Tamponsuz burun ameliyatı operasyon sonrasında burun bölgesine tampon materyalinin yerleştirilmediği ameliyattır. Özellikle estetik cerrahi alandaki ilerlemeler sayesinde sinüzit ameliyatları ya da burun kıkırdak dokusu ameliyatları tampon kullanılmadan da gerçekleştirilmeye başlandı. Hastaların bu ve benzeri ameliyatlarda en sık tedirgin oldukları husus, tampon kullanımı olduğundan söz konusu gelişmenin yüz güldürücü olduğu söylenebilir. İçeriğimizde tamponsuz burun ameliyatı hakkında merak edilen tüm soruların detaylı yanıtlarına ulaşabilirsiniz. Bu ameliyatlardan söz etmeden önce burun tamponunun görevine değinmekte fayda var.

Burun Tamponu Ne İşe Yarar?

Burun tamponları ameliyat ile burun kıkırdaklarına kazandırılan şeklin korunması için kullanılan tıbbi materyallerdir. Aynı zamanda tampon, septum ve kemik bölümlerine de destek oluyor, kemik ve kıkırdak dokunun yer değiştirmesini engelliyor. Ameliyat sonrası burun içinde oluşan şişliklerin birbirine yapışmasını da önlüyor, sızıntıları emilmesini de sağlıyor.

Deviasyon – Burun İçi Eğiklik Ameliyatları

Günümüzde tamponsuz burun ameliyatı dendiğinde akla gelen ilk operasyonlardan biri deviasyon yani burun içi eğiklik operasyonları oluyor. Hastalarda uyku apnesi gibi çeşitli sorunlara neden olan bu eğikliklerin giderilmesi, hava akımının sağlanabilmesi adına önem taşıyor. Maalesef burun tıkanıklığının nedeni septum eğriliği olduğunda tek çözüm cerrahidir.

Septumun ön kısmındaki kıkırdakta aşırı düzeyde deformasyon olmadığında ameliyat, kapalı teknikle 20 – 30 dakikada tamamlanıyor ve genel anestezi altında gerçekleştiriliyor. Bu operasyonda burnun dış görünümü değiştirilmeden sadece kıkırdak ve kemik eğriliklerine müdahale edilmesi mümkün olabiliyor. Bu operasyon,  tamponsuz burun ameliyatı olarak yapılabiliyor. Böylelikle hastaların operasyonun ardından daha konforlu bir iyileşme dönemi yaşamaları sağlanıyor. Bu hastalar iyileşme döneminden sonra gözlük kullanabilirler. 6 haftalık bir dönem boyunca burun bölgesini darbelerden korumak ise önemlidir.

Burun Etlerine Yönelik Ameliyatlar

Konka hipertrofisi yani alt burun etlerinin büyümesi durumunda tamponsuz burun ameliyatı yapılması mümkündür. Burun tıkanıklığı başta olmak üzere yetersiz solunum gibi pek çok probleme neden olan burun eti büyümesi durumunda dokularda küçülme sağlanıyor ve hastalar belirgin bir seviyede rahatlatılıyor. Radyofrekans ya da lazer ile operasyon yapılması da mümkündür. Olabildiğince dokulara zarar verilmeden ameliyatın tamamlanması sağlanıyor. Endoskopik yöntemle gerçekleştirilen ameliyat sonrasında kısa bir iyileşme süreci yaşanıyor.

Radyofrekans İle Alt Konka Küçültülmesi

Radyofrekans ile tamponsuz burun ameliyatı gerçekleştirilmesi, sık kullanılan bir yöntemdir. Alt konka mukozası altında bulunan ve damarlanmanın fazla olduğu yumuşak dokular özel bir cihaz ile ısı hasarına maruz bırakılır. Sadece 2 ya da 3 hafta içerisinde iyileşme tamamlanıyor ve bu süreç hastaları zorlamıyor. Isı enerjisi etkisi ile burun eti dokusunda küçülme sağlanıyor. Bu müdahale lokal anestezi altında da yapılabiliyor ve 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanıyor. Tek bir seansta % 80 oranında başarı elde edildiğini de eklemeliyiz.

Septum Eğriliğine (Deviasyon) Yönelik Ameliyatlar

Sadece 30 dakika gibi kısa bir sürede başarılı bir sonuç alınabildiği tamponsuz burun ameliyatı yöntemlerinden biridir. Septum eğriliği, hastalarda ciddi şikayetlere neden olur. Bazı sıkıntıların kronik bir boyut kazanması da söz konusu olabilir. Bu nedenle septumdaki eğriliğin mutlaka düzeltilmesi gerekir ve bu da sadece ameliyat ile gerçekleştirilebilir. Deviasyona yönelik gerçekleştirilen ameliyatlar, estetik amaçlı olarak da yapılabiliyor. Hastanın kemik eğriliklerinden ve kıkırdak eğriliğinden sadece tek bir ameliyat ile kurtulması mümkün oluyor.

Üstelik bu operasyonda da geçmişte olduğu gibi tampon kullanımı gerekmeyebiliyor ve bu nedenle tamponsuz burun ameliyatı işlemlerinden biridir. Ameliyat sonrasında hastaların düzenli olarak kontrole gelmesi gerekir. Uzun süreli klinik istirahat ya da ev istirahati gerektirmediğinden iş hayatına kısa bir ara vermek, bu operasyondan faydalanmak için yeterli olur.

