Alerji deri testi ya da bilinen diğer adıyla deri prick kişinin herhangi bir maddeye karşı alerjisinin olup olmadığını, vücudunun maddeye karşı alerjik reaksiyona girip girmediğini belirlemek için uygulanan bir testtir. Testin hedefi ise kişinin dokunduğu, soluduğu maddelere karşı vücudunun alerjik reaksiyona geçip geçmediğinin belirlenmesidir. Aynı zamanda bu testler ile arı sokması gibi kişinin kontrolü dışında meydana gelen bazı durumlara karşı alerjinin olup olmadığı da belirlenebilir.

Genellikle alerji deri testi deri hastalıklarına neden olan faktörleri belirleme ya da bu hastalıklara dair semptomlara bağlı alerjenleri tespit etmek için kullanılır. Aynı zamanda çocuklarda ya da yetişkinlerde alerjik unsurların tespit edilmesinde de gayet başarılı bir test olduğunu da eklemek gerekir. Deri pick testi olarak adlandırılan işlem delme testleri adıyla da bilinir. Cilt döküntülerine sebebiyet verebilen alerjenlerin gıda yahut solunumdan kaynaklı olması durumunda uygulanır. Özellikle aşağıda sıraladığımız rahatsızlıkların tanısal yöntemlerinden biridir.

 • Alerjik kurdeşen
 • Atopik dermatit
 • Astım
 • Saman nezlesi
 • Alerjik konjonktivit

Bu rahatsızların yanı sıra ilaç alerjilerinin ya da gıda alerjilerinin tespit edilmesinde de rahatlıkla alerji deri testi uygulanabilir. Bu test kapsamında hazır alerjenler deriye damlatılır. İğne ucu ile deri altına nüfuz etmesi sağlanır. Bu hazır alerjenlere ise şu örnekleri verebiliriz:

 • Gıda çeşitleri
 • Yumurta
 • İnek sütü
 • En tozu
 • Çimen

Elbette bu örnekleri çoğaltabiliriz. Kişinin ön koluna uygulanan test aynı zamanda bazı kişilerde sırt bölgesine de uygulanabilir. Ancak genellikle ön kolda, bilek ile dirsek arasında kalan bölgeye uygulandığını da ekleyelim. Alerjenlerin deri altına nüfuz etmesinin sağlanmasının ardından bir süre beklenmesi gerekir. Bu bekleme sırasında kişiden bölgeyi kaşımaması, ovmaması istenir. Test uygulanan bölgede meydana gelen kızarıklık, kabarcıklar ya da tahriş görüntüsü test sonucunun pozitif olduğunu gösterebilir.

Bu testte kullanılan malzemeler bazı ilaçlar ile etkileşime girebildiği için doktorunuz ilaçları testin yapılacağı günde içmemenizi isteyebilir. Bu durum, tüm ilaçlar için geçerli değildir. İçeriğin sonunda ne tür ilaçların alerji testinin sonuçlarını etkilediğini görebilirsiniz. Ayrıca alerji hapları, grip ilaçları ve bazı psikiyatrik ilaçlar testten 1 hafta önce bırakılmalıdır. Testin nasıl uygulandığını aktarmadan önce bu test ile tanı konabilen alerjilere değinebiliriz.

Alerji Deri Testi (Deri Prick Testi) İle Tanı Koyulabilecek Alerjiler Nelerdir?

Hem yetişkinler hem de çocuklar için kullanılabilen alerji deri testi oldukça güvenlidir. Sadece bazı ender durumlarda bu testlerin yapılması önerilmiyor. Bunun dışında dileyen herkes için güvenle uygulanabilecek testler arasındadır. Özellikle aşağıdaki alerjik reaksiyonların tespit edilmesinde alerji deri testi kullanılabilir.

Alerjik Rinit

Alerjik rinit, toplumda yaygın görülen bir sorundur. Polenler, toz akarları, bazı hayvanların tüyleri, küf mantarları hatta bazı kokular dahi alerjik rinite neden olabilir. Kişilerin bu maddelere karşı duyarlılığının olup olmadığını, alerjik reaksiyonun meydana gelip gelmediğini belirlemek için test yapılabilir.

