Burun eti ameliyatı burun tıkanıklığı probleminin giderilmesine yönelik olarak gerçekleştirilen bir operasyondur. Burun tıkanıklığı, hastada hava akışının iyileştirilmesini gerektirir. Bunun için de kimi zaman burun etlerinin küçültülmesi gerekir ve bu da cerrahi bir müdahale ile mümkün olabilir. Konka küçültme olarak da bilinen bu operasyon günümüzde çok daha gelişmiş yöntemlerle gerçekleştiriliyor. Hastaların yaşam kalitesinde belirgin bir iyileşme sağlayan ameliyat kısa zamanda tamamlanıyor.

Konka olarak adlandırılan yapı, burnun iç kısmında, yan duvarlarda bulunur. Dış kısmı süngerimsi bir yumuşak dokudan oluşur. İç kısmının ise kemikten oluştuğunu belirtelim. Damar yönünden oldukça zengin bir yapıya sahip olan burun etlerinde pek çok farklı nedene bağlı olarak büyüme olabilir. Konka büyümesi çoğu zaman horlama, nefes almakta zorlanma gibi şikayetleri beraberinde getirir.

Burun etleri üçer adettir. Burnun iç kısmının alt, orta ve üst kısımlarında konumlanırlar. Burun etlerinin görevi ise akciğerlere giden havayı ısıtmaktır. Aynı zamanda havanın nemlenmesini sağlayarak filtre görevini de üstlenirler. Bir anlamda akciğerlere daha kaliteli bir hava akışı sağlarlar. Ancak aşırı büyümeleri durumunda akciğerlere daha az hava ulaşması söz konusu olur ve çözüm olarak da burun eti ameliyatı uygulanması gerekebilir.

Ameliyatın nasıl yapıldığı, hangi tekniklerin uygulandığı, ameliyat sonrasında hastaları nasıl bir sürecin beklediği gibi pek çok sorunun yanıtını ileteceğiz. Öncesinde burun etlerindeki büyümenin nedenlerini ele almakta fayda var.

Burun Etinin Büyüme Nedenleri Nedir?

Kimi zaman burun etlerinin özellikle alt ve orta bölümlerinde olması gerekenden daha fazla büyüme gerçekleşebilir. Burun kemiğinde eğrilik olması, vücudun gösterdiği bazı alerjik reaksiyonlar ya da hamilelik, burun etlerinde büyüme olmasının en yaygın nedenleridir. Kimi zaman da hastanın geçirdiği enfeksiyonlar, kullanılan çeşitli ilaçlar ya da çevresel faktörler de bu soruna neden olabilir. Dolayısıyla burun eti ameliyatı yapılmasının nedenleri her hastada aynı olmayabilir.

Burun etinin büyüme nedenlerini kısaca şu şekilde ele alabiliriz:

İlaç Kullanımı

Özellikle soğuk algınlığı ya da grip gibi rahatsızlıklar, hastaların burun tıkanıklığı sorunu yaşamasına neden olabiliyor. Bu sorunu gidermek için geliştirilen burun spreyleri ve benzeri ürünlerin, ilaçların uzun süre kullanımı ise burun etlerinde genişlemeye neden oluyor.

Alerjik Reaksiyonlar

Bazı kişilerin toz, polen, küf gibi materyallere karşı alerjisi olabilir. Bu materyaller ise havanın solunması durumunda burun etlerinin şişmesine neden olabilir. Şişen burun etleri uzun süre ödemli şekilde kalabilir. Bu durumun sıklıkla tekrarlanması ise bir zaman sonrasında konkaların genişlemesine sebebiyet verir.

Enfeksiyon

Viral enfeksiyonlar ve sinüzit de burun etlerinin büyüme nedenlerinden biridir. Özellikle bu sorunların tekrarlaması durumunda burun etleri önemli düzeyde genişleyebilir.

Çevresel Unsurlar

Kirli havaya sahip bir ortamda bulunmak ya da tütün ürünleri kullanılan bir ortamda kalmak da nedenler arasında yer alıyor.

Elbette her burun eti şişmesi durumunda mutlaka hemen burun eti ameliyatı uygulanması gerekmez. Doktorunuz muayene ve bazı tetkikler sonrasında sorunu değerlendirecektir ve şayet ameliyat gerekiyorsa bu konuda size bilgi verecektir.

Burun Eti Büyümesinin Belirtileri Nelerdir?

burun eti büyümesi belirtileri

Hangi durumlarda burun eti ameliyatı gerekiyor ya da burun etinde büyüme olduğu nasıl anlaşılır sorularının yanıtları da önem taşıyor. En belirgin semptomun burun tıkanıklığı olduğunu belirtebiliriz. Kişinin nefes almakta zorlanması, burun eti büyüklüğünde oldukça sık yaşanan bir tablodur. Geceleri ise oksijenin az alınması nedeniyle kişi çoğu zaman ağzı açık şekilde uyur. Bu da horlamaya, ağız kuruluğuna, ağızda kötü koku oluşmasına neden olur.

Belirtilerden bir diğeri de alın bölgesinde bir basınç hissedilmesidir. Alın ve yüz bölgesinde ağrı da hissedilebiliyor. Bununla birlikte bazı kişilerde burun akıntısı şikayetinin de olabildiğini ekleyelim. Sıraladığımız bu belirtilerin yaşanıyor olması durumunda mutlaka kulak burun boğaz hekimine başvurulması gerekir.

