Burun şeklinizden memnun değilseniz ve estetik burun ameliyatı olmak istemiyorsanız sizin için en ideal seçenek burun dolgusudur. Burun dolgusu, herhangi bir cerrahi müdahale olmadan, kesi uygulanmadan ve dikiş atılmadan gerçekleştirilerek burun şeklinin daha estetik ya da daha düzgün olmasını amaçlar. Burundaki asimetrik görünümün ortadan kaldırılması ve daha simetrik bir görünüm elde edilmesi amacıyla da burun dolgusu uygulamalarından faydalanılabilir.

Burun dolgusu işlemi cilt altı dolgu materyallerinin kullanımı ile gerçekleştiriliyor. Çoğunlukla hyalüronik asit içerikli dolgu materyalleri tercih ediliyor olsa da kimi zaman daha farklı materyaller ile de dolgu uygulamasının yapılması mümkün olabiliyor. Hyalüronik asit dolgu materyali sadece burun dolgusunda değil, yüzdeki daha farklı bölgelere hacim kazandırmak amacıyla da tercih edilen bir malzemedir Herhangi bir zararının olmaması nedeniyle uzun yıllardır dolgu uygulamalarında güvenle kullanıldığını belirtebiliriz. Burun bölgesinde de ameliyata herhangi bir nedenle sıcak bakmayanlar için kullanılan bu materyal ile burundaki boşlukların doldurulması, kontur eksikliklerinin ve asimetrilerin tedavi edilmesi mümkün olabiliyor. Burun dolgusu işleminin kalıcılık süresinden ya da uygulamanın acı verip vermediğinden söz edeceğiz. Ancak öncesinde sıklıkla merak edilen ‘nasıl yapılır’ sorusunun yanıtını ele almakta fayda var.

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Burun dolgusu işlemi, burun bölgesine, deri altına dolgu materyalinin enjekte edilmesi ile gerçekleştirilir. Ancak işleme başlanmadan önce buruna nasıl bir görünüm kazandırılacağının planlanması gerekiyor. Sonrasında uygulama yapılacak bölgeye anestezik krem sürülür ve bu bölgede bir uyuşma elde edilir. Ardından enjeksiyon işlemi yapılarak dolgu uygulaması tamamlanır. Burun dolgusunda enjeksiyon işlemi 5 dakika ile 10 dakika arasında tamamlanır. Ancak hazırlık aşamaları ile birlikte toplam sürenin 30 – 45 dakikayı bulabileceğini de belirtmeliyiz. İşlem sonrasında hastanın dinlenmesi gerekmez, hemen işine ya da evine dönebilir, sosyal yaşantısına devam edebilir.

Burun Dolgusu Kimlere Yapılır?

Burun dolgusundan en çok faydalanan kişiler rinoplasti yani estetik burun ameliyatı olanlardır. Ameliyat sonrasında ortaya çıkan sonuçtan % 100 memnun olmayanlar, küçük asimetrilerin düzeltilmesi, düzensizliklerin giderilmesi gibi amaçlarla burun dolgusu uygulamasından faydalanabiliyor.

Ameliyat olmaktan korkanlar ya da farklı bir nedenle ameliyat olmayanlar da burun dolgusundan faydalananlar listesinde yer alıyor. Burun bölgesinde basit birkaç değişim olmasını isteyenler ve cerrahi müdahaleye sıcak bakmayanlar için bu işlemin en ideal seçeneklerden biri olduğunun altını çizebiliriz. Özellikle burnunda hafif bir kemer olanlar ya da burun ucu düşüklüğünden şikayet edenler dolgu işlemine başvuranlar arasındadır. Çok aşırı düzeyde olmamak kaydıyla, hafif burun eğriliği olanlar için de dolgu uygulaması çözüm niteliğindedir.

Burun Dolgusu İçin Yaş Sınırı Var Mı?

Burun bölgesinin tam olarak gerçek şeklini kazanmasını beklemek gerekiyor. Bu nedenle 18 yaş öncesinde hem kadınlara hem de erkeklere burun dolgusu yapılması önerilmez. Sadece bazı spesifik durumlarda 18 yaş altında dolgu uygulamasından faydalanılabilir. Bu işlemde üst yaş sınırı ise bulunmuyor. İleri yaşlarda da rahatlıkla söz konusu işlemden faydanılması mümkündür.

Burun Dolgusu Ağrılı, Acılı Bir İşlem Mi?

Özellikle burun ameliyatı olmak istememe nedeni acı ve ağrı korkusu ise bu kişiler dolgu uygulamasıyla alakalı olarak da benzer endişeler taşıyabiliyor. Bu nedenle burun dolgusu acıtır mı, burun dolgusu sonrasında ağrı olur mu gibi sorular da sıklıkla gündeme geliyor. Bu işlem acı vermez çünkü uygulama öncesinde burun bölgesine anestezik krem sürülür. Böylece enjeksiyon iğnesinin burun derisine girdiğinin bile hissedilmesi mümkün olmaz. Hasta açısından gayet konforlu bir süreçte ve dakikalar içerisinde dolgunun tamamlanması mümkündür. Dolgu uygulamasından sonra da kişinin ağrı hissetmesi pek mümkün değildir çünkü dolgu materyali ağrı yapan bir malzeme değildir.