Astım

Bilindiği gibi astım da yaygın görülen rahatsızlıklardan biridir. Çoğunlukla havada bulunan polenler, toz akarları ve küf mantarları astımı tetikleyerek kişinin rahatlıkla solumasını önler. Astımı olan kişilerin bazı gıdalara karşı duyarlılığı da olabilir. Astımı tetikleyen alerjenlerin tespit edilebilmesi için de test uygulanır.

Gıda Alerjileri

Pek çok kişinin bazı gıdalara alerjisinin olduğunu acı bir tecrübe ile öğrendiğini biliyoruz. Oysa yapılacak deri prcik testi ile bazı gıdalara alerjinizin olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Özellikle süt ve süt ürünlerine, deniz ürünlerine, fındık ve soya gibi gıdalara karşı çok sayıda kişinin alerjisi var. Sizin bu grupta yer alıp almadığınızı öğrenmek için test yapılabilir.

İlaç Alerjileri

Tıpkı besinler gibi bazı ilaçlara karşı da vücudunuzun alerjik reaksiyon göstermesi söz konusu olabilir. Bu ilaçlar çoğunlukla antibiyotik, aspirin ya da nonsteroid antiinflamatuar oluyor. Uygulanan test ile bu grupta yer alan ilaçlara alerjinizin olup olmadığını kolayca öğrenmeniz mümkündür.

Lateks

Bazı insanların kauçuk materyalden üretilenlere karşı bir duyarlılığı olabiliyor. Deri alerji testi ile bunun tespit edilmesinin mümkün olduğunu belirtelim.

Kişilerin neye ya da nelere alerjisinin olduğunu bilmesi, bu maddelerden uzak durabilmesi adına önemlidir. Çünkü vücutta herhangi bir maddeye karşı alerjik reaksiyon gelişmesi son derece ciddi sonuçları olabilen bir sorundur.

Hangi Durumlarda Alerjik Deri Testi Yapılmamaktadır?

Daha önce de söz ettiğimiz gibi bazı durumlarda kişiye alerji deri testi yapılmamalıdır. Özellikle kişide daha önce ciddi alerjik reaksiyon durumu geliştiyse yeniden test yapılması önerilmez. Bunun nedeni ise test kapsamında az miktarda da olsa alerjen maddenin kullanılmasıdır. Bu alerjik maddenin deri ile vücuda nüfuz etmesi sağlanır ve haliyle kişide yeniden alerjik reaksiyon meydana gelecektir. Sonuç olarak böyle bir durum yaşandıysa kişiye test yapılması önerilmiyor.

Bununla birlikte bazı cilt hastalıklarının var olması durumunda da alerji deri testi uygulanması tavsiye edilmez. Bu cilt hastalıklarına sedef ya da egzama gibi rahatsızlıkları örnek gösterebiliriz. Özelikle kollara ve sırt bölgesine yayılmış deri hastalıklarının olması, bu testin uygulanmaması için yeterli bir nedendir. Bazı ilaçların test sonuçlarına etkisi olabiliyor ve sonuçların güvenilirliği de zedeleniyor. Bu ilaçları kullananlar için testlerin uygulanması önerilmez. Ancak bir hafta öncesinde ilacın kullanımı bırakılırsa bu durumda test yapılabilir.

Tüm bunlarla birlikte kişide tekrarlaya kurdeşen durumu varsa test yapılmamalıdır. Alerji aşılarının etkinliğini artırmak amacıyla da test yapılması önerilmez. Sıklıkla merak edilen hususlardan biri de deri testlerine alternatif olup olmadığıdır. Alternatif olarak kan testleri de yapılabilir. Aşağıda alerji testi çeşitlerinin neler olduğu hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Alerji Testleri Nelerdir?

Alerji testi nasıl yapılır

Günümüzde uygulanan alerji testleri şöyledir:

Deri Pick Testi

Kısaca alerji deri testi olarak da bilinen bu test, alerjenlerin az miktarda olmak kaydıyla deriye konması ve bir iğne yardımı ile deri altına ulaşmasının sağlanması şeklindedir. Sonrasında bir süre beklenir ve ciltte bir reaksiyon belirtisinin olup olmadığına bakılır.

