burun estetiği
Burun estetiği
yani rinoplasti Türkiye başta olmak üzere tüm dünya genelinde en çok tercih edilen estetik ameliyatların başında geliyor. Burundaki şekil bozuklukları insanların psikolojik açıdan olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Rinoplasti, en çok burundaki şekil bozukluklarının giderilmesi amacıyla gerçekleştiriliyor. Özellikle son yıllarda yeni tıp teknolojilerinin de geliştirilmesi ile birlikte bu operasyonun hasta açısından daha konforlu bir süreçte tamamlandığını belirtmek mümkündür.

Çoğunlukla estetik kaygılarla gerçekleştiriliyor olsa da rinoplastinin çeşitli sağlık sorunlarını gidermeye yönelik olarak da yapıldığını unutmamak gerekir. Çünkü burundaki şekil bozukluğu bazı kişilerde solunum güçlüğüne neden olabiliyor ve nefes alıp vermeyi zorlaştırıyor. Bu da vücuda yeterli oksijen gitmesinin önündeki büyük bir engeldir. Rinoplasti ile bu şekil bozukluğunun giderilmesi sağlanıyor ve hastanın solunumla alakalı yaşadığı sorun ortadan kaldırılıyor.

Plastik cerrahi operasyonlardan biri olan burun estetiği nazoplasti gibi isimlerle de anılıyor. Bu operasyon doğumsal olan ya da sonradan travmaya bağlı olarak gelişen yapısal problemlerin giderilmesi amacını da taşıyabilir. Günümüzde burun estetiğiyle çok daha başarılı neticeler alınabildiğini eklemek gerekir. Ancak operasyonun başarısında doktor seçimi son derece önemlidir.

Yazı İçeriği

Burun Estetiği Operasyonunda Doktor Seçimi Neden Önemli?

Sadece estetik açıdan daha güzel görünen bir buruna sahip olmak isteyebilirsiniz. Bu operasyonun solunum sıkıntılarını ortadan kaldırması için de tercih ediyor olabilirsiniz. Nedeni ne olursa olsun, burun estetiği operasyonunda temel amaç burundaki solunum yolunun en iyi şekilde çalışır halde olmasını sağlamaktır. Sonrasında estetik açıdan buruna şekil verilmesi de hedeflenir. Tercih edilen doktorun bu hedefe yönelik olarak müdahale gerçekleştirmesi gereklidir.

Bununla birlikte burun bölgesine yapılan küçük bir hatalı müdahale dahi istenmeyen bir görüntüye neden olabilir. İşte bu yüzden söz konusu operasyon sadece alanında uzman olan cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Hastalar olabildiğince deneyimli doktorlara yönelerek olası hata riskinin en aza indirgenmesini amaçlar. Doktor tarafından mutlaka detaylı bir muayene yapılmalıdır. Hastanın beklentileri mutlaka değerlendirilmeli ve bu beklentiler üzerine hasta ile doktor konuşmalıdır. Böylelikle başarılı ve doğal görünen bir burun görüntüsü elde etmeye yönelik olarak ameliyat yapılabilir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

burun estetiği ne kadar sürer

Her hastada burun estetiği ameliyatının süresi aynı olamaz çünkü yapılan müdahale birbirinden çok farklı olabiliyor. Bu ameliyatın hem kadınlarda hem de erkeklerde komplike bir operasyon sürecini gerektirdiğini unutmamalısınız. Toplam süre ameliyat sırasında hangi müdahalelerin yapıldığına, müdahale yapılan bölgenin büyüklüğüne, burun dokularının yapısına bağlı olarak değişiyor. Ameliyatta uygulanan teknik de ameliyatın ne kadar sürdüğü konusunda belirleyici olan hususlardan biridir. Çoğunlukla ameliyat süresi 2 saat ile 4 saat arasında değişir. Eğer burun bölgesine çok basit bir müdahale yapılacaksa 1 saat gibi kısa bir süre içerisinde ameliyatın tamamlanması mümkün olabilir.

Rinoplasti kapsamında çok farklı müdahaleler yapılabiliyor. Örneğin operasyon sırasında burun içindeki bir deformitenin düzeltilmesi gerekebilir. Kıkırdak dokulara müdahale gerekebilir ya da sekonder cerrahi işlemlerin de uygulanmasına ihtiyaç olabilir. Detaylı bir müdahale gerektiren rinoplasti operasyonlarında nadir de olsa ameliyat süresinin 6 ya da 7 saate kadar uzamasının mümkün olduğunu belirtelim. Ancak ortalama bir süreden söz edilmesi gerekiyorsa 2 – 2,5 saat diyebiliriz.

Burun Ucu Estetiği Nedir?

