Denge testi denge sorunlarının tespit edilmesi amacıyla uygulanan bir testtir. Günümüzde tanı ve tedavi amacıyla gerçekleştirilen çok sayıda farklı denge testi bulunuyor. Denge kaybı çok sayıda farklı probleme bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Kimi zaman nörolojik sorunlar kimi zaman da kulak ile ilgili yaşanan bazı sorunlar beraberinde denge problemlerini de getiriyor. Ancak sorunun ortadan kaldırılması için öncelikle kaynağının tespit edilmesi gerekir. Zira denge testinin bu noktada büyük önem taşıdığını söyleyebiliriz.

Denge Testi Nasıl Yapılır?

Günümüzde en çok tercih edilen denge testi türlerinden biti vestibüler tetkiklerdir. İç kulak bölümünde yer alan denge organında yarım daire şeklinde kanallar bulunur. Bu kanallardaki sıvının hareketlerinin belirlenmesi kulak burun boğaz uzmanları için önemli bir veridir ve bu hareketlerin belirlenmesi için de bu test gerçekleştirilir. Testin yapılabilmesi için hastanın yatar pozisyonda olması gerekir. Ardından kulaklara farklı ısılarda hava verilir.

Hasta havanın verilmesi sırasında çok kısa süreli baş dönmeleri yaşayabilir. Baş dönmesi en fazla birkaç dakika sürer. Test sırasında oluşan biyo elektrik aktivite ve beraberinde göz hareketleri kayıt altına alınır. Bu sayede iç kulakta denge organının çalışması, beyin ve beyincik ilişkilerinin saptanması mümkün hale gelir. Bu kayıtlar incelenerek denge testi ile baş dönmesi ile denge kaybının nedenleri tespit edilmeye çalışılır.

Denge Testi Ne Kadar Sürer?

Denge testi ne kadar sürer

Hastalar denge testi süresini de merak edebiliyor. Ancak hangi denge testinin tercih edildiğine bağlı olarak denge testinin süresinin de değişebileceğini belirtmeliyiz. Testler çoğunlukla 20 dakika ila 40 dakika arasında tamamlanır. Ancak teste hazırlık aşamaları da dahil edildiğinde toplam sürenin 60 dakikayı da bulabileceğini belirtmeliyiz. Test öncesinde doktorunuz uygulanacak olan testin süresi hakkında da size bilgi verecektir. Bu testler hastayı zorlamaz, acıya ya da ağrıya neden olmaz. Hasta için son derece konforlu bir süreç eşliğinde testlerin tamamlanabileceğini belirtmek gerekir.

Okumanız da fayda var –> https://draltanyildirim.com/bas-donmesi/

Denge Testleri Nelerdir?

Günümüzde sıklıkla tercih edilen denge testi türleri sadece vestibüler tetkiklerden ibaret değil. Aynı zamanda posturografi de sık tercih edilen testlerden biridir. Denge bozukluklarının değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen bu test sadece tanı koymak için değil, tedavi amacıyla da uygulanabiliyor. Bu testin süresi 20 dakika ila 30 dakikadır.

Hastanın test aracı içerisinde yer alan denge plakalarının üzerinde ayakta durması gerekiyor. Zeminde bulunan basınca hassas özellikteki denge plakalarına hastanın uyguladığı kuvvet ölçülür ve veriler bilgisayara aktarılır. Bu sayede doktorun bu verileri incelemesi mümkün olur.

Denge manevraları bir diğer denge testi olarak değerlendirilebilir. Kristal oynamalarının manevra ile düzeltilmesi işlemi olarak da adlandırılabilecek olan bu yöntemde iç kulaktaki denge merkezinde bulunan kalsiyum karbonat kristalleri inceleniyor. Çünkü kristallerin yerlerinden ayrılması ve içinde bulundukları sıvıda serbestçe hareket etmesi baş dönmelerine ya da denge sorunlarına yol açabilir.

Tıkla öğren –> https://draltanyildirim.com/kulak-agrisi-nedir-nasil-gecer/

Denge Testi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Uygulanan denge testi hastaya herhangi bir açıdan zarar vermez. Dolayısıyla test sonrasında klinik istirahat ya da ev istirahati gerekmez. Yapılan testlerde elde dilen veriler doktor tarafından değerlendirilir ve denge sorunu yaşanmasına neden olan unsur saptanır. Bu unsurları ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi uygulanır. Ancak tedavinin her hasta için aynı prosedür olmadığını da belirtmek gerekiyor. Daha önce de değindiğimiz gibi denge kaybına yol açan çok sayıda farklı unsur mevcuttur. Hangi sorundan kaynaklı olarak bu problemin yaşandığına bağlı olarak uygulanan tedavi de farklılaşabilir.

Bununla birlikte hastayı rahatlatmaya yönelik olarak bazı tedaviler de uygulanabilir. Örneğin denge kaybı ile baş dönmesi ve mide bulantısı gibi sorunlar yaşandığında bulantıyı azaltan ilaçlar doktor tarafından reçete edilebilir. Bazı hastalarda uygulanan test sonrasında daha farklı bir testin gerçekleştirilmesine de ihtiyaç doğabilir. Ancak testlerden önce bazı unsurlara da dikkat etmek gerekiyor. Bu unsurları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Denge testinden 48 saat önce alkol ya da uyuşturucu madde kesinlikle kullanılmamalıdır.
  • Testten 48 saat önce baş dönmesini azaltan ilaç alınmamalıdır.
  • Teste birkaç saat kala çikolata, kahve, kola ve demli çay tüketimi durdurulmalıdır.
  • Test için giderken yüz bölgesine krem ya da makyaj malzemeleri sürülmemelidir.
  • Hasta gözlük kullanıyorsa teste giderken gözlüklerini de yanına almalıdır.

Bilginiz olsun –> https://draltanyildirim.com/ani-isitme-kaybi/

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel: 0505 581 19 45
Mail: [email protected]