Kan Testleri

Az miktarda kan numunesi alınarak da test uygulanabilir. Ancak alerji deri testi çok daha güvenilir sonuçlar verdiğinden şayet engel bir durum yoksa bu testlerin tercih edilmesi tavsiye edilir. Kan testleri ile vücudun alerjik reaksiyona neden olan antikorlarının ölçümü gerçekleştirilir. Vücudun IgE antikorlarının ölçüldüğü ve kısaca RAST olarak bilinen Radioallergosorbent test en yaygın kullanılan kan alerji testidir. Ayrıca ImmunoCAP testinin de gayet yaygın şekilde uygulandığını söyleyebiliriz. Bu testler ise hayvan tüyleri, polen, toz akarı ya da ilaç alerjisinin olup olmadığının belirlenmesi mümkündür.

Yutma Testi

Bu test kapsamında bazı gıdaların yutulması istenir ve bir süre beklenerek vücudun bu gıdalar tepki gösterip göstermeyeceği gözlemlenir. Yutma testi sadece gıda alerjilerinin belirlenmesinde kullanılan bir testtir.

Göz Damlası Testi

Bu test ise göz alerjilerinin tespit edilmesinde kullanılıyor. Alerjen maddeler çok az miktarda olmak kaydıyla göze damlatılır ve sonrasında gözde ne gibi tepkilerin olacağı gözlemlenir.

Patch Testi

Cilde çeşitli alerjenler uygulanır ve ardından gözlem yapılarak dermatitin teşhis edilmesi sağlanır. Test ise cilde çeşitli alerjenler içeren bir yama yapıştırılması şeklinde uygulanır.

Alerji Deri Testi (Deri Prick Testi) Nasıl Yapılır?

Bu testin yapılması kişiyi zorlayan bir süreç gerektirmez. Alerjinizin olup olmadığının tespit edilmesi için uygulanan alerji deri testi kapsamında ciltte küçük çizik açılır. Bu çizik üzerine alerjen madde konulur ve sonrasında cildin gözlem altında tutulması sağlanır. Eğer bu bölgede küçük kabarcıklar, şişlikler ya da kaşıntı gibi çeşitli şikayetler meydana gelirse vücudunuzun söz konusu maddeye alerjik reaksiyon gösterdiği anlamına gelir.

Genel olarak alerji deri testi aşamalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Test uygulanacak bölge özel bir solüsyonla silinerek temizlenir ve kurulanır.
 • Steril iğneler ile çok küçük boyutta çizikler açılır.
 • İğne ucuna bir alerjen madde damlatılır ve bu sayede cilt altına nüfuz etmesi sağlanır.
 • Bir süre beklenir.
 • Cildin verdiği tepkiler tespit edilir ve değerlendirilir.

Sıklıkla merak edilen hususlardan biri de testin kişide ciddi bir rahatsızlık yaratıp yaratmadığı oluyor. Bu test acı ya da ağrı veren bir işlem değildir. Kişi açısından gayet konforlu bir süreçte tamamlanır.

İlginizi çekebilir –> Koku kaybı

Alerji Tedavi Edilebilir Mi?

Alerji testi fiyatları

Öncelikle alerji deri testi uygulamasının bir tedavi yöntemi olmadığını belirtmeliyiz. Kimi zaman toplumda bu testlerin tedaviye yönelik olduğu düşünülüyor ancak bu doğru değildir. Söz konusu test sadece kişide alerjinin tespit edilmesine yönelik olarak uygulanır. Testin yapılmış olması, alerjinin geçtiği ya da geçeceği anlamına gelmez. Alerjilerin tedavisi, vücutta ortaya çıkan semptomların tedavi edilmesine yöneliktir ve bir anlamda vücudun alerjen maddeye aşırı tepki vermesini önleme amacını taşır da diyebiliriz.