Yüzümüzdeki burun görünümünü en çok etkileyen bölgelerden biri de burun ucudur. Burun ucunun düşük olması, burun hattı düzgün olsa dahi estetik açıdan kişiyi rahatsız edebiliyor. Aynı zamanda burnun uç bölgesinde fazla yayvan bir görünüm olmasının da benzer sonuçlar doğurduğunu söyleyebiliriz. Burun ucu ile alakalı olarak sıklıkla dile getirilen şikayetler şu şekildedir:

 • Burun ucunun idealden çok daha geniş olması
 • Burun ucunun çok dar olması nedeniyle sıkıştırılmış gibi görünmesi
 • Burun deliklerinin simetrik olmaması
 • Burun ucunun düşük olması
 • Burun ucunun aşırı düzeyde kalkık olması
 • Burnun uç yapısı nedeniyle burun deliklerinin çok fazla görünmesi
 • Burun ucunun aşırı oranda sivri olması

Bu şikayetlere sahip olan kişi sayısının azımsanmayacak kadar fazla olduğunu söyleyebiliriz. Şikayetlerin ortadan kaldırılması ve burnun uç kısmına da estetik bir görünüm kazandırılması için burun estetiği operasyonundan faydalanılır. Bu operasyonlar rinoplastinin alt dalı olan burun ucu estetiği olarak adlandırılır. Operasyon kapsamında burnun kemik bölgesine herhangi bir müdahale yapılmıyor. Sadece uç bölgede yer alan yumuşak dokuya ve kıkırdak dokuya müdahale ediliyor. Dolayısıyla daha kolay bir ameliyat olduğunu belirtmek mümkündür.

Burun ucu estetiğine hazırlık süreci ve operasyondan sonra dikkat edilmesi gerekenler, rinoplasti ile aynıdır. Sadece ameliyat süresinin biraz daha kısa olduğunu söyleyebiliriz. Çok spesifik durumlar dışında burun ucu estetiği işleminin 30 dakika ile 60 dakika arasında tamamlandığını belirtmek mümkündür. Hastanın bir şikayetinin olmaması durumunda genellikle taburcu işlemi aynı gün gerçekleştirilir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Neden Yapılır?

Genel olarak burun estetiği yapılmasının nedenleri iki başlık altında toplanır. Bunlar; estetik nedenler ve fonksiyonel nedenlerdir. Tüm dünya genelinde estetik nedenlerle bu operasyonlar daha sık gerçekleştiriliyor. Ancak burundaki bir şekil bozukluğu, solunumu güçlendiren bazı yapısal anomaliler de burun estetiği yapılmasını gerektirebilir. Kimi zaman dışarıdan bakıldığında burunda bir şekil bozukluğu yokmuş gibi görünür. Ancak burnun iç kısmında bir bozukluk olabilir ve bu da hastaların özellikle nefes alıp vermeyle ilgili çeşitli sıkıntılar yaşamalarına neden olabilir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Kimlere Yapılır?

Burun estetiği kimlere yapılır

Burnun kemik bölgesinde çıkıntı olması, eğrilik olması ya da kıkırdak dokuda bazı şekil bozukluklarının bulunması, burun estetiği yapılmasının nedenlerinin başında geliyor. Bu şikayetlere sahip olan kişi sayısı fazladır. Dolayısıyla burnun kemik ya da kıkırdak dokusunda düzgün bir görünüm olmayanlar, söz konusu ameliyattan faydalananlar arasında yer alıyor. Burun yapısında asimetrik bir görünüm olanlar da bu operasyondan faydalanabilir. Anatomik bir sorundan kaynaklı olarak nefes alıp vermeyle ilgili şikayeti olanların söz konusu grupta yer aldığını söyleyebiliriz.

Kimi zaman burun bölgesinde herhangi bir estetik ya da anatomik sorun olmayabilir. Hastalar sadece daha farklı bir burun görüntüsüne sahip olmayı talep edebilir. Bu da burun estetiği yapılması için yeterli bir unsurdur. Mutlaka bir problem olması gerekmiyor; daha güzel ya da yüze daha çok yakışan bir burun görüntüsünün elde edilmesi de ameliyat kararı alınmasını sağlayabilir. Rinoplasti ile bu değişiklikler yapılabilir:

 • Burnun büyüklüğünün ya da uzunluğunun değiştirilmesi
 • Burun açısının değiştirilmesi
 • Asimetrik görüntünün yok edilmesi
 • Burun deliklerinin düzeltilmesi
 • Burun ucunun şekillendirilmesi
 • Burun köprüsünün düzleştirilmesi

Yukarıda sıraladıklarımızdan daha farklı işlemlerin de yapılması mümkün olabilir.

Burun Estetiği Kaç Yaşında Yapılır?


Rinoplasti konusunda en önemli konulardan biri de yaştır. Kimi zaman çok erken yaşlarda ameliyat talep edilebiliyor ancak burun estetiği operasyonunun 18 yaşından önce yapılması, çok gerekmediği sürece önerilmez. Sadece solunum konusunda ciddi sıkıntılar yaşandığında 18 yaşın beklenmesine gerek olmaz. Solunum sıkıntısı tüm vücudu ve genel sağlığı olumsuz etkilediğinden daha erken yaşta estetik müdahale yapılması yönüne karar alınabilir.

Bir üst yaş sınırı ise bulunmuyor. Hastanın genel sağlık durumu ameliyata uygunsa burun estetiği ileri yaşlarda da rahatlıkla uygulanabilir. Ancak gebelik ve emzirme dönemlerinde ameliyat yapılması tavsiye edilmediğinden bu kişilerin doğumu ve sonrasında da emzirme dönemini tamamlamayı beklemesinde fayda olacaktır.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nasıl Yapılır Detaylı Anlatım?

