Boyunda lenf nod ameliyatı bazı hastalarda zaruri olarak gerçekleştirilen cerrahi operasyonlardan biridir. Lenf nodları enfeksiyon gibi çeşitli sorunlar yaşandığında şişebilir. Lenfler aslında vücudun savunma mekanizmalarından biri olsa da iltihaplanma gibi durumlarda şişme, büyüme gibi çeşitli reaksiyonlar gösterebiliyor. Vücudun pek çok farklı bölgesinde yüzlerce lenf bezinin olduğunu belirtelim. Bu lenf bezlerinin her birinin ayrı bir görevi bulunur.

En önemli özellikleri ise mikroplara saldırarak vücudun savunma mekanizmasını güçlendiren bağışıklık hücreleri içeriyor olmalarıdır. Lenf nodları sıvıyı ve kendilerine gelen damarların topladığı maddeleri filtreleme özelliği de taşır. Lenf bezleri normalde 1 cm civarında ebatlara sahiptir. Fakat çeşitli nedenlerle büyümeye başladıklarında hastalar için de sıkıntılar ortaya çıkar.

Bu gibi durumlarda ya da kanserleşme gibi çeşitli durumlarda boyunda lenf nod ameliyatı yapılması zorunlu hale gelebilir. Hastaların lenf bezi büyümesi, yüksek vücut ateşi, boyunda ya da boğazda ağrı, acı, kilo kaybı gibi semptomlar yaşaması durumunda zaman kaybetmeden kulak burun boğaz uzmanına danışmasında fayda olacaktır.

Mutlaka okumalısın –> https://draltanyildirim.com/boyunda-kist/

Boyun Lenf Nod Ameliyatı Nasıl Olur?

Boyunda lenf nod ameliyatı

Öncelikle boyunda lenf nod ameliyatı işleminin genel anestezi altında gerçekleştirildiğini belirtmek gerekiyor. Bu nedenle hastanın operasyon esnasında herhangi bir ağrı ya da sızı hissetmesi de asla mümkün olmaz. Operasyon öncesine yapılan tetkikler ile birlikte lenf nodu ameliyatı da planlanmış olur.

Ameliyatta amaç lenf bezinin kısmi olarak ya da tamamen çıkarılması, vücuttan tahliye edilmesidir. Şayet kanserleşme söz konusuysa ve kanserin yayılım göstermesi gerçekleşmişse bu durumda çevre dokuların da bir kısmının alınması söz konusu olabilir. Bir anlamda ameliyatın hastaya özel olarak planlandığını belirtebiliriz.

Boyun Lenf Nod Ameliyatı Ağır mı?

Günümüzde gelişen tıp teknolojisi sayesinde tüm ameliyatlar hasta açısından çok daha konforlu bir şekilde yapılabiliyor. Elbette boyunda lenf nod ameliyatı çok basit bir müdahale değildir. Ancak hasta açısından ne kadar ağır bir ameliyat olacağı ise kişiden kişiye değişir. Lenf noduna nasıl bir müdahale yapılacağı, hastanın yaşı, genel sağlık durumu, sağlık öyküsü gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak hastaların iyileşme hızı ya da ameliyatın hasta için ne kadar ağır olacağı değişkenlik gösterir.

Tüm bunlardan kaynaklı olarak da ameliyatı ‘hafif’ ya da ‘ağır’ şeklinde değerlendirmek yanıltıcı olabilir. Operasyon öncesinde doktorunuz size gerekli bilgileri verecek ve ameliyat sonrasında nasıl bir iyileşme süreci yaşanacağını da aktaracaktır.

İlgini çekebilir –> https://draltanyildirim.com/boyunda-sislik-nedir/

Boyun Lenf Nod Ameliyatı Riskleri

Boyunda lenf nod ameliyatı

Günümüzde her ne kadar en gelişmiş ameliyat teknikleri kullanılıyor olsa da tüm cerrahi operasyonların kendi içerisinde bazı riskleri vardır. Risksiz ameliyat yoktur da diyebiliriz. Dolayısıyla boyunda lenf nod ameliyatı da çeşitli riskler barındırıyor. Bu riskleri şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Enfeksiyon
  • Kanama
  • Tümörün devam etmesi
  • Tümörün nüksetmesi
  • Dikiş hattındaki dokuların canlılığını yitirmesi
  • Doku onarımında kullanılan dokulara yeniden müdahale edilmesine ihtiyaç duyulması
  • Yara olan bölgede olması gerekenden daha fazla doku oluşması
  • Aynı bölgedeki dil yarısında tat duyusunun hasar görmesi
  • Yüz kaslarından bazılarının hasar görmesi
  • Geçici ya da kalıcı yüz felci

Bu risklerin yanı sıra hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak spesifik bazı riskler de ortaya çıkabilir. Operasyonun deneyimli bir hekim tarafından yapılması, hastanın doktorunun uyarılarına ve önerilerine harfiyen uyması risklerin ortaya çıkma olasılığını da düşürür. Bu nedenle iyileşme döneminde hastalara da büyük görev düştüğünü ve doktorun belirttiği olası yasaklara harfiyen uyulması gerektiğini de belirtelim.

Boyun Lenf Nod Ameliyatı Sonrası

Ağız içerisinden gerçekleştirilen boyunda lenf nod ameliyatı sonrasında hastaların ne kadar hızlı iyileşeceğinin yaşı ve sağlık durumuyla çok yakından ilgili olduğunu belirtebiliriz. Ancak genellikle bir hafta ila 10 gün sonrasında hastaların yaşadıkları ameliyat sonrası sıkıntıların çok büyük bir bölümü tamamen ortadan kalkıyor.

Operasyon anestezi altında yapıldığından işlem esnasında acı ya da ağrı hissedilmez. Fakat operasyon sonrasına hafif ağrı olması, yutkunmakta güçlük çekme ya da yutkunurken ameliyat yerinde sızlama olması gibi durumlar yaşanabilir ve tüm bunlar tıbben normal kabul edilir. Ancak beklenmedik bir durum ile karşılaşırsanız mutlaka doktorunuza bilgi vermelisiniz. Ayrıca iyileşme süreci boyunca ağız hijyenine maksimum düzeyde dikkat edilmesi gerekir.

Tıkla öğren –> https://draltanyildirim.com/tukuruk-bezi-tasi/

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel: 0505 581 19 45
Mail: [email protected]