Bilgi sahibi olun –> Burun estetiği

Konka – Burun Eti Büyümesi Ameliyatları

Çok sayıda kişi çeşitli nedenlere bağlı olarak burun eti büyümesi problemini yaşıyor. Alt burun etlerinde meydana gelen büyüme yani konka hipertrofisi sadece gün içerisinde değil geceleri de hastalarda ciddi şikayetlere neden oluyor. Alt burun etleri, burun fonksiyonlarında son derece önemlidir. Bu nedenle tamamen kesilerek çıkarılması, çok zorunlu olmadığı sürece tercih edilen bir yöntem değildir. Bunun yerine kısmi olarak çıkarılması yani küçültülmesi prosedürüne dayanan tamponsuz burun ameliyatı daha fazla tercih edilir.

Bu operasyonda dış yüzey mukozasına zarar verilmemesi temel prensiptir. Bu sayede burun fonksiyonlarının korunması da amaçlanır. Solunum açısından tatminkar bir netice elde edilmesi de hedefler arasında yer alır. Bu nedenle her hastada burun etlerine yapılan müdahale aynı olmaz. İdeal bir büyüklük elde edilmesi için yapılacak müdahale ameliyat öncesinde dikkatlice planlanır. Bu planlamada detaylı bir görüntüleme imkanı sunan endoskopik cihazlardan da yardım alınır. Böylelikle hava akımının rahat olacağı ve mukozanın gereksiz bir zarar görmeyeceği şekilde cerrahi müdahale planlamasının yapılması da mümkün olacaktır.

Endoskopik Konka Redüksiyonu

Endoskopik konka redüksiyonu, alt burun eti yumuşak dokularının ve konka kemiğinin bir bölümünün çıkarılması işlemidir. Konkaların büyümesinde konka kemiğinin rolü büyük olduğunda, tamponsuz burun ameliyatı seçenekleri arasında yer alan bu operasyon uygulanıyor. Aynı zamanda radyofrekans gibi alternatif yöntemlerden başarılı bir sonuç alınamadığında da tercih edildiğini belirtebiliriz.

Bu operasyon genel anestezi altında yapılıyor ve mukoza bütünlüğü, mikro debrider cihazları sayesinde bozulmuyor. Deforme olan alt konkalarda da başarılı bir sonuç elde edilebildiğini söyleyebiliriz.

Tamponsuz Burun Ameliyatlarında Yeni Teknoloji: Septal Stapler

En yeni teknolojilerden biri olan septal stapler, tamponsuz burun ameliyatı teknikleri arasında yer alıyor. Burun içi zımbası olarak da bilinen septal stapler, tamponun ya da burun içi dikişlerin yarattığı sıkıntıları ortadan kaldırıyor. Ameliyat sonlandığında sadece 1 dakika içerisinde mukozanın sabitlenmesini sağlamaya olanak tanıyan burun içi zımbası kendiliğinden erime özelliğine de sahiptir. Hastalarda 7 gün ile 10 gün içerisinde kendiliğinden eriyen bu tıbbi ürünler ek bir temizlik yapılmasına gerek bırakmıyor.

Kendiliğinden kaybolan bir dikiş konforu sunan bu ürünler son yıllarda çok daha fazla tercih edilmeye başlandı. Sabitlenmesi gereken dokularda rahatlıkla kullanılabilen burun içi zımbası, burnun gerisindeki bölgeden başlayarak kemiksi dokunun çevresindeki mukozanın yapışmasını da sağlayabiliyor. Hastalar bu yöntem tercih edildiğinde ameliyat sonrasında nefes almakta güçlük çekmiyor. Tampon kullanımından kaynaklanabilen sıkıntıların hiç birinin yaşanmadığını söyleyebiliriz. Bu açıdan bakıldığında hastalar için de gayet konforlu bir yöntemdir. Ameliyat öncesinde yapılan incelemede hastanın bu zımbanın kullanımına uygun olup olmadığı belirleniyor.

İlginizi çekebilir –> Burun kemiği eğriliği

Tamponsuz Burun Ameliyatı Fiyatları 2023 Ne Kadar?

Hangi yöntemle tamponsuz burun ameliyatı yapıldığı, doktorun deneyimi ve nasıl bir müdahalenin gerçekleştirildiğine bağlı olarak fiyatlar değişir. Burun ameliyatlarına ihtiyaç duyma nedenleri değişiyor. Kimi zaman burun etinde büyüme kimi zaman da burun kıkırdak dokularında ya da burun kemiğinde eğrilik olması nedeniyle cerrahi müdahale yapılıyor. Hangi amaçla ameliyat yapılacağı, hangi tekniğin kullanılacağı fiyatlar üzerinde etkili olan faktörlerdir.

Buna bağlı olarak her hasta için aynı fiyatlar geçerli olamıyor. Fiyat öğrenmek için öncelikle randevu almalı ve muayene olmalısınız. Ardından net bir fiyat bilgisi tarafınıza iletilir. Siz de tamponsuz burun ameliyatı hakkında sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Merak edenler için –> Revizyon burun estetiği