Öncelikle hasta ile doktorun mutlaka görüşmesi ve hastanın beklentilerinin değerlendirilmesi gerekir. Karşılıklı fikir alışverişi ile en ideal ameliyat tekniği ve en ideal burun şekli belirlenebilir. Bu doğrultuda bir planlama yapılması önemlidir. Görüşmede hastanın mevcut rahatsızlıkları, varsa kullandığı ilaçlar gibi konularda doktoruna bilgi vermesi de önem taşıyan bir diğer husustur.

Ameliyat öncesinde mutlaka anestezi uygulanır ve bu nedenle burun estetiği sırasında ağrı, acı hissedilmesi mümkün olmaz. Ameliyatın nasıl uygulandığı, hangi tekniğin tercih edildiğine ve burun bölgesine nasıl bir müdahale yapılacağına bağlı olarak değişiyor. Çoğunlukla ameliyat sonrasında vücutta kendiliğinden eriyen dikiş ipleri kullanılıyor. Dikiş atılmasının ardından bandaj uygulaması yapılarak ameliyat tamamlanıyor.

Burun Estetiği Operasyonuna Nasıl Hazırlanılmalı?

Burun estetiği nasıl hazırlanmalı

Operasyona hazırlık konusunda dikkat edilmesi gerekenlerin başında kullanılan ilaçlardır. Hastalar ibuprofen ya da non steroid antiinflamatuar ilaçlar kullanıyorsa doktoruna danışmak kaydıyla operasyondan birkaç hafta önce ilaçlara ara vermelidir. Aynı zamanda ameliyattan sonra belirli bir süre bazı ilaçların kullanılmaması da gerekebilir. Bu konuda burun estetiği öncesinde doktorunuz ile görüşebilir ve çok daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Burun Estetiği Öncesi Hangi Hazırlıklar Yapılır?

Çoğunlukla burun estetiği genel anestezi altında gerçekleştirilir. Sadece bazı durumlarda lokal anestezinin tercih edilebileceğini belirtelim. Ameliyat öncesinde genel sağlık durumunun değerlendirilmesi için bazı kan testlerinin yapılması istenebilir. Hastalar kan sulandırıcı özellikte olabildiği için bitki çayı tüketiminden uzak durmalıdır. Alkol ve tütün ürünleri kullanımından da uzak durulmasında fayda olacaktır. Doktorunuza danışmadan operasyon öncesinde burun spreyleri de kullanmamalısınız. Bunun dışında ameliyat için ekstra bir hazırlık süreci yaşanması gerekmiyor.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle tütün ürünleri kullanımından kesinlikle uzak durulması gerektiğini belirtelim. Ameliyat sonrasında tütün ürünleri kullanımı, kan damarlarında kasılmaya neden olabiliyor. Bu da iyileşme döneminde dokuya ulaşan kanın ve oksijenin çok daha az olmasına yol açıyor. Dolayısıyla burun estetiği sonrasında iyileşmenin daha geç olması riskiyle birlikte çeşitli sorunlar yaşanması riski de ortaya çıkabiliyor.

Doktorun reçete ettiği ilaçların doğru şekilde kullanımı ve doktora danışmadan gelişigüzel ilaç almanın da sakıncalı olduğu bilinmelidir. Hafif ağrı şikayeti olabilir ve bu durumda da yine doktorun önerdiği ağrı kesici ilaç dışında farklı bir ilaç kullanılmamalıdır. Burun bölgesinin her türlü darbeden korunmasına özen gösterilmesi de gereklidir. Özellikle ameliyattan sonraki ilk günlerde buruna sert darbe almak, ameliyat ile kazandırılan şeklin bozulmasına neden olabilir. Operasyondan sonra burun bölgesine masaj yapılmamalı, bu bölgeye baskı uygulamaktan kaçınılmalıdır. Aynı zamanda bandaj uygulamasının doktora danışmadan çıkarılması da sakıncalıdır. Uyarıların ve önerilerin dikkate alınması, rinoplastinin ardından problemsiz bir iyileşme döneminin yaşanabilmesi adına önem taşır.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Genel bir değerlendirme yapıldığında burun estetiği ameliyat tekniklerinin ikiye ayrıldığını belirtelim. Bunlar, açık rinoplasti ile kapalı rinoplasti adını taşır. Açık rinoplastide genellikle burun deliklerinin arasından kesi uygulanır ve müdahale edilmesi gereken dokuya bu bölgeden ulaşılır. Eğer burundaki şekil bozukluğu çok ileri seviyedeyse bu yöntemin uygulanması gerekebilir. Kapalı burun estetiği ise daha sık tercih edilen bir yöntemdir. Ancak açık ameliyat tekniği kadar geniş bir görüş alanı sunamadığını da eklemek gerekir. Kapalı tekniğin avantajı ise iyileşme süresinin çok daha kısa olmasıdır. Aynı zamanda kapalı teknik uygulandığında ameliyatın ardından ortaya çıkan morarma, ödem gibi şikayetler açık teknik rinoplasti ameliyatına nazaran çok daha az olur.

