden yapılan küçük bir kesi ile operasyonun gerçekleştirilmesi mümkün olabiliyor. Aynı zamanda saçlı deriden girilmesi ile de deride germe işleminin yapılması sağlanabilir. Orta yüz germe ameliyatından çoğunlukla 40 yaş ile 55 yaş arasındakilerin faydalandığını söyleyebiliriz. Hem genel anestezi hem de lokal anestezi ile bu ameliyatın yapılması mümkün olabilir. Operasyonun süresi ise kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle 2 saat dolaylarındadır.

Mini Face Lift (Mini Yüz Germe) Ameliyatı

Bu ameliyat ise 45 ile 50 yaş arasında olanlar için gerçekleştirilen bir ameliyattır. Yüz bölgesinde henüz çok fazla sarkıklık meydana gelmediğinde sadece yüzün yanak kısımlarında bir sarkma olduğunda devreye mini yüz germe operasyonu giriyor. Ameliyatın temel amacı ise sadece yanak bölgesini yukarı kaldırmaktır. Derin dokulara çok fazla girilmesine gerek olmaz. Kulakların ön kısmından gevşek olan doku alınır ve iç dokuda da sıkılaşma sağlanır. Yaklaşık olarak 2 saat süren bu operasyon da genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Full Face Lift (Tam Yüz Germe) Ameliyatı

Tam yüz germe operasyonunda ise şakak bölgesi gerilir. Aynı zamanda saçlı deri sınırından bir kesi uygulanır. Kulak önünden devam eder ve bu sayede yanak bölgesinin tamamının çene hattı boyunca gerdirilmesi mümkün olur. Operasyonda boyun bölgesinin de gerdirildiğini belirtelim. Deri ile beraber altta bulunan SMAS olarak adlandırılan bağ dokusu da gerdirilebiliyor. Cilt altında yer alan bağ dokularına, mimik kaslarına kısacası gevşemiş durumda olan tüm dokulara müdahale edilebiliyor. Tam yüz germe operasyonundan genellikle 55 yaş üstünde olan bireyler faydalanıyor. Ameliyatın genel anestezi altında gerçekleştirildiğini, süresinin ise 2 saat ile 4 saat arasında değiştiğini söyleyebiliriz.

Yüz Germe Ameliyatından Önce

Ameliyattan ne beklediğinizi ameliyat öncesinde net bir şekilde belirlemeniz gerekiyor. Beklentilerinizi mutlaka doktorunuz ile de paylaşmalısınız. Kullandığınız ilaçlar varsa doktorunuza bilgi vermeli ve nasıl bir hazırlık yapmanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Ameliyattan 10 gün önce tütün ürünleri kullanımı durdurulmalıdır. Alkol ve kan sulandıran ilaç kullanımının da durdurulması gerekir.

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat anestezi altında gerçekleştirilir ve bu nedenle operasyon sırasında hastanın acı ve sızı hissetmesinin de önüne geçilmiş olur. Hangi anestezi türünün tercih edileceğine hastanın durumu, yaşı nasıl bir müdahale yapılacağı, hangi bölgelere müdahale edileceği ve operasyon süresi dikkate alınarak anestezi uzmanı tarafından karar verilmelidir. Operasyonda kesi uygulanan bölgeler de değişmekle birlikte çoğunlukla kulak önü, kulak arkası ya da saçlı deridir. Bu nedenle ameliyat izlerinin gizlenmesi de zor olmaz. Kesi uygulandıktan sonra sarkık olan derilere ve dokulara müdahale edilir. Ardından kesi uygulanan bölgeye dikiş atılır ve ameliyat da tamamlanmış olur.

İlginizi çekebilir –> Göz kapağı estetiği

Yüz Germe Ameliyatından Sonra

Operasyondan sonraki erken dönem çoğunlukla hastalar için gayet rahat geçen bir süreçtir. Elbette yüz bölgesinde şişlik, morarma, gerginlik hissi olur. Aynı zamanda operasyondan sinirler de etkilendiği için yüzde hafif düzeyde asimetriler de olabilir. Bu sorunların tamamı birkaç gün içerisinde kendiliğinden düzelir. Operasyon ile yüze kazandırılan şeklin korunması için sargı uygulaması da yapılır. Sargılar birkaç gün boyunca yüzde kalır ve sonrasında çıkarılır. Kendiliğinden eriyen dikiş ipleri kullanılmadıysa dikişlerin 7 gün ile 10 gün sonrasında alınması gerekir. Yüz bölgesinin 1 ay boyunca her türlü darbeden korunması gerekir ve masaj yapılması, yüzün ovuşturulması da sakıncalıdır.

Şişliklerin tamamen geçmesi ve dikiş bölgesinin de tamamen kapanmasının ardından makyaj yapılabilir. Ancak bu süre boyunca yüze herhangi bir kozmetik ürün sürülmemesi gerekir. Aynı zamanda 2 ay boyunca vücudu çok zorlayan, yüksek düzeyde efor gerektiren hareketlerden de kaçınılması gerekir. Yüz germe ameliyatı hakkında sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Merak edenler için –> Dudak dolgusu