Göz kapağı estetiği, ülkemizde ve dünya genelinde gerçekleştirilen en popüler estetik girişimlerden biri haline geldi. Blefaroplasti olarak adlandırılan bu operasyon Alt ve üst göz kapaklarına yapılabiliyor. Genetik faktörler ya da yaşlanmaya bağlı olarak, alt ve üst göz kapaklarında meydana gelen sarkmaları, deformeleri düzeltmek amacıyla gerçekleştirilen operasyonda gayet başarılı neticeler alınabiliyor.

Kaza ya da travmalar nedeniyle meydana gelen sıkıntıların giderilmesi amacıyla da göz kapağı estetiği işlemlerinden faydalanılabileceğini belirtelim. Göz kapağı estetiğinin nasıl yapıldığı, sonuçların kalıcı olup olmadığını ve merak edilen diğer soruların yanıtlarını aktaracağız. Ancak öncesinde yaşlanmanın göz kapağı üzerindeki etkilerinden söz etmekte fayda olacaktır.

Göz Kapağı Yaşlanma Belirtileri Nelerdir?

Yaşın ilerlemesi ile birlikte cilt elastikiyet kaybına uğrar. Cildin elastik yapısı yaşlanma ile beraber adeta kademeli bir şekilde azalır. Bu durumun en belirgin olduğu vücut bölgesi ise yüzdür. Fazla olan deri yüzde, göz kapaklarında toplanmaya başlar. Bir anlamda yaşlanmanın ilk ve en net belirtilerinden birinin göz kapaklarında ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Göz kapaklarındaki bu görüntü, kişinin yorgun, donuk ve yaşlı bir görünüm sergilemesine neden olur. Hatta göz kapaklarındaki yaşlanma belirtilerinin düzeyine bağlı olarak kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesi de mümkün olabilir. Alt ve üst göz kapaklarında ortaya çıkan yaşlanma belirtileri şu şekildedir:

  • Gözaltında torbalanma olması
  • Gözaltında renk değişimleri
  • Üst göz kapağında düşüklük olması
  • Göz kapağı derisinde kırışıklıklar ve sarkmalar olması
  • Yüz ifadesinin yorgun ve donuk olması
  • Göz kenarlarında kaz ayağı olarak bilinen kırışıklıklar oluşması

Göz kapaklarında meydana gelen deri fazlalığı, üt göz kapağı düşüklüğünün en yaygın nedenidir. Bazı kişilerde görmeyi engelleyebilecek düzeyde bir deri bolluğu ve göz kapağı düşüklüğü olabiliyor. Kimi zaman da alın bölgesindeki deri fazlalığı ve sarkmaya bağlı olarak göz kapağında düşüklük meydana gelebiliyor. Ancak artık bu görüntüyü tamamen ortadan kaldırmak mümkün olabiliyor. Göz kapağı estetiği ile fazla derinin ortadan kaldırılması sağlanıyor. Göz kapağı estetiği, kaş kaldırma, alın kaldırma gibi daha farklı estetik girişimlerle birlikte de gerçekleştirilebilir. Böylece kişiye daha genç bir yüz görünümünün kazandırılması mümkün olur.

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Alt ve üt göz kapaklarında çeşitli nedenlerle meydana gelen torbalanmaların, deri fazlalığının, sarkmaların düzeltilmesi için gerçekleştirilen operasyon, göz kapağı estetiği olarak adlandırılır. Söz konusu sorunlar, yaşlanma, travmalar, enfeksiyon ya da yaralanmalar gibi nedenlerle de ortaya çıkabilir. Hangi nedenle olursa olsun göz kapaklarındaki bu görüntünün estetik operasyonla düzeltilebileceğini söyleyebiliriz.

Göz Kapağı Estetiği Kimlere Yapılır?

Alt ve üst kapaklarında sarkma sorunu olanlar göz kapağı estetiğinden faydalanabilir. Çoğunlukla yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkan deri fazlalığı ve torbalanmalar nedeniyle bu operasyona ihtiyaç duyuluyor. Ancak daha farklı nedenlerle de göz kapağı estetiğinin yapılması mümkündür. Hamile olanlar ve emzirme döneminde olanlar için bu işlem yapılamaz. Aynı zamanda operasyonun gerçekleştirilebilmesi için kişinin ameliyata engel bir sağlık sorununun bulunmuyor olması da gerekir. Göz kapağı estetiğinin yapılabilmesi için mutlaka ciddi düzeyde bir sarkma ya da deformasyon gözlemlenmesi gerekmez. Minimal bazda bir sarkıklık varsa ve kişi bundan rahatsızsa operasyon gerçekleştirilebiliyor.

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Öncelikle göz kapağı estetiğinin anestezi altında gerçekleştirildiğini, kişinin işlem esnasında acı duymadığını belirtmeliyiz. Operasyon öncesinde hasta değerlendirilir ve bazı ölçümler yapılır. Gözün doğal kıvrımlı hatları dikkate alınarak bir planlama yapıldığını belirtmeliyiz. Ardından bistüri ya da koter cihazı ile kesi yapılır ve sarkıklığa neden olan fazla deri çıkarılır. Bölgeye dikiş atılması ile operasyon tamamlanır.

Alt ve Üst Göz Kapağı Estetiği Aynı Anda Yapılır Mı?

