Göz çevresi kişinin ne kadar genç göründüğünde de belirleyici olan unsurlardan biridir. Göz çevresindeki kırışıklıkların ve ince çizgilerin üçgen bir görüntü oluşturması ise halk arasında ‘kaz ayağı’ olarak adlandırılır. Bu bölgeye uygulanan botoks uygulaması ise en genel tabiri ise ‘kaz ayağı botoksu’ şeklinde adlandırılıyor. Göz çevresindeki ince kırışıklıkların ve çizgilerin giderilmesine yönelik olarak uygulanan işlemden hem kadınlar hem de erkekler faydalanabilir.

Kırışıklık gidermeye yönelik olarak yapılan göz çevresi botoksu ya da bir diğer adıyla kaz ayağı botoksu işlemi, kişinin daha genç görünmesini sağlayabiliyor. Elbette işlem, kişiye özel olarak planlanıyor ve her bireyde aynı oranda botoks materyalinin kullanılması mümkün olmuyor. Kişinin göz çevresindeki kırışıklığın ne kadar alana yayıldığı, bu kırışıklıkların derinliği ya da cilt yapısı gibi hususlar dikkate alınıyor. Böylelikle kaç ünite materyal kullanılacağına karar veriliyor.

Göz çevresindeki kırışıklara bu uygulamanın yapılması sadece mevcut kırışıklıkların açılmasını sağlamaz. Aynı zamanda ilerleyen dönemlerde yeni kırışıklık oluşma sürecini de yavaşlatabilir. Özellikle düzenli olarak kaz ayağı botoksu işlemini yaptıranlarda daha az oranda yeni kırışıklık oluştuğu da gözlemleniyor. Kaz ayağı botoksunun nasıl yapıldığına, uygulama sonrasında nelere dikkat edilmesi gerektiğine de değineceğiz. Ancak öncesinde göz çevresinde neden bu kadar yoğun düzeyde kırışıklık oluştuğu konusunu ele almakta fayda olacaktır.

Göz Çevresinde Kırışıklıklar Neden Oluşur?

Cilt yüzeyinde kaz ayağı kırışıklıklarının oluşmasının sadece tek bir nedeni bulunmuyor. Birden fazla sayıda unsura bağlı olarak bu görünümün ortaya çıktığını belirtmeliyiz. En temel faktör ise yaşın ilerliyor olmasıdır. Genç yaşlarda çoğu zaman bu tip cilt kırışıklarına rastlanmaz. Ancak 40’lı yaşlarla birlikte belli belirsiz olsa dahi artık kaz ayağı görüntünü ortaya çıkmaya başlar. Kişinin cilt yapısına bağlı olarak bu görünüm daha erken yaşlarda da ortaya çıkabilir. Nedeni ise yaşın ilerlemesi ile birlikte cildin kolajen kaybı yaşıyor olmasıdır.

Kolajen cilt ve aynı zamanda kıkırdak bağ dokularının ana bileşenlerinden biridir. Bir prıtein türü olan kolajen, cildin genç görünmesinde de en belirleyici olan maddeler arasında yer alıyor. Çünkü cilt hücrelerinin sıkılığını, esnekliğini ve sürekli olarak yenilenmesini sağlayan maddelerden biridir. Zaman içerisinde kolajen kabı olması özellikle yüz bölgesinde ve göz çevresinde kırışıklıklar oluşmasına neden oluyor.

Göz çevresinde kaz ayağı şeklinde kırışıklıkların oluşmasının nedenlerinden biri de mimiklerdir. Sürekli olarak tekrar eden mimikler zamanla ciltte kırışıklık oluşmasına neden olur. İlk etapta ince çizgiler şeklinde olan bu kırışıklıklar zaman ilerledikçe derin çizgilere dönüşür. Göz çevresi kırışıklıklarının nedenlerinden biri de cilt yapısıdır. İnce ve bir o kadar da hassas bir cilt yapısına sahip olanlarda kaz ayağı görünümü daha sık ve daha kısa zamanda oluşur. Bu nedenle cilt yapısının da nedenler arasında yer aldığını söyleyebiliriz.

Gülmek, gözleri kısma hareketi yapmak da nedenlerden bir diğeridir. Çok sık gülen ya da gözleri kısma hareketini sıklıkla yapanlarda kaz ayağı görünümü daha belirgin olur. Dikkat gerektiren işlerde çalışanlar, daha sık göz kısma hareketi yaptığında bu kişilerde de göz çevresi kırışıklıklarının daha fazla olduğunu belirtebiliriz. Ancak artık göz çevresine daha gergin ve düz bir görünüm kazandırmak mümkün olabiliyor. Çünkü kaz ayağı botoksu ile istenmeyen bu görünümün tamamen ortadan kaldırılması ya da hafifletilmesi sağlanıyor.