Kapalı Rinoplasti Nedir?

Kapalı rinoplasti ya da kapalı burun estetiği küçük boyutlu müdahalelerin ya da şekil bozukluklarının giderilmesinde uygulanan bir tekniktir. Burun deliklerinin iç kısmından istenen bölgelere ulaşılarak gerekli müdahaleler yapılır. Her hasta için uygun bir teknik olmasa da çoğunlukla ameliyatların bu yöntemle gerçekleştirildiğini söyleyebiliriz.

Kapalı Rinoplasti Operasyonlarını Kimler Tercih Etmeli?

Aslında burun estetiği tekniğine doktorun karar vermesi gerekir. Hastalar kapalı tekniği talep ediyor olsa da kimi zaman yapılacak müdahalenin boyutu kimi zaman da doku durumu açık tekniği zorunlu kılabilir. Bu nedenle cerrah tarafından burun estetiği yöntemine karar verilmesi büyük bir önem taşır. Küçük düzeltmeler gerektiğinde kapalı teknik tercih edilebilir.

Ameliyatsız Burun Estetiği (Likit Rinoplasti) Nedir?

Son dönemde adını daha sık duymaya başladığınız likit burun estetiği burundaki şekil bozukluğunun çok fazla olmadığı durumlarda uygulanır. Ameliyat değildir yani bu yöntemde cilde kesi uygulanmaz, dikiş atılmaz. Cerrahi dışı bir teknik olan likit rinoplasti yönteminde burun dolgusu kullanılır. Burun köprüsüne dermal dolgu uygulaması gerçekleştirilir ve bu sayede küçük çaplı olarak şekil bozukluğunun likit burun estetiği ile düzeltilmesi sağlanır.

Likit rinoplasti, burun ucu düşüklüğü, burunda basit bir kontür probleminin olması, kırışık burun görüntüsünün olması, burunda hafif basıklık olması gibi durumlarda tercih edilir. Hyaluronik asit içerikli dolgu materyallerinin doğru bölgeye doğru dozajda uygulanması ile bu şekil bozukluklarının ortadan kaldırılması sağlanır. Ancak ömür boyu kalıcı bir yöntem olmadığını da eklemek gerekir.

Likit rinoplastinin etki süresi kişiden kişiye değişiyor. Bu süre 4 ay ile 3 yıl arasında değişebilir. İşlemin etki süresi sona erdiğinde beklemeye gerek olmaz ve işlemin tekrarlanması mümkündür. Düzenli olarak yapılmasında bir sakınca yoktur ve hatta düzenli şekilde yapılması durumunda işlemin etki süresinin bir miktar daha uzamasının mümkün olduğunu da ekleyelim. Herhangi bir nedenle ameliyat olmayan, olmak istemeyen ya da basit şekil bozukluklarından şikayet edenler için ameliyatsız burun estetiğinin ideal bir seçenek olduğunu belirtebiliriz.

Burun Estetiği Kimlere Yapılamaz?

Maalesef burun estetiği yöntemlerinden dileyen herkesin faydalanamadığını belirtmeliyiz. Kimlere bu işlemin yapılamadığı sorusunun yanıtları arasında ön plana çıkanlar şöyledir:

Beden Dismorfik Bozukluk

Bu bir psikolojik rahatsızlıktır ve bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin görüntüsüyle ilgili aşırı önyargısı vardır. Dışarıdan bakıldığında fark edilemeyecek kadar basit şekil bozuklukları bile bu kişiler için depresyon, intihar, asosyallik nedenlerine dönüşebiliyor. Bu nedenle söz konusu kişilere herhangi bir estetik operasyon yaptırması önerilmiyor.

Obstrüktif Uyku Apnesi

Uyku sürecinde tekrarlayan bir şekilde solunum yolu tıkanması ve kişinin nefesinin kesilmesidir. Bu kişilere rinoplastinin önerilmemesinin nedeni ise istenmeyen durumların gelişme ihtimalinin yüksek olmasıdır. Eğer mutlaka bu ameliyatın yapılması gerekiyorsa operasyon sırasında çeşitli cihazlar ile solunumun desteklenmesi gerekir.

Kanama Bozukluğu

Kanın pıhtılaşması ile ilgili olarak yaşanan sorunlar da burun estetiği operasyonuna engel olabilir. Bu nedenle kanama bozukluğuna neden olabilen hastalıklara sahip olanlar için bu operasyonun ideal bir işlem olmadığını belirtmeliyiz. Aksi halde aşırı oranda kanama meydana gelebilir ve bu da istenmeyen komplikasyonlara yol açabilir.

Bu arada rinoplasti olan ancak sonuçtan memnun kalmayan hastaların yeniden ameliyat olması mümkündür. Ancak bu hastaların en az 1 yıl beklemeleri gerektiğini de ekleyelim. Çünkü ameliyat sonrasında sonuçların tam olarak görünmesi aylar sürer. 1 yıl beklendikten sonra hastanın ortaya çıkan burun görüntüsünden memnun kalmaması halinde revizyon ameliyat için planlama yapılabilir.