Hem alt hem de üst göz kapağı ile alakalı sıkıntı yaşayanlar, aynı operasyonda her iki göz kapağına müdahale edilip edilmeyeceğini de merak ediyor. Tek seansta alt ve üst göz kapağına müdahale edilebilir. Her ikisi için iki ayrı ameliyat yapılması gerekmez. Ancak bu durumda hem ameliyat süresi uzayacaktır hem de iyileşme süresi bir miktar daha uzun olacaktır. Alt ve üst göz kapağına tek seansta müdahale edilmesi hasta için bir miktar daha zorlayıcı olabilir.

Blefaroplasti Sonuçları Kalıcı Mıdır?

Sıklıkla merak edilen konulardan biri de operasyon sonuçlarının kalıcılığı oluyor. Operasyonun etkisinin 10 ile 15 yıl kadar sürdüğünü söyleyebiliriz. Bu sürede belirleyici olan husus, kişinin cilt yapısı, yaşı gibi etkenlerdir. Ancak zaman içerisinde yaşlanma devam edecektir ve buna bağlı olarak 10 – 15 yıl sonrasında göz kapaklarında yeniden sarkma görüntüsü oluşmaya başlayabilir. Bu durumda yeniden ameliyat yapılabilir.

Göz Kapağı Estetiği Riskli Midir?

Göz kapağı estetiği işleminin riskleri en düşük operasyonlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Elbette her ameliyatta bazı riskler vardır ancak deneyimli bir doktorun tercih edilmesi, iyileşme sürecinde hastaların doktor tarafından yapılan önerilere harfiyen uyması gibi durumlarda söz konusu riskler de minimuma indirgenir. Ameliyat sonrasında nadiren ödem, morluk, hafif düzeyde sızıntı olabilir. Bunların tamamı geçicidir ve uzun süreli değildir. Operasyon sonrasında hijyene maksimum seviyede dikkat edilmesi ve enfeksiyondan kaçınılması gerekir. Böylelikle iyileşme sürecinin de problemsiz bir şekilde tamamlanması sağlanır.

Göz Kapağı Estetiği Öncesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Kan sulandırma özelliği olan ilaçların kullanımının operasyondan 15 gün öncesinde kesilmesi gerekir. Tütün ürünleri kullanılmamalı, alkol tüketilmemelidir. Bazı gıda takviyelerinin ve bitki çaylarının da kan sulandırma özelliği olabiliyor. Bu nedenle gıda takviyesi ve bitki çayı tüketiminin de 15 gün öncesinde kesilmesinde fayda olacaktır. Kişinin mevcut rahatsızlıkları ve varsa kullandığı ilaçlar hakkında göz kapağı estetiği öncesinde doktoruna bilgi vermesi de önem taşır.

Göz Kapağı Estetiği Kaç Yaşında Yapılmalı?

Bu konuda net bir yaştan ya da yaş aralığından söz etmek doğru olmayacaktır. Her bireyin cilt yapısı farklıdır ve yaşlanma ile birlikte ciltte sarkmaların başlama süresi de değişir. Bu nedenle önemli olan faktör, kişinin mevcut sarkıklık ya da deformasyondan şikayet etmeye başladığı yaştır. Hafif düzeyde bir problem ortaya çıkmış olsa bile hastanın rahatsızlığını gidermek adına göz kapağı estetiği yapılabilir. Mutlaka belirli bir yaşı beklemek gerekmez.

Göz Kapağı Estetiği Sonrasında İyileşme Süreci Nasıldır?

İyileşme dönemi hem kısa sürer hem de hastaları zorlamaz. Operasyondan sonraki ilk 3 gün ciltte kızarıklık, şişlik meydana gelebilir. Bu görünüm kısa sürede kendiliğinden azalır ve ortadan kalkar. Doktorun önerdiği aralıklarla bölgeye soğuk kompres yapılması, şişlik ve morlukların daha az oluşmasını sağlayabilir.  Dikiş üzerinde bulunan bandaj ise 3-4 gün sonrasında çıkarılır. Dikişler vücutta kendiliğinden erir ancak vücutta erimeyen dikiş ipleri kullanıldıysa operasyondan 7 gün sonrasında alınır. Ameliyat izlerinin ise 1 ay gibi kısa bir sürede belli belirsiz olacak kadar azaldığını söyleyebiliriz.

Operasyon sonrasında ilk birkaç gün boyunca yüksek yastıkta yatmak, hamam, deniz, havuz gibi ortamlardan uzak durmak da önemlidir. Doktorun reçete ettiği ilaçlar varsa mutlaka düzenli olarak kullanılmalıdır. Ayrıca ilk bir hafta çok fazla efor gerektiren sportif faaliyetlerden uzak durmak da önem taşır.

İlginizi çekebilir –> Dudak dolgusu

Blefaroplasti Sonrası Ağrı Olur mu?

Operasyon sırasında ağrı ya da acı hissedilmez ancak anestezinin etkisinin geçmesinden sonra çok hafif düzeyde olmak kaydıyla bir ağrı hissedilebiliyor. Ancak bu ağrının kişinin günlük hayatını etkileyecek kadar şiddetli olmadığını, ağrı kesici ilaçla geçebildiğini de belirtmeliyiz. Çoğu hasta sadece ameliyatın yapıldığı gün ağrı hisseder. Ender olarak ağrı bir sonraki günde de hissedilebilir.

Merak edenler için –> Burun dolgusu