Dudak dolgusu, dudaklara daha simetrik, estetik açıdan daha güzel bir görünüm kazandırmak amacıyla gerçekleştirilen işlemdir. Aynı zamanda daha kalın dudaklara sahip olmak isteyenler de dudak dolgusu işleminden faydalanabilir. Genellikle kadınlar tarafından tercih edilen bir işlem olduğu düşünülse de son yıllarda bu uygulamadan faydalanan erkeklerin sayısında da ciddi bir artış olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle kişinin yüz hatlarına uygun, aşırıya kaçmadan gerçekleştirilen dudak dolgusu işlemi, son derece doğal bir dudak görünümü elde etme etmeyi sağlayabiliyor.

Dudak dolgusu hakkında merak edilen tüm konulara açıklık getireceğiz. Ancak öncesinde bu işlem hakkında birkaç detaydan daha söz edelim.

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudaklara daha dolgun bir görünüm kazandırmak ve dudak kontür hatlarını daha belirgin kılmak için gerçekleştirilen dudak dolgusu işlemi, dudaklara simetrik bir görünüm kazandırmak amacıyla da uygulanabiliyor. Ameliyatsız olarak gerçekleştirilen bu işlem sayesinde dudaklara istenen kalın görünümün kazandırılması mümkündür. Hem doğal görünen hem de daha dolgun bir form kazanan dudaklar kişinin yüz hatlarına da olumlu bir etkide bulunuyor. Bu sayede estetik açıdan daha etkileyici ve çekici bir yüz görünümü elde edilebiliyor.

Dudak Dolgusu Çeşitleri Nelerdir?

Öncelikle dudak dolgusu işleminin geçici ve kalıcı olmak üzere iki farklı şekilde yapıldığını belirtmeliyiz. Kalıcı olan dudak dolgusu ameliyat ile gerçekleştirilir ve dudakların içerisine silikon yerleştirilir. Geçici olan dudak dolgularında ise çok farklı dolgu materyalleri kullanılabiliyor. Ancak bu materyaller arasında en çok tercih edileni hyalüronik asit oluyor. Bu içerikte geçici dudak dolgusu işlemini ele alıyoruz.

Dudak dolgusu çeşitleri arasında hem ülkemizde hem de dünya genelinde en çok tercih edilenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Afrodit Tipi Dudak Dolgusu

Afrodit tipi dudaklar dolgun bir görünüme sahip olur. Estetik açıdan çekicilik, bu dudak formunda ön plana çıkan özelliktir. Kişinin hem yüz hatları hem de dudak hatları dikkate alınarak dudaklara bir dolgunluk kazandırılması hedeflenir.

Hera Tipi Dudak Dolgusu

Hera tipi dudak dolgusunda da diğer dolgu tiplerinde olduğu gibi en temel amaç daha dolgun bir görünüm yakalamaktır. Ancak bu dudak dolgusunda simetrik bir hat boyunca dudaklara dolgunluk kazandırılması öne planda tutulan bir hedeftir. Altın oran olarak tabir edilen estetik yüz görünümünü yakalamaya yönelik olarak dolgu işlemi planlanır.

Venüs Tipi Dudak Dolgusu

Venüs tipi dudak dolgusu diğer dolgu tipleri ile kıyaslandığında çok daha doğal bir görünüm sergiler. Dudaklara doğallıktan uzaklaşılmayacak şekilde dolgunluk kazandırılması ön planda tutulur. Elbette altın oran da dikkate alınır ancak çok fazla dolgunluk elde etmek yerine daha sade ve daha doğal bir dudak dolgunluğu elde edilmeye çalışılır.

Eros Tipi Dudak Dolgusu

Bu dolgu tipinde temel hedef ise üst dudağın yukarı kısmında yer alan hattın dışa doğru kıvrılması ve daha belirgin olmasıdır. Dudaklara da dolgunluk verilebilir ancak öncelikli amaç üst dudağa bu formu kazandırmaktır.

Dudak Dolgusu Kimlere Yapılamaz?

Dudak dolgusu işleminden çok sayıda kişinin faydalanabileceğini belirtelim. Ancak bazı durumlarda bu işlemin yapılması sakıncalı olabilir. Öncelikle anne adaylarına yani hamilelere dolgu yaptırılması önerilmiyor. İleri düzeyde cilt iltihaplanması sorununu yaşayanlar için de uygun bir işlem değildir. Bununla birlikte dudaklarında açık yara olanlar, uçuk olanlar için de doğru bir işlem olmadığından bu kişilere de dudak dolgusu yapılamaz.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu işlemi her ne kadar çok basit gibi görünse de bilgi, deneyim ve özen gerektirir. Aynı zamanda yapılan dolgu işleminin yüz anatomisine, yüz hatlarına uygun olması da neticeden memnun kalınması açısından büyük bir önem taşır. Dolgu işlemi yapılmadan önce dudakların mevcut halinin fotoğrafı alınır. Ardından nasıl bir dolgu işleminin yapılacağı planlanır. Dudaklara topikal anestezik krem uygulanır ve bu sayede enjeksiyon sırasında acı, ağrı hissedilmesi engellenir. Anestezik kremin etkisini göstermesinin ardından uygulama aşamasına geçilebilir.