Merak edenler için –> Burun kırığı

Erkek Burun Estetiği Hakkında İpuçları

Erkek burun estetiği hakkında

Tıpkı kadınlar gibi erkekler de burun görüntüsünden şikayet edebilir ve ameliyat kararı alabilir. Hatta son yıllarda burun estetiği olma kararı veren erkek sayısının da bir hayli artığını söyleyebiliriz. Sadece solunum ile alakalı sorun yaşayan erkekler değil kozmetik nedenlerle de burun görüntüsünden şikayet eden erkekler bu operasyondan faydalanabilir ve estetik açıdan daha düzgün ve hoş görünen bir burun görüntüsüne kavuşabilir.

Erkekler için uygulanan rinoplasti ameliyatında hem süreç hem de operasyon sonrası dönem kadınlarla aynıdır. Tercih edilen teknikler, ameliyat süresi ya da ameliyat sonrası iyileşme dönemi gibi konularda bir fark olmadığını söyleyebiliriz.

Kadın Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Hakkında İpuçları

Kadınlar için uygulanan burun estetiği sayesinde yüz hatları ile çok daha uyumlu bir burun görünümü elde edilebilir. Özellikle burun görüntüsünden aşırı şikayet edenler özgüven sorunları da yaşayabiliyor. Rinoplasti sonrasında ise bu özgüven sorunları da tarihe karışıyor. Dolayısıyla hem kadınlarda hem de erkeklerde rinoplastinin özgüven problemlerini de ortadan kaldıran bir ameliyat olarak değerlendirildiğini söyleyebiliriz.

Burun Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat esnasında anestezi uygulaması yapıldığından hastalar acı hissetmez ancak anestezinin etkisi geçtiğinde bir miktar ağrının yaşanabileceğini belirtmeliyiz. Bu durumda burun estetiği sonrasında sadece doktorunuzun önerdiği ağrı kesici ilacı kullanmalısınız. Doktorunuza danışmadan ağrının geçmesi için gelişigüzel yöntemler uygulamak son derece sakıncalıdır. Ameliyattan sonraki 4 – 6 saat boyunca ayağa kalkılmamalıdır.

Operasyon sonrasında genizden hafif bir kan sızıntısı gelmesi gayet normal bir durumdur. Hastaların bu durumda endişe etmesine gerek olmaz. Önemli olan ise bu kanın farkında olmadan yutulmasıdır. Bu durumda mide bulantısı ve kusma şikayeti olabilir. Dışkının siyah renkte olması çoğu zaman bu durumdan kaynaklanır. Kanlı kusmanın nedeni de genizdeki hafif kan sızıntısının fark edilmeden yutuluyor olmasıdır.

Nasıl bir müdahale yapılmış olursa olsun, burun estetiği sonrasında hastalar burun bölgesini darbelerden çarpmalardan korumalıdır. Buruna bastırmak, ovmak, masaj yapmak ya da burnu kaşımak gibi davranışlardan da kesinlikle kaçınılmalıdır. Operasyon sonrasında vücudu zorlayan ağır sporlardan ve hareketlerden de uzak durulmalıdır. Sadece ameliyatın üzerinden belirli bir süre geçtikten sonra yürüyüş ve hafif egzersiz yapılmasında sakınca olmaz. Bu süre hakkında doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

İyileşme tamamlanana kadar deniz, sauna, havuz, hamam gibi ortamlara girmemeli, aşırı sıcak ya da aşırı soğuk ortamlardan uzak durmalısınız. Bu konuda da doktorunuzun önerilerini ve uyarılarını dikkate almanız son derece önemlidir. Kanamanın önlenmesi için hastaların ilk günlerde yüksek yastıkta yatması önerilir. Buruna su çekilmemesi ve sümkürülmemesi de gerekiyor. Tüm bunlara 15 gün boyunca uyulmalıdır. İlk 6 ay boyunca gözlük takılması da önerilmiyor. Gözlük takma yasağı bası hastalarda daha uzun olabilir.  Dişleri çok sert hareketlerle fırçalama gibi davranışlardan da uzak durulmasında fayda olacaktır.

Burun Ameliyatı Sonrası Nasıl Beslenilmeli?

Kimi zaman hastalar burun estetiği sonrasında beslenme konusunda aşırı kısıtlamalar olduğunu düşünebiliyor. Elbette beslenme düzeninde bazı değişiklikler olacaktır ancak hastaları zorlayan aşırı kısıtlamalar da bulunmuyor. İlk birkaç gün boyunca çorba gibi sıvı formdaki gıdalarla beslenmeye özen gösterilmelidir. Sert gıdaları tüketmekten uzak durulmalıdır. Çünkü burun estetiği sonrasında aşırı mimik yapma ya da çene kaslarını aşırı düzeyde kullanma da burun bölgesine zarar verebilir. Bu nedenle aşırı sert gıdaların ısırılmasında, çiğnenmesinde de çeşitli sakıncalar olabilir.

Burun Ameliyatı Sonrasında Güneş Işınlarına Maruz Kalmak Tehlikeli Midir?

