Yüz bölgesindeki mimikler, jestler yaşın ilerlemesi ile birlikte ciltte oluşan kırışıklıkların daha belirgin olmasına yol açıyor. Bu çizgiler özellikle alın, kaç arası ve göz çevresinde oluşuyor ve mimiklerle beraber kısa zamanda net ve derin bir görünüm kazanabiliyor. Kırışıkların daha az olmasını sağlayan yöntemlerden biri de botoks uygulamasıdır. Botulinum toksini yani halk arasında bilinen adıyla botoks, clostridium botulinum adlı bakterinden elde edilir. Etkisi ise sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını önlemesidir.

Aşırı terlemeden migren tedavisine kadar pek çok alanda kullanılan botoks oldukça güvenli bir yöntemdir. Son yıllarda kırışıklıkları önlemek amacıyla da sıklıkla tercih ediliyor ve özellikle alın ile kaş arasına uygulanması durumunda mimiklere bağlı kırışıkların derinleşmesini önlüyor.

Alın Çizgilerine Botoks Uygulaması Nedir?

Bilindiği gibi alın bölgesi yüzün neredeyse 3’te 1’ini kapsar. Genç yaşlarda alın bölgesi gergin ve pürüzsüz bir görünümdedir. Ancak yaş ilerledikçe bu bölgede ince kırışıklıklar meydana gelir. Zamanla kat izleri ve ciddi düzeyde kırışıklık görünümü de gözlemlenir. Alın ile kaş arasında bu çizgilerin dikine bir hat şeklinde olduğunu söyleyebiliriz. Zaman içerisinde paralel çizgiler de oluşmaya başlar. Alın bölgesini enine doğru hareket ettiren kas frontal adını taşır. Kaşlarda çatma hareketinin yapılmasını sağlayan kas ise korrugatör kasıdır.

Bu iki kasın çok sık kullanılması ya da kasların güçlü olması, alın ile kaş bölgesinde çizgilenmelerin daha fazla olmasını sağlar. Erken yaşlarda çizgiler belirginleşir ve dolayısıyla kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesi gibi bir tablo dahi ortaya çıkabilir. Bunu önlemenin yolu ise kasların daha az çalışmasıdır. Daha az mimik yapılması ile kırışıklık görünümünün ortaya çıkma sürecini yavaşlatmak mümkün olabilir. Bunu sağlayan ise botoks uygulaması oluyor.

Botoks Ciltte Nasıl Bir Etki Yapar?

Yapılan pek çok araştırmada hiçbir ajanın cilt çizgilerini azaltmada botoks kadar etkili olmadığını ortaya koydu. Alın botoksu, kaslardaki kasılma gücünü azaltma gibi önemli bir etkide bulunuyor. Bu sayede alın çizgilerine binen yük azalıyor ve bu çizgilerin belirginliğinin de önüne geçmek mümkün olabiliyor. Bir Alın botoksu uygulaması ile bir yandan alındaki ince çizgilerin, kırışıkların açılması sağlanırken diğer yandan da yeni kırışıklıklar oluşmasının önüne geçiliyor.

Alın Botoksu İle Dolgu Uygulamasının Kombine Edilmesi

Bu noktada önemli bir uyarıda da bulunmak gerekir. Eğer alındaki çizgiler çok derinse botoks ile kırışıkların açılması mümkün olmaz. Bu gibi durumlarda yüz germe gibi daha farklı yöntemlerin tercih edilmesi gerekir. Botoks uygulaması sadece ince kırışıkların açılmasında etkili olan bir metot olarak değerlendirilmelidir. Kimi zaman bu uygulamanın dolgu uygulaması ile kombine edilmesi de gerekebilir. Özellikle alın gerildiğinde çizgiler düzelmiyorsa, çizgilerin olduğu hatta artık bir çöküklük meydana geldiyse botoks tek başına bu çizgileri açmada yeterli olamaz ve dolgu uygulamasının da devreye girmesine ihtiyaç duyulur.

Alın bölgesine botoks uygulaması ile birlikte dolgu uygulamasının da yapılması durumunda dolgu işleminin ömrünün uzadığını da belirtmeliyiz. Nedeni ise botoksun statik hale getirdiği alında kas direncinin bir hayli azalmış olmasıdır. Bu da dolgu materyalinin kısa zamanda etkisinin kaybolmasının önüne geçerek daha uzun süre kalıcı olmasını sağlar. Uygulamanın yapılacağı alanlar ve aynı zamanda işlemin dozajları da tamamen kişiye göre ayarlanır. Böylelikle mükemmel bir sonuç elde edilmesi de mümkün olacaktır.

Kaş Arası Botoks Uygulaması Nedir?