Uygulamada çaprak bağlı hyalüronik asit kullanılıyor olsa da daha farklı dolgu materyallerinin de enjekte edilmesi mümkündür. Dolgu materyali dudak bölgesine, cilt altına enjekte edilir. Bu işlemin süresi ise kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı hastalarda sadece 5 dakika içerisinde dolgu uygulamasının tamamlanması mümkündür. Bazı hastalarda ise işlem süresi 20 dakikaya kadar uzayabilir.

Dolgu uygulamasının hemen ardından dudak yapısındaki hacim artışı görülebilir. Çoğunlukla uygulama sırasında kanama, morarma gibi görünümler ortaya çıkmaz. Ayrıca dudak dolgusunun ardından enjeksiyon yapılan bölgeye bandaj uygulamasının yapılması da gerekmez. Bu uygulama hasta açısından gayet konforlu bir süreç eşliğinde tamamlanır ve dolgu sonrasında kişi dinlenmeye, klinik ortamda ya da ev ortamında istirahat etmeye ihtiyaç duymaz. Dolayısıyla iyileşme süresi gayet kısa olan bir işlemdir ve uygulamanın sonrasında birkaç basit hususa dikkat etmek, bu sürecin sorunsuz bir şekilde tamamlanması için yeterli olur.

Dudak Dolgusunun Kalıcılık Süresi Nedir?

Daha önce de değindiğimiz gibi dudak dolgularında çok farklı materyaller kullanılabiliyor. İşlemin kalıcılık süresi ile hangi dolgu maddesinin kullanıldığına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Ancak genel olarak kalıcılık süresinin 1 yıl civarında olduğunu söyleyebiliriz. Kişinin doku yapısı da dudak dolgularının kalıcılık süresi üzerinde etkili olan hususlar arasında yer alıyor. Bu sürenin sonunda hyalüronik asit içerikli dolgu materyali vücut tarafından emiliyor. Haliyle dudaklar da dolgu uygulaması yapılmadan önceki formuna geri dönüyor.

Kişinin yaşı, dudak şekli, dudakların elastikiyet durumu dolgu süresi üzerinde etkili olan faktörler listesinde yer alıyor. Aynı zamanda kullanılan dolgu materyalinin oranı ve kalitesi de bu konuda belirleyici olabiliyor. Dolguların kalıcılık süresi sona erdiğinde beklemeye gerek olmaz. Hemen yeniden dolgu uygulamasından faydalanılabiliyor. Ayrıca düzenli olarak dudak dolgusu işleminden faydalananlar için işlemin kalıcılık sürecinin biraz daha uzun olabileceğini de belirtmeliyiz.

Dudak Dolgusunun Avantajları Neler?

Genel olarak dudak dolgusu yaptırmanın kişiye sağladığı kazanımlara birkaç örnek verebiliriz.

 • Dudakların daha kalın ve dolgun olması, yüze de daha estetik ve çekici bir görünüm kazandırır
 • Cerrahi bir işlem değildir ve cilde kesi uygulanmaz, dikiş atılmasına ya da bandaj uygulaması yapılmasına gerek olmaz
 • İşlem sonucunu görmek için beklenmesi gerekmez, uygulamanın hemen ardından dudaklardaki hacim artışı net bir şekilde görünebilir
 • Dudaklara hacim kazandırmanın yanı sıra dudak kontür hatlarının daha belirgin olmasını da sağlar
 • Dudaklardaki asimetrik görünümü düzeltmek için de dudak dolgusundan faydalanılabilir
 • Dudaklardaki nemin artması gibi olumlu etkileri de olan bir işlemdir
 • İşlemde kullanılan hyalüronik asit, dudakların daha parlak ve daha canlı görünmesini sağlar
 • İstenen dudak şeklinin elde edilmesi için dudak dolgusu işlemi kademeli olarak da uygulanabilir ve bu sayede kişinin kendini deneyimleyerek istediği dudak kalınlığını elde etmesi mümkün hale gelir

Dudak Dolgusu Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Dudak dolgusundan sonra birkaç hususa dikkat edilmesi, işlem sonrasında herhangi bir problem yaşanmasının da önüne geçecektir. Nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda birkaç örnek verebiliriz:

 • İşlemden sonraki ilk 4 saat içerisinde sakız çiğnememelisiniz
 • Çok sıcak ve çok soğuk gıdaları tüketmemelisiniz
 • Dudakları ovmamalı, masaj yapılmamalı ve işlemin yapıldığı gün öpüşme eyleminden de uzak durmalısınız

Dudaklara herhangi bir kozmetik ürün sürülmemelidir

İlginizi çekebilir –> Burun dolgusu