Genellikle önemsenmiyor olsa da burun estetiği sonrasında güneş ışınlarına maruz kalınmaması gerekir. Özellikle uzun süre güneş ışığına maruz kalınması durumunda burun bölgesinde ve çevresinde cilt rengi değişimleri olabilir ve bu kalıcı olabilir. Bu nedenle olabildiğince güneşe çıkmamak ve çıkıldığında da şapka gibi güneşin burun bölgesine ulaşmasını önleyen aksesuarlar kullanmakta fayda olacaktır.

Burun Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

burun ameliyatı kaç günde iyileşmektedir.

Hastaların en sık sorduğu sorulardan biri de burun estetiği iyileşme süresi oluyor. Bu operasyonun iyileşme süresi her hastada aynı olamaz çünkü dokulardaki iyileşme süresi farklıdır. Hastalar ameliyatı takiben 4 saat sonra ayağa kalkabilir ve yürüyebilirler. Ameliyattan 6 saat sonra da sıvı gıda alabilirler. 1 gün klinik ortamda kalmalarında fayda olacaktır. Taburcu olduktan sonra önerilerin ve uyarıların dikkate alınması halinde sorunsuz bir iyileşme sürecinin yaşanması mümkün olur.

Genellikle ameliyat sonrasında burun bölgesine tampon yerleştirilir. Bu tamponlar bir süre sonrasında çıkarılır. Aslında burun estetiği sonrasında iyileşme hızla başlar. Ancak dokulardaki iyileşme ilk günlerde gözle görülür boyutta değildir. İyileşmenin tamamlanması 2 ya da 3 ayı bulabilir. Bu sürenin sonunda da gözlük takma gibi bazı yasaklar devam eder. Kontrollere düzenli olarak gidilmesi son derece önemlidir. Kontrollerin ardından doktorunuzdan iyileşmenin ne oranda gerçekleştiği konusunda bilgi alabilirsiniz.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Kalıcı Mıdır?


Elbette burun estetiği cerrahi bir müdahaledir ve burun bölgesine yeni bir görünüm kazandırılır. Sonuçlar ise kalıcıdır. Burada önemli olan husus, burnun yüz ile tam olarak bir uyumlu görünüm kazanmasının birkaç yıl sürebildiğidir. İyileşme daha erken dönemde tamamlanır ancak burnun ameliyat ile kazandırılan şekli tam olarak alması 1 -2 yılı bulabilir.

Kimi zaman hastalar burun estetiği sonrasında buruna kazandırılan şekilden memnun kalmaz. Bu durumda 1 yıldan daha uzun süre beklemeye gerek olmaz. Revizyon burun estetiği ile burun şeklinde küçük değişiklikler yapılabilir. Buruna şiddetli darbe alınması gibi istenmeyen durumlar yaşandığında da revizyon burun estetiğine ihtiyaç olabildiğini ekleyelim.

Burun Estetiği Sonuçları

Burun estetiğinin ardından hastaların evde bir süre dinlenmesi öneriliyor. Bir hafta sonrasında iş hayatına dönülebilir. Sıklıkla merak edilen konulardan biri de burun estetiği sonrasında sonuçların ne zaman görülebileceği oluyor. Öncelikle operasyon sonrasında burun bölgesinde şişlik ve morluklar oluşabileceğini belirtelim. Özellikle ödemden kaynaklı olarak burun bölgesi daha şiş bir görüntü kazanır. Morluklar operasyonu takiben 10 gün sonrasında makyajla rahatlıkla kapatılabilecek seviyeye kadar azalmış olur.

Ameliyatın üzerinden 1 ay geçtikten sonra ödemin % 80 gibi büyük bir bölümü yok olur. Burnun son halini görmek ise 1 yıl sonrasında mümkün olur. Elbette 1 yıl boyunca devam eden şişlikten ya da morluklardan söz etmiyoruz. 1 yıl, ameliyat ile buruna kazandırılan şekli en net şekilde göreceğiniz süredir. Bu zamandan daha öncesinde de burun bölgesi son derece estetik ve güzel bir görünüm kazanmış olur.

Burun Törpüleme Nedir?

Burun törpüleme işlemi, burnun sırt bölgesine uygulanır ve temel amacı da sırt bölgesindeki yüksekliğin azaltılmasıdır. Bu işlem ile burnun sırt bölgesi istenen seviyeye ulaştırılır. Çoğunlukla burun estetiği işleminin yapılma nedeni burun kemerinin çok yüksek olması ise burun törpülemeden faydalanıldığını söyleyebiliriz. Kimi zaman bu yüksekliğin azaltılması için törpüleme işlemi yapılırken kimi zaman da kesme işlemi uygulanabilir. Bu sayede fazla olan kısmın alınması sağlanır. Törpüleme yöntemi ise daha sık tercih edilir. Bunun nedeni daha kontrollü ilerleyen bir işlem olmasıdır diyebiliriz.

Burun Estetiği İçin İdeal Mevsim Ne?

rinoplasti için ideal mevsim

Hastaların burun estetiği yaptırmak için belirli bir mevsimi beklemeleri gerekmiyor. Kendilerini hazır hissettikleri ve iş hayatına birkaç gün ara verebilecekleri herhangi bir dönemde rinoplasti yaptırılabilir. Ancak bu konuda birkaç husustan söz etmekte fayda olacaktır.