Toplumda burun eti nedir konusu geniz eti ile karıştırılabiliyor. Özellikle çocukluk döneminde ortaya çıkan geniz eti büyümesi problemi, burun eti büyümesinden çok daha farklıdır. Yaygın şekilde görülen burun eti büyümesi belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Rahat nefes alıp verememe
 • Burun tıkanıklığı
 • Geceleri rahat uyuyamama
 • Sabahları ağır kuruluğu yaşama
 • Baş ağrısı
 • Sabahları boğazda acı hissi
 • Horlama
 • Uyku apnesi sorunu yaşama
 • Rahat koku alamama

Konka yani burun eti rahatsızlıkları vücuda yeterli miktarda oksijen girmesini de önleyebildiğinden çok daha farklı belirtilere neden olabilir. Zira özellikle sabah saatlerinde yaşanan baş ağrısı yeterli oksijen alınmamasından kaynaklanır.

Boğazda tahriş ve acı hissinin olması, ağız kuruluğu gibi şikayetler ise hastaların geceleri sürekli olarak ağızdan nefes alıp vermesinden kaynaklanır. Tüm bunlarla birlikte hastalarda daha spesifik belirtiler de ortaya çıkabilir. Ancak uygun tedavi prosedürünün izlenmesinin ardından hastaların yaşadıkları bu semptomların tamamı ortadan kalkabilir ve dolayısıyla yaşam konforu, uyku konforu da yeniden istenen düzeye ulaşabilir.

Bilgin olsun –> Burun estetiği

Burun Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır?


Öncelikle burun eti ameliyatı operasyonunun genellikle genel anestezi altında yapıldığını belirtelim. İşlem süresi çoğunlukla 20 dakika dolaylarındadır. Ancak kimi zaman hastalar ek operasyonlar da talep edebiliyor ve bu durumda ameliyat süresi daha uzun oluyor. Operasyon esnasında burun etlerinde küçültme işlemi yapılabildiği gibi tamamen çıkarılması ve burun bölgesinden tahliye edilmesi de tercih edilebilir. Ancak konkaların tamamen alınmasının çok nadir gerçekleştirilen bir operasyon olduğunu söyleyebiliriz.

Cerrahide artık daha gelişmiş teknikler kullanıldığından hasta açısından burun eti ameliyatı sonrasındaki sürecin daha konforlu geçtiğini de belirtmek mümkündür. Aynı zamanda tamponsuz cerrahi yöntemler de uygulanabiliyor. Bu operasyonda mutlaka deneyimli bir cerrahın tercih edilmesi gerekiyor. Burun etlerinde ne oranda küçültme yapılacağı ve aynı zamanda hangi tekniğin uygulanacağı gibi konulara titizlikle karar verilmesi lazım…

Ameliyat sonrasında hastalar bir süre gözlem altında kalırlar. Olası bir komplikasyon riski nedeniyle hastaların bir süre klinik ortamda kalması gerekir. Sonrasında taburcu işlemleri yapılır ve hastaların kısa bir süre de evde istirahat etmeleri istenir. İyileşme süresinin çok uzun olmadığını ve hastaların günlük yaşam fonksiyonlarını çok fazla etkilemediğini de eklemek gerekir.

Burun Eti Ameliyatı Sonrası Neler Olur?

Hastaların burun eti ameliyatı sonrasında 6-8 saat boyunca dinlenmeleri istenir. Sonrasında yavaş bir şekilde ayağa kalkabilirler. Kısa mesafeler ile hastaların yürümesi gerekir. Her ayağa kalkmada yürüme mesafesi bir miktar daha artırılır. Bir süre sonrasında hastalar taburcu olur ve evlerine gidebilirler. Genel olarak ameliyat sonrasında hastaların hareketlerinde bir kısıtlama olmadığını da eklemek gerekir.

Operasyon sonrasında hastalarda hafif baş ağrısı olması beklenen bir durumdur. Ameliyat sonrasında bol miktarda su içilmesi önerilir. Burun bölgesinde dikiş olur ve bazı yöntemlerde tampon da kullanılabilir. Hastaların düzenli bir şekilde dikiş bölgesine pansuman yaptırması gerekir. Şayet tampon kullanıldıysa 3 gün burunda kalması istenir. Operasyonun ardından hastaların burun temizliğine maksimum seviyede dikkat etmesi gerekir. Taburcu sonrasında ise 3 ya da 4 hafta aralıklarla bir süre kontrole gidilmesi gerekir ve kontrol zamanları doktor tarafından hastaya bildirilecektir.

Burun Eti Büyümesi Hangi Problemlere Neden Olmaktadır?

Burun etinde büyüme hastaların günlük hayatlarında ciddi olumsuzluklara neden olabiliyor ve burun eti ameliyatı da hastaları bu sıkıntılardan kurtarma amacını taşıyor. Öncelikle burun etlerinin büyük olmasının hastaların nefes alıp vermekte zorlanmasına yol açtığını belirtelim. Bu durum nefes darlığını, baş ağrılarını ve geceleri uyku esnasında horlama sorununu da beraberinde getiriyor. Bazı hastalarda boğaz enfeksiyonu da meydana gelebiliyor.

Burun etlerinin burun yapısının bir bölümü olduğunu unutmamak gerekir. Burun eti kemiğinin normal bir şekle sahip olması önemlidir. Şayet bu şekil bozuksa ya da sonradan bozulursa burunda tıkanıklık problemi meydana gelebilir. Haliyle hastanın nefes alıp verme ile alakalı çeşitli sorunlar yaşamaları söz konusu olacaktır. Elbette burun eti kemiğindeki şekil bozuklukları burun civarında şişliklere ya da ağrıya da neden olabiliyor. Ciltte kızarıklık da bu sıkıntılardan biridir. