Ses kalınlaştırma ameliyatı genellikle erkeklerin faydalandığı ve sesin idealden daha ince olması nedeniyle yaşanan sorunları ortadan kaldırmak amacıyla gerçekleştirilen bir operasyondur. Ses akciğer, gırtlak, ağız ve burun organlarının koordineli bir şekilde çalışmasıyla oluşuyor. Solunum sırasında akciğerlerden üflenen hava soluk borusuna geçiyor ve gırtlakta yer alan ses tellerinin titremesine neden oluyor. Bu titreşim de sesin oluşmasını sağlıyor.

Ses telleri erkeklerde saniyede 100 ile 150 defa, kadınlarda ise 200 ile 250 defa titreşiyor. Ham ses gırtlakta oluşuyor ve ağız ile burun boşluklarında şekillenerek kişiye özel bir tona kavuşuyor. Ancak sesin kişinin cinsiyetine, yaşına ve fiziksel görünümüne uygun olan tondan daha ince olması toplumsal anlamda da bazı sıkıntılara yol açabiliyor. İşte bu durumda devreye ses kalınlaştırma ameliyatı giriyor. Gelişen tıp teknolojisinin de yardımı ile artık sesin kalınlaştırılması, tek bir seans halinde uygulanan ameliyat ile mümkün hale geldi.

Ses Kalınlaştırma Ameliyatı Nasıl Olur?

Öncelikle sesinin inceliğinden şikayet eden ve ameliyata engel bir sağlık sorunu olmayan her bireyin ses kalınlaştırma ameliyatı operasyonundan faydalanabileceğini belirtmek gerekiyor. Bu ameliyat ise birkaç farklı teknik kullanılarak gerçekleştirilebiliyor. Bu teknikler arasında en çok tercih edileni ise Tip 3 tiroplasti olarak adlandırılan yöntemdir.

Bu ameliyat lokal anestezi altına gerçekleştiriliyor ve hastanın operasyon esnasında herhangi bir acı ya da ağrı hissetmesi mümkün olmuyor. Anestezi altında hastanın boynunun ön alt bölümüne küçük bir kesi uygulanıyor. Bu keşiden ulaşılan tirod kıkırdak küçültülüyor ve aynı zamanda ses telleri de gevşetiliyor. Ses tellerinin yapılan bu müdahale ile gerginliği azaltıldığından ses tellerinin daha kalın bir ses üretmesi de mümkün hale geliyor.

Relaksasyon tiroplasti ve baklava tiroplasti ise daha farklı ameliyat teknikleridir. Bu teknikler de çoğunlukla lokal anestezi altında gerçekleştiriliyor. Ancak bazı spesifik durumlarda operasyonun genel anestezi altında gerçekleştirilmesi de mümkün olacaktır. Bu tekniklerde de uygulanan ameliyat tekniği farklı olsa da yapılan müdahalenin aynı olduğunu belirtebiliriz. Yine cilde küçük bir kesi uygulanması ile gerçekleştirilen ameliyatta temel hedef seste kalınlaşmayı sağlamak amacıyla ses tellerinin gevşetilmesi oluyor.

Bu tekniklerden her birinin sesin kalınlaşması sağlaması açısından son derece başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Hastanın durumunun incelenmesi sonrasında doktorunuz tarafından en uygun teknik belirlenecektir.

Bilginiz olsun –> https://draltanyildirim.com/ses-inceltme-ameliyati/

Ses Kalınlaştırma Ameliyatı Olmalı mıyım?

Ses kalınlaştırma ameliyatı olmalımıyım

İş hayatında, sosyal yaşantıda sesin olması gerekenden daha ince bir tonda çıkmasından şikayetçiyseniz ses kalınlaştırma ameliyatı olabilirsiniz. Günümüzde bu ameliyatın kısa sürede tamamlandığını ve hastayı zorlayan bir iyileşme dönemi içermediğini belirtmek gerekiyor. Dolayısıyla sadece tek bir seans halinde uygulanan operasyon ile ses inceliğinden kaynaklı olan tüm bu problemlerden kurtulmanız mümkün olabilir.

Ses Kalınlaştırma Ameliyatı Ne Kadar?

Daha önce de değindiğimiz gibi ses kalınlaştırma ameliyatı farklı teknikler kullanılarak gerçekleştirilebiliyor ve hangi tekniğin kullanılacağına da yapılan muayene ve incelemelerin ardından doktorunuz tarafından karar verilecektir. Elbette tercih edilen teknik, doktorunuzun deneyimi gibi pek çok farklı faktöre bağlı olarak bu ameliyatın fiyatı da değişkenlik gösteriyor.

Her hasta için tek bir fiyatlandırmanın yapılması mümkün değildir. Bu nedenle ameliyat fiyatından söz etmek ya da bir fiyat aralığı belirtmek yanıltıcı olabilir. Sesinizin ince olmasından şikayetçiyseniz kulak burun boğaz uzmanına başvurabilir ve muayene olabilirsiniz. Ardından ameliyat fiyatı hakkında da bilgi almanız mümkün olabilir.

Tıkla öğren –> https://draltanyildirim.com/ses-kisikligi-nedir/

Ses Kalınlaştırma Ameliyatı Sonrası

Artık pek çok cerrahi girişim hasta için gayet konforlu bir süreç eşliğinde tamamlanıyor ve ses kalınlaştırma ameliyatı da bunlardan biridir. Ameliyat klinik istirahat gerektirmiyor ve operasyonun ardından hastanın kendini iyi hissetmesi durumunda taburcu işlemi aynı gün yapılabiliyor. Ancak bir haftalık kesin bir ses istirahatine ihtiyaç duyulduğunu da bilmeniz gerekir.

Ameliyat ile ses tonuna müdahale ediliyor olsa da sesin oturmasının 3 ay ila 5 ay arasında değişen bir süreyi gerektirdiğini de belirtmeliyiz. Bu süreçte hastalar ses terapisi alabilir ve böylelikle sesin daha hızlı bir şekilde oturması da mümkün hale gelir.

Ameliyatın ardından vücudu zorlayan hareketlerden kaçınmak, 6 aylık bir süreç boyunca çığlık atmak, şarkı söylemek gibi sesi zorlayan davranışlardan uzak durmak da gereklidir. Bunların dışında dikkat edilmesi gereken çok fazla sayıda unsur olmadığından hastalar gayet rahat bir ameliyat sonrası iyileşme dönemi geçirebiliyor.

İlginizi çekebilir –> https://draltanyildirim.com/ses-teli-felci/

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel: 0505 581 19 45
Mail: [email protected]