Ameliyat sonrasında burun bölgesinin güneş ışınlarından bir süre korunması gerekiyor. Burun bölgesi güneşe bir süre maruz kalırsa renginde koyulaşma olabilir. Elbette şapka kullanımı ya da doktorun önerdiği bir güneş koruyucu kremi kullanımı gibi imkanlar var. Ancak bunları kullanmak istemeyenler yaz mevsimi dışında bir dönemde ameliyat olmalıdır. Aynı zamanda ameliyat sonrasında bir süre gözlük kullanılmaması da gerekiyor. Güneş gözlükleri yaz mevsiminde önemli bir ihtiyaçtır. Bu durumu da dikkate alarak ameliyat zamanının planlanmasında fayda var. Operasyondan sonra iyileşme dönemi boyunca denize ve havuza girilmemesi gerektiğini hatırlatalım.

Burun Estetiği Fiyatları Neye Göre Değişir?


Fiyatı en çok etkileyen unsur, burun estetiği ameliyatında nasıl bir müdahale yapılacağıdır. Cerrahın deneyimi yani seçtiğiniz doktor, burun eti küçültülmesi gibi ek işlemlerin gerekip gerekmediği de fiyatta etkilidir. Tercih edilen anestezi yöntemi, burun kemiğine müdahale edilip edilmeyeceği gibi detayların da fiyatlarda belirleyici olduğunu belirtmeliyiz.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Fiyatları 2024 Ne Kadar?

Burun estetiği fiyatları

2024 burun estetiği fiyatları en çok merak edilen konulardan biridir. Ancak her hasta için geçerli olan sabit bir fiyatlandırmanın yapılmasının mümkün olmadığını bilmelisiniz. Her hasta için fiyat değişebilir çünkü burun bölgesine hangi teknikle nasıl bir müdahale yapılacağı, fiyatları etkiler. Cerrahın deneyimi, mevcut doku durumu gibi çeşitli hususların da fiyatlar üzerinde etkili olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle basit bir muayene olmalı, beklentilerini ve nasıl bir burun şekline sahip olmak istediğinizi doktorunuza bildirmelisiniz. Böylelikle ameliyat planlaması yapılır ve uygun teknik seçilerek tarafınıza fiyat bilgisi iletilir.  Genel olarak bilgi ve fikir vermesi açısından İstanbul da ortalama burun estetiği fiyatları 25.000 – 50.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

15 Yaşında Burun Estetiği Olur Mu?

Elbette nefes alıp verme gibi problemler yaşanmıyorsa 15 yaşında burun estetiği yapılmasını önermeyiz. Bunun nedeni ise ameliyatın kas ve iskelet sisteminin gelişimini tamamlamasından sonra yapılması gerektiğidir. Bu gelişimin tamamlanması için 18 yaşını doldurmayı beklemek daha doğru olacaktır. Ancak solunum sıkıntısına neden olan anatomik bozukluklar söz konusu olduğunda daha erken dönemde de ameliyat yapılabilir.

Devlet Hastanesinde Burun Estetiği Yapılır Mı?

Devlet hastanelerinde burun estetiği yapılabilir fakat sadece acil olan ve sağlığı doğrudan etkileyen durumlar söz konusu olduğunda bu mümkündür. Kozmetik ve estetik nedenlerle devlet hastanesinde rinoplastinin yapılması pek mümkün olmuyor. Örneğin trafik kazası gibi durumlarda burun bölgesine darbe alınması ve ciddi yaralanmaların meydana gelmesi gibi durumlarda devlet hastanesinde burun ameliyatı yapılabilir.

Ayrıca sıklıkla merak edilen bir diğer konu da sigortanın bu ameliyatı karşılayıp karşılamadığı oluyor. Eğer ameliyat devlet hastanesinde yapılırsa burunda kırık ya da acil müdahale gerektiren bir sıkıntı varsa, bu sıkıntı nefes alma problemi yaratıyorsa, SGK tarafından ameliyatın karşılanması söz konusu olabilir. Daha önce de değindiğimiz gibi estetik amaçlarla yapılan burun operasyonlarını sigorta karşılamaz.

Başarısız Burun Estetiği Nasıl Anlaşılır?

Başarısız rinoplasti

Ülkemizde burun estetiği operasyonlarının başarı oranı son derece yüksektir. Ancak kimi zaman ameliyatın başarısızlıkla sonuçlanması da söz konusu olabilir. Bu noktada hastalar başarısız burun estetiğinin nasıl anlaşılabileceğini merak ediyor. İşte yanıtlar…

 • Burundaki nefes almayla ilgili fonksiyon bozukluklarının devam etmesi
 • Burunda eğrilik ya da çarpık bir görünüm olması
 • Burun deliklerinin simetrik görünmemesi
 • Burun deliklerinin aşırı geniş ya da dar görünmesi
 • Burun bölgesinin uç kısmında sarkık bir görüntü olması
 • Burun yapısında deformeler oluşması

Bu gibi durumlarda revizyon burun operasyonlarından faydalanılabilir ve sorunun düzeltilmesi amaçlanır.

Burun Estetiği Neden Başarısız Olur?