Elbette bunun uygulanabilmesi için öncelikle alerji deri testi yapılmalı ve kişinin neye alerjisinin olduğunu belirlenmesi gerekir. Tedavi yöntemleri ise oldukça farklıdır. Kişiye en uygun tedavi yöntemi doktor tarafından seçilir ve uygulama aşamasına geçilir. En sık tercih edilen tedavi yöntemleri ise şöyledir:

 • Antihistaminik İlaçlar
 • Kortikosteroidler
 • İmmünoterapi
 • Nazal Steroid Spreyler
 • Dekonjestanlar
 • Doğal Tedaviler

Alerji Testleri Hangi Bölümde Yapılır Ve Tahmini Süresi Nedir?

En pratik testlerden biri olan alerji deri testi genellikle kulak burun boğaz bölümlerinde gerçekleştirilir. Sağlık kuruluşlarının alerji uzmanları tarafından da yapılabilir. Hem testin doğru şekilde yapılabilmesi hem de test sonucunun doğru şekilde yorumlanabilmesi için alanında uzman bir hekimi tercih etmeniz önemlidir. Hangi testin tercih edildiğine bağlı olarak testlerin tahmini süreleri de değişebiliyor. Sıklıkla tercih edilen alerji deri testi dakikalar içerisinde tamamlanan bir testtir. Ancak kan numunesi alınarak uygulanan testin sonucunun çıkması için daha fazla beklemek gerekir. Laboratuvardaki yoğunluğa bağlı olarak test sonucunun çıkması için birkaç gün ya da bir hafta kadar beklemek gerekebilir.

Alerjik Deri Testlerinin Çeşitleri

Genel olarak alerji deri testi 3 farklı grupta ele alınabilir. Bunlar;

 • Yetişkinler için uygulanan DPT testi
 • Yama testi
 • IDT (Intradermal) testi

Her 3 grupta yer alan testlerin son derece dikkatli bir şekilde uygulanması gerektiğini belirtelim. Doğru şekilde uygulanması durumunda tüm testler gayet başarılı neticeler sunar. İlk cilt testlerinin 1865 yılında uygulandığını ve uygulayan kişinin Charles H Blacley olduğunu da belirtmek isteriz. 1924 yılında ise ilk alerji deri testi uygulandı. O dönemde de yaklaşık olarak günümüzde uygulandığı şekliyle gerçekleştiriliyordu ve başarılı sonuçlar alınabiliyordu.

Deriye uygulanan alerji testleri, kişilerin vücudunun alerjik reaksiyon gösterip göstermediğini anlamanın en basit yoludur. Vücuda zarar vermediği için gayet güvenli bir şekilde uygulanabilir. Bu test kapsamında alerjenler de büyük bir özenle belirleniyor ve sağlığa zarar vermeyecek düzeyde kullanılıyor. Cildin çizilmesi sayesinde cilt altına kısa zamanda ulaşabilen alerjenlerin nasıl bir etki yarattığı da basitçe görülebiliyor. Temasın ardından ciltteki mast hücrelerinin içinde bulunan maddeler etkiye maruz kaldığından şayet alerji varsa kabarıklık, kızarıklık ya da kaşıntı gibi şikayetler ortaya çıkmaya başlıyor.

Kabarıklıklar ve kızarıklıklar değerlendirilerek kişinin kullanılan bu maddeye alerjisinin olup olmadığı da basit bir teknikle belirlenmiş oluyor. Elbette bu testler uygulanmadan önce mutlaka kişinin tıbbi öyküsünün alınması gerekir. Bununla birlikte doktorunuz bazı muayeneler yapmak isteyebilir. Eğer tıbbi öykü ve muayene sonrasında IGE’ye bağlı alerjik reaksiyonlar varsa ikinci tipte olan alerji testlerinin uygulanmasına karar verilebilir. Doktorunuz test uygulamasından önce siz bu konuda daha fazla bilgi verecektir.