Ne kadar erken dönemde kaz ayağı botoksu yaptırılırsa, ince çizgilerin derinleşme süresi de o kadar uzayacaktır. Bu nedenle göz çevresindeki kırışıklıklardan şikayet edenlerin uzun süre beklemesi önerilmez. Çünkü çok derin düzeyde olan kırışıkların sadece botoks uygulaması ile tamamen açılması mümkün olmuyor. Derin olan göz çevresi kırışıklarına botoks yapıldığında sadece bu kırışıklıkların hafiflemesi, derinliğinin azalması sağlanabiliyor.

Kaz Ayağı Botoksu Nasıl Yapılır?

Kaz ayağı botoksu işlemi cilde kesi uygulanmasını ya da dikiş atılmasını gerektirmez. Tamamen cerrahi olmayan bir yöntemdir. Hazırlanan botoks materyalinin kişinin deri altına enjekte edilmesi prosedürüne dayanan bu yöntemde herhangi bir acı ya da ağrının hissedilmediğini de belirtebiliriz. Çünkü uygulamaya başlanmadan önce bölgeye anestezik krem sürülür. Bu bölgenin tamamen uyuşması sağlandıktan sonra işleme başlanır. Daha önce planlanan cilt bölgesine son derece ince uçlu bir enjektör ile botoks materyali gönderilir. Yaklaşık olarak 10 dakika ile 15 dakika içerisinde tamamlanan bu işlemin ardından kişinin günlük hayatına hatta iş hayatına bile geri dönmesi mümkündür. Ağrısız ve acısı bir işlem olması nedeniyle kaz ayağı botoksu sonrasında dinlenmeye gereksinim olmaz.

Kaz Ayağı Botoksu Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Sıklıkla merak edilen unsurlardan biri de işlemin etkisini ne zaman göstermeye başladığı oluyor. Bu işlemden faydalanan kişiler ilk günlerde herhangi bir değişiklik fark etmeyebilirler. Çünkü uygulamanın hemen ardından etkisini gösteren bir işlem değildir. İşlemin sonuçları bir hafta ile 10 gün arasında değişen bir sürede görülmeye başlar. Tam olarak neticeyi görebilmek için de 2 hafta kadar beklenmesi gerekir. Ancak kaz ayağı botoksu değil göz altı botoksu yaptıranlar işlem sonuçlarını 4 – 5 günde görmeye başlarlar.

Bazı kişilerin cilt yapısından kaynaklı olarak bir hafta içerisinde sonuçların daha net görüldüğünü de söyleyebiliriz. Dolayısıyla kaz ayağı botoksu sonuçlarının ne zaman görüleceği konusu da kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Sadece bu sürenin 2 haftadan daha uzun olmadığını belirtmek mümkündür.

Kaz Ayağı Botoksu Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Daha önce de değindiğimiz gibi kaz ayağı botoksu cerrahi bir müdahale, estetik bir operasyon değildir. Bu nedenle kişiyi zorlayabilen iyileşme süreçlerinin yaşanmadığını, gayet konforlu bir süreç yaşandığını söyleyebiliriz. Bu işlem anestezik krem sürülerek bölgenin uyuşturulmasının ardından yapılıyor. Dolayısıyla işlem sırasında ya da işlem sonrasında herhangi bir acı, ağrı, sızı, kramp hissedilmesi de mümkün olmuyor. Uyuşukluk hissi ise kısa zamanda ortadan kalkıyor.

Sadece uygulamanın yapıldığı gün kişinin birkaç hususa dikkat etmesi gerekiyor. Bunlardan ilki çok fazla öne doğru eğilmemektir. Yüz üstü yatılmaması ve işlemin yapıldığı bölgeye su değmemesi de önem taşıyor. Bu bölgeye kozmetik ürünler sürülmemelidir. Uygulamanın yapıldığı gün alkol ve tütün ürünleri kullanılmamalı, ağır sportif eylemlerden uzak durulmalıdır. Enfeksiyon ihtimali düşünülerek işlemin yapıldığı gün deniz, havuz, sauna, hamam gibi ortamlara girilmemesi de dikkat edilmesi gereken faktörler arasında yer alıyor. Aşırı sıcak ortamlarda bulunmak botoksun etki süresini kısaltır.

İlginizi çekebilir –> Yüz germe ameliyatı

Kaz Ayağı Botoksunun Yan Etkileri Var Mı?

Bazı kişilerde kaz ayağı botoksu ya da alın botoksu gibi işlemler uygulandığında, işleme karşı bir direnç oluşabiliyor. Bu sorun tamamen kişinin kendi metabolik durumundan ve cilt yapısından kaynaklanıyor. Ancak söz konusu sorunun oldukça nadir yaşandığının da altını çizebiliriz. Bu gibi durumlarda daha farklı botoks materyali tercih edilebiliyor ve işlemin yeniden yapılması sağlanabiliyor. Bunun dışında kaz ayağı botoksunun herhangi bir yan etkisi ya da zararı bulunmuyor. Bu işlem hem ülkemizde hem de dünyanın pek çok farklı ülkesinde uzun yıllardır güvenle uygulanıyor. Göz çevresine uygulanan botoks işlemine dair sorularınız varsa yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Merak edenler için –> Göz kapağı estetiği