Kaş arasında da aşırı düzeyde mimik kullanımı, kaş çatma eyleminin sıklıkla yapılması gibi durumlardan kaynaklı olarak kırışıklıklar oluşabiliyor. Kırışan bu bölgeyi düzeltmek için de en sık tercih edilen yöntemlerin başında botoks uygulaması geliyor. Son derece ince uçlu iğneler yardımı ile yapılan bu işlem ile deforme olan bölgeye botoks materyali gönderiliyor. Bu özel toksin madde sayesinde kaş çatmadan kaynaklanan ve iki kaş arasında mevcut olan ince kırışıklık açılıyor. Böylece kişiye daha genç bir görünüm kazandırılıyor.

Günümüzde en çok talep gören botoks uygulamalarından biri de kaş arası botokstur. Çünkü kaş arasında ince çizgilerin olması, kişiye sinirli bir görünüm de kazandırıyor. Bu yüz ifadesinden kurtulmak isteyenler çareyi kaş botoksu uygulamasında arıyor. Kaş arasındaki çizgilenmeler ve kırışıklar erken yaşlarda da başlayabilir. Bu bölgede mevcut olan kasların güçlü olması ya da genetik faktörler söz konusu kırışıkların erken dönemde ortaya çıkmasının nedenlerinden biridir. İki kaş arasında yer alan proseryus kasını bloke eden bu işlem, aynı zamanda burun kökünde meydana gelen ve enine bir hat çizen ince çizgileri de yok edebiliyor.

Söz konusu uygulamanın kaş çatma kasları ile organize olan liflerin refleksini de azalttığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla istense de kaş çatma hareketinin yapılması mümkün olmuyor. Buna bağlı olarak da oluşan ince çizgilerin daha derin ve daha belirgin olmasının önüne geçilebiliyor.

Kaş arası botoks uygulamasında da kaç doz kullanılacağı tamamen kişiye bağlı olarak belirleniyor. Öncelikle alın kaslarının gücünün değerlendirilmesi gerekiyor. Bunun için kişinin kaşlarını çatması isteniyor ve bu hareketin oluşturduğu çizgiler değerlendiriliyor. Sonrasında da oluşan çizgilere bağlı olarak doz ayarlaması yapılıyor. Sıklıkla merak edilen hususlardan biri de bu uygulamanın etki süresidir. Etki süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte 3 ay ile 6 ay arasında bir zaman dilimini kapsadığını söyleyebiliriz. Ancak etki süresinin ortadan kalkmasının ardından beklenmeden yeniden uygulama yapılması durumunda etki süresinde de bir miktar artış olabiliyor.

Adım Adım Kaş Arası Botoks Uygulaması

  • İlk adım botoks uygulamasının yapılacağı bölgenin analiz edilmesidir. Bu analiz doğrultusunda yapılacak botoksun dozajı da belirlenir. Aynı zamanda enjeksiyonun hangi bölgelere yapılacağının da planlandığını söyleyebiliriz.
  • Gerekli tüm planlamaların yapılmasının ardından kaş ortası bölgesine anestezik krem sürülür. Bu sayede enjeksiyon sırasında kişinin acı ya da ağrı hissetmesi de engellenir.
  • Planlanan bölgeye botoks materyali enjekte edilir.
  • İşlem tamamlanır ve kişinin iş hayatına ya da gündelik hayatına geri dönmesi mümkün olur.

Kaş Ortası Botoks İşleminin Amacı Nedir?

Bu uygulamanın temel amacı bölgedeki kasların kontrol altına alınmasıdır. Böylelikle kasların kasılması önlenir. Kaslar sabit kalmaya başlar ve yeni kırışıkların oluşması önlenir. Bununla birlikte ince formda olan kırışıklıkların açılması da sağlanmış olur. İnce kırışıkların daha da derinleşmesinin önüne geçilmesi için de botoks uygulamasından rahatlıkla faydalanılabileceğinin altını çizmeliyiz. Bu uygulama zaman içerisinde meydana gelen, kasların kasılması ve gevşeyememesi probleminin ortadan kalkmasını sağladığını da belirtmek gerekir. Kaş arası botoks uygulaması, alın botoksu ile birlikte kombine edilebilir. Sadece tek bir seans içerisinde her iki bölgeye de bu materyalin enjekte edilmesi mümkündür.

İlginizi çekebilir –> Kaz ayağı botoksu

Kaş Arası Botoksun Etkileri Ne Zaman Fark Edilir?

Bu uygulamayı takiben yaklaşık olarak 2 hafta içerisinde botoksun etkilerinin hissedilmeye başlandığını söyleyebiliriz. Bu süre her bireyde 2 hafta değildir, 1 hafta içerisinde de işlemin etkilerinin görülmeye başlaması mümkün olabiliyor. Ardından 3 ay ile 6 ay arasında değişen bir süre boyunca bu uygulamanın etkilerinden faydalanmaya devam edilir. Alın ve kaş arasına uygulanan botoks hakkında merak ettiğiniz soruları yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Merak edenler için –> Yüz germe ameliyatı