Geniz eti ameliyatı çocukluk döneminde gerçekleştirilen ve çocukların yaşadıkları nefes alma güçlüğü, uyku apnesi, konuşma bozukluğu ya da sık tekrarlayan geniz eti iltihabı gibi sorunları ortadan kaldırmayı hedefleyen bir cerrahi müdahaledir. Bu sorunlar arasında en yaygın görülen geniz eti iltihabı oluyor. Çocuklarda geniz etinin bir miktar büyümesi tıbben normal kabul edilir ve çoğunlukla yeniden küçülme meydana gelir. Bu nedenle öncelikle ilaç tedavisi tercih edilir ancak kronikleşen vakalar da artık cerrahi müdahale seçeneğinin değerlendirilmesine karar verilebilir.

Çocuklarda geniz eti belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Burundan nefes alırken güçlük çekmek
  • Nefes alırken ses çıkması
  • Genizden konuşma
  • Horlama
  • Uyku apnesi (uyku sırasında nefesini tutma)

Bu belirtilerden tümü çocuklarda görülebileceği gibi sadece biri ya da birkaçı da ortaya çıkabilir. Bu durumda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Mutlaka okumalısın –> https://draltanyildirim.com/farenjit-nedir/

Geniz Eti Ameliyatı Sonrası

Geniz eti ameliyatı sonrası

Adenoidektomi yani geniz eti ameliyatı sonrasında genellikle hastanın klinik istirahatine gereksinim duyulmaz. Sadece bir süre hastanın takip altına kalması gerekir ve sonrasında aynı gün taburcu işlemleri gerçekleştirilir. Operasyonun ardından soğuk ve yumuşak gıdaların tüketilmesi gerekiyor. Bir süre bu şekilde beslenildikten sonra ılık ve katı gıdalara yavaş bir geçiş yapılması da büyük önem taşıyor. Fakat çok katı bir diyet uygulanmasına da gerek olmadığının altını çizelim.

Okula giden çocuklara geniz eti ameliyatı yapıldığında yaklaşık bir haftalık ev istirahati öneriliyor. Özellikle operasyondan sonraki 3 ila 4 günün evde geçirilmesi ise dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında bulunuyor. Aileler geniz eti ameliyatından sonra tekrarlama olup olmadığını da merak edebiliyor. Geniz etinin kapsüllü bir doku olmadığını belirtelim.

Boyun omurlarının hemen önünde bulunan geniz bölgesine yapışık bir yapıya sahiptir.  Operasyon sırasında östaki tüpü ile boyun damarlarına zarar vermemek için bazı küçük doku parçalarının kalması sağlanabilir. Bu doku parçalarında yeniden büyüme olması ise oldukça ender görülür.

Bilgin olsun –> https://draltanyildirim.com/bogaz-agrisi-neden-olur/

Adenoidektomi Ameliyatı Ağrılı mı?

Oldukça basit bir müdahale gibi görünse de geniz eti ameliyatı cerrahi bir operasyondur ve bu operasyon genel anestezi altına gerçekleştirilir. Bu nedenle ameliyat esnasında hastanın herhangi bir acı ya da ağrı hissetmesi asla mümkün olmaz.

Ancak operasyon sonrasında hafif düzeyde ağrı olabilir ve bu ağrı birkaç gün devam edebilir. Özellikle yutma fonksiyonu esnasında hissedilebilen bu ağrı nedenle ağrı kesici ilaç kullanımına da çoğunlukla ihtiyaç duyulmaz. Ancak ağrının şiddetli olması durumunda doktorunuza danışabilir ve uygun bir ağrı kesici ilacın reçete edilmesini sağlayabilirsiniz. Ameliyat öncesinde de ağrı konusunda doktorunuza danışabilirsiniz.

Geniz Eti Ameliyatı Nasıl Olur?

Geniz eti ameliyatı nasıl olur

Öncelikle operasyonun yaklaşık 15 dakika ila 30 dakika içerisinde tamamlandığını belirtelim. Hastaya anestezi verilmesinin ardından geniz eti ameliyatı başlar. Ağız içerisini açık tutacak bir aparat yerleştirilir ve hemen sonrasında cerrahi aletler kullanılarak geniz eti çıkarılır. Endoskop ile geniz bölgesi kontrolden geçirilir ve herhangi bir sorun olmaması durumunda ameliyat tamamlanır.

Bu arada ameliyat sonrası iz konusu da aileler tarafından merak edilebiliyor. Ancak adenoidektomi sanıldığı gibi boğaza kesi uygulanarak yapılan bir operasyon değildir. Ameliyat tamamen ağız içerisinden gerçekleştiriliyor ve bu nedenle deriye herhangi bir kesi uygulanmasına da gerek kalmıyor. Dolayısıyla operasyon sonrasında vücutta kesi ve dikiş izi kalması da mümkün değildir.

Aynı zamanda operasyonun komplikasyonları çok fazla olan bir ameliyat olmadığını da aktaralım. Ancak her cerrahi müdahale kendi içerisinde bazı riskler barındırır. Bu nedenle kanama ve enfeksiyon gibi riskler tüm ameliyatlarda olduğu gibi adenoidektomi işleminde de geçerlidir.

İlgini çekebilir –> https://draltanyildirim.com/agiz-yarasi/

Geniz Eti Ameliyatı Olmalı mıyım?

Aileler geniz eti ile ilgili çocuklarının çeşitli sorunlar yaşadıklarını gördüklerinde geniz eti ameliyatı olmalı mı sorusunu sorabiliyor. Ancak bu sorunun yanıtının doktor ile birlikte verilmesi gerektiğini unutmayın. Geniz etiyle ilgili yaşanan herhangi bir sorunda hemen cerrahi müdahale düşünülmesi doğru olmayabilir.

Yaşanan sorunun çocukları nasıl etkilediği, fiziksel anlamda farklı sorunlara yol açıp açmayacağı gibi pek çok farklı unsur bir arada değerlendirilir ve sonrasında doktorunuz tarafından cerrahi müdahale önerilebilir. Böyle bir öneri karşısında da paniğe kapılmaya hiç gerek yok. Çocuğunuzun yetişkin olduğunda daha farklı sorunlar yaşamaması için ameliyat önerisini geldiğinde dikkate almanızda fayda olacaktır.

Merak edenler için –> https://draltanyildirim.com/horlama-nedir/

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel: 0505 581 19 45
Mail: [email protected]