Deri Prick Testinde (Alerjik Testi) Kullanılan Alerji Solüsyonu

Çoğu zaman alerji deri testi için kullanılan materyaller ve solüsyonlar da merak edilebiliyor. Kullanılan solüsyonlar, hastalığın tipi ya da alerjinin durumuna göre değişebilir. Yetişkin bireylerde kullanılan solüsyonlar, alerjenin kaynağından elde ediliyor. Alerjik olmayan bileşimler ve karışımlar kullanılarak hazırlanıyor diyebiliriz. Bu solüsyonlar içerisinde farklı maddeler olabilir. Genellikle metabolit, pigment, lipit, tuz gibi maddeler kullanılarak hazırlanırlar.

Alerjik olan bileşimlerde ise glikopreotein, polisakkarit ve proteinler kullanılır. Çünkü genellikle alerjen olanlar glikopreotein ile proteinlerdir. Uygulanan alerji deri testi kapsamında kullanılan alerjenler, doğal kaynaklar yolu ile sulu ekstraksiyondan hazırlanıyor da diyebiliriz. Bu materyallerin biyolojik özelliklerinin korunması önemlidir. Çünkü biyolojik özellikleri depolama şeklinden de etkilenebilir.

Alerji testi yaptırmak isteyenlerin endişelerinden biri de istenmeyen durumların yaşanması riskidir. Ancak bu riskin oldukça düşük olduğunu belirtmeliyiz. Uygulanacak tedavilerin belirlenmesi açısından da alerji testlerinin yapılmasına ihtiyaç duyuluyor. Aksine, test yapılmazsa ve kişinin neye alerjisinin olduğu belirlenemezse bu durum daha risklidir. Çünkü kişinin alerjisinin olduğu maddeye yüksek düzeyde maruz kalması halinde ciddi sıkıntılar ortaya çıkabilir. Testler için kısa bir zaman ayırmak ve deneyimli bir doktora başvurarak bu testleri yaptırmak çok daha güvenli bir seçenektir.

Okumanı öneririz –> Burun eti

Alerji Deri Prick Testi Fiyatları 2024 Ne Kadar?

Öncelikle alerji deri testi fiyatlarına dair net bir rakamdan söz etmenin yanıltıcı olabileceğini belirtmeliyiz. Kullanılan malzemeler ya da doktorun deneyimi gibi çeşitli unsurlara bağlı olarak fiyatlar değişebiliyor. Özel sağlık kuruluşlarında alerji deri testi fiyatlandırması farklı olabilir ve bu durum gayet normaldir. Dolayısıyla net bir fiyattan söz edemeyiz.

Alerji Testi Sonuçları Nasıldır?

Uygulanan alerji deri testi sonuçları “pozitif” ya da “negatif” olarak yorumlanır. Pozitif olması alerjinizin bulunduğu anlamına gelir. Negatif olması ise söz konusu maddeye alerjiniz yok demektir. Ender durumlarda doktorunuz bir süre sonrasında alerji deri testi işleminin tekrarlamasını isteyebilir.

Alerji Testi Aç Karnına Mı Yapılır?

Test yaptıracak olanlar alerji deri testi için aç karnına mı olmalıyım sorusunun yanıtını merak ediyor. Bu test aç ya da tok karnına yapılabilir. Genellikle tok karnına olunması tavsiye edilir. Ancak doktorunuz herhangi bir nedenle aç karnına olmanızı isteyebilir. Dolayısıyla doktorunuzun uyarısını dikkate almalısınız.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de bazı ilaçların alerji deri testi sonuçlarını etkileyebiliyor olmasıdır. Mevcut hastalıklarınız ve özellikle de kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuza bilgi vermeniz son derece önemlidir. Alerji testinin sonuçlarını etkileyebilen ilaçlara şu örnekleri verebiliriz:

 • Antihistaminik ilaçlar
 • Trisiklik antidepresan ilaçlar
 • Bazı mide koruyucu ilaçlar
 • Bazı astım ilaçları
 • İçinde antihistaminik bulunan öksürük şurupları ya da bu maddeyi içeren soğuk algınlığı ilaçları

Deride uygulanan alerji testleri hakkında merak ettiğiniz diğer konuları ve sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgin olsun –> Burun estetiği

 

Dış kaynaklar:
https://www.mountsinai.org/health-library/tests/allergy-testing-skin

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel: 0505 581 19 45
Mail: [email protected]