Burun Dolgusu Burnu Büyütür Mü?

Burun dolgusu, burun bölgesinin sırtına ve burun ucuna yapılıyor. Aynı zamanda buruna kazandırılmak istenen şekle bağlı olarak burun tabanına uygulanması da mümkündür. Burun ucunun kaldırılması, burnun bazı bölgelerine bir miktar daha hacim kazandırılması ya da eğriliklerin kamufle edilmesi gibi amaçlarla da dolgu uygulamasından faydalanıldığı için burun bölgesinde biraz büyüme olabilir. Ancak bu büyümenin bir hayli hafif düzeyde olacağını da unutmamalısınız. Aynı zamanda yüz ile orantılı bir görünüm elde edileceğinden bu büyümenin anlaşılması da pek mümkün olmaz.

Burun Dolgusu İle Burun Ucu Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Burun ucunda bulunan kıkırdak dokuların yapısı, burun ucuna tutunan kasların aşırı düzeyde gelişmiş olması, burun ucu düşüklüğüne neden olabiliyor. Kimi zaman damak ya da dudak yarıkları da bu problemi beraberinde getirebiliyor. Burun ucu düşüklüğünün tedavisinden dolgu uygulaması çok uzun süredir tercih edilen bir yöntemdir. Ameliyatsız olarak gerçekleştirilmesi, bu yönteme olan ilginin artmasını sağlıyor. Özellikle konuşurken ya da gülerken burun ucunun daha da düşük görünmesi şikayetine sahip olanlar için burun dolgusu ideal bir seçenektir.

Burun Dolgusunun Avantajları Neler?

Burun dolgusunun en önemli kazanımı hiçbir şekilde cerrahi müdahale yapılmıyor olmasıdır. Bu nedenle ameliyat olmak istemeyenler ya da olamayanlar burun şeklinin düzeltilmesi için bu işlemden istifade edebiliyor. Küçük rötuşların yapılabiliyor olması da önemli bir avantaj olarak dikkat çekiyor. Yapılan burun ameliyatlarından sonra hafif düzeltmelere ihtiyaç duyulduğunda da devreye dolgu uygulaması giriyor. Burun bölgesi, istenen sonuç elde edilinceye kadar şekillendirilebilir ve böylelikle hasta memnuniyeti de tam olarak sağlanabilir.

Dolgu işleminin cerrahi prosedürlere nazaran çok daha ekonomik bir seçenek olması da önem taşıyor. Herhangi bir kesi ve dikiş uygulanmadığından zorlu bir iyileşme süresi de yaşanmıyor. Hastaların işlemden hemen sonra günlük rutinlerine dönmesi mümkün oluyor ve bu açıdan bakıldığında da dolgu uygulamasının en avantajlı seçeneklerden biri olduğu söylenebilir.

Burun Dolgusunun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Öncelikle burun dolgusu işleminin kalıcı olmadığını belirtmemiz gerekiyor. Dolguda kullanılan materyaller bir süre sonra kendiliğinden vücut tarafından yok ediliyor. Bu nedenle belirli bir süre sonrasında dolgu ile buruna kazandırılan şekil ortadan kalkacaktır. Kalıcılık süresi ise ne kadar dolgu maddesinin kullanıldığı, dolgu uygulamasının burnun hangi bölgesine yapıldığı, hangi dolgu maddelerinin kullanıldığına bağlı olarak değişir. Ancak genellikle bu sürenin 12 ay ile 18 ay arasında değiştiğini de ifade edebiliriz.

Burun Dolgusunun Dezavantajları Nelerdir?

Bu uygulamanın dezavantajlarından ilki kalıcı olmamasıdır. Belirli bir süre sonrasında burun bölgesine uygulanan dolgu etkisini yitirir ve burun eski halini alır. Ancak bu durumda beklemeye, ara vermeye gerek olmadan uygulamanın tekrarlanabildiğinin de altını çizmekte fayda var. Bir diğer dezavantaj da burundaki her türlü şekil bozukluğu durumunda bu işlemin fayda sağlıyor olmamasıdır. Sadece hafif düzeydeki şekil bozuklukları durumunda uygulanabilen bir işlemdir. Bunun dışında söz konusu işlemin herhangi bir dezavantajı bulunmuyor.

Burun Dolgusu Sonrasında İyileşme Dönemi Nasıldır?

Dolgu işlemi sadece basit bir enjeksiyon prosedürüne dayanıyor. Bu nedenle zorlu bir iyileşme döneminin asla yaşanmadığını belirtebiliriz. Burun dolgusundan faydalananların sadece birkaç basit unsura dikkat etmesi yeterli oluyor. İşlem sonrasında şişmeler, kızarıklıklar, morluklar oluşmuyor. Dolayısıyla burun dolgusu yaptıran kişilerin kendilerini sosyal yaşamdan bir süreliğine soyutlamaları da gerekmiyor.