Pek çok nedenle burun estetiği başarısız olabilir. Bu nedenler arasında ön plana çıkanlar şöyledir:

Doktor Seçimi

Rinoplastide deneyim çok önemlidir. Tecrübesiz bir doktorun tercih edilmesi durumunda ortaya çıkan sonucun istendiği gibi olmaması ihtimali vardır. Doktor seçiminin titizlikle yapılması önemlidir.

Hastanın Tavsiyelere Uymaması

Ameliyat sonrasında doktorun önerilerinin ve uyarılarının dikkate alınmaması da operasyon süreci başarılı geçmiş olsa dahi sonucun memnuniyetsizlik yaratmasına neden olabilir. Tüm kurallara harfiyen uyulması gerekir. Çünkü ameliyat ile burun bölgesine kazandırılan şeklin korunması biraz da hastanın öneriler eve tavsiyelere uyup uymadığı ile ilgilidir.

Burun Bölgesine Darbe Almak

Ameliyat sonrasında burun bölgesine darbe almak da nedenler arasında yer alıyor. İyileşme tamamlanmadan buruna alınan darbe, mevcut şeklin bozulmasına neden olur.

Burun Derisinin Aşırı Kalın Olması

Burun derisinin kalınlığı, ameliyat başarısını etkileyen faktörlerden biridir. Hatta aşırı kalın burun derisinin ameliyatı da zorlaştırdığını belirtmek mümkündür. Çünkü operasyon sırasında yapılan cerrahi müdahalenin dışa yansıması, deri kalın olduğunda zorlaşıyor.

Burun Şeklinin Yüz İle Uyumsuz Olması

Hasta ile doktorun burun şekli konusunda fikir alışverişinde bulunması işte bu nedenle çok önemlidir. Hastalar kimi zaman yüz ile uyumsuz bir burun şekli isteyebilir. Bu durumda sonuçtan memnun kalma olasılıkları düşecektir. Her hasta için ideal burun şekli belirlenirken yüz bölgesi de dikkate alınmalıdır. Olabildiğince burun şekli belirlenirken altın oran yakalanmaya çalışılmalıdır. Yüz ile uyumsuz görünen bir burun şekline sahip olmak, operasyon başarılı geçmiş olsa dahi hastayı memnun etmez.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Ve Sonrası

Rinoplasti öncesi ve sonrası

Ameliyattan iki hafta önce hastaların bazı ilaçları kullanmayı bırakması gerekiyor. Kullanılan ilaçlar doktora danışılarak bırakılmalıdır. Özellikle kanamayı artıran ilaçların doktor kontrolünde bırakılması, burun estetiği sırasında istenmeyen durumların yaşanmasını önlemek adına önemlidir. Operasyondan 2 hafta öncesinden itibaren bitki çayı tüketilmemeli ve gıda takviyesi de alınmamalıdır. Tütün ürünlerinin kullanılmaması gerektiğini de belirtelim.

Operasyon sonrasında pek çok hususa dikkat edilmesi gerekir. Bazı burun estetiği operasyonlarında burnun korunması için atel ya da tampon kullanımı gerekebiliyor. Bu aparatlar hasta tarafından çıkarılmamalıdır. Erken dönemde çıkarılması, buruna kazandırılan şeklin bozulmasına neden olacaktır. Ameliyat sonrasında ödemin fazla olmaması için baş bölgesinin gövdenin daha üst seviyesinde olması gerekir ve bunun için de yüksek yastıkta yatılmalıdır. İlk günlerde çok hafif kan sızıntısı hissedilebilir ve bu genizden gelebilir. Bu durumun normal olduğunu belirtelim.

Genel Bilgilendirme

Hastalar doktorun öneri ve uyarılarını mutlaka ciddiye almalı ve beklenmedik bir durum gelişirse doktoruna derhal bilgi vermelidir. Enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için doktorunuz antibiyotik kullanımı talep eder ve size ilaç reçete edecektir. İlaçların belirtilen süre boyunca kullanılması da iyileşmenin sorunsuz yaşanması ve tamamlanması adına önem taşır.

Dokularda iyileşme tamamlanana kadar koşu başta olmak üzere ağır spor ve egzersizlerden kaçınılmalıdır. Bu süre zarfında sümkürme, buruna baskı uygulama, masaj yapma ya da ovalama gibi hareketler de kaçınılması gerekenler arasında yer alıyor. Beslenmeye dikkat edilmesi de önem taşıyor. Kabızlık gibi sorunların yaşanmaması için lifli gıdalar tüketilmeli ve özellikle ameliyatın gerçekleştirildiği gün sıvı gıdalar ile beslenilmelidir. Sonraki günlerde çok sert gıdaları tüketmekten kaçınmak da önem taşıyor.

Dikkate edilmesi gereken hususlardan biri de giyinip soyunurken kıyafetlerin burun bölgesine baskı yapmaması, buruna sürtünmemesidir. Bu nedenle çok dar kıyafetleri tercih etmemenizde fayda var. Rinoplasti hakkında merak ettiğiniz soruların tamamını yorum bölümüne yazabilirsiniz.

İlginizi çekebilir –> Burun kemiği eğriliği

 

Dış kaynak:
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/rhinoplasty/about/pac-20384532

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel: 0505 581 19 45
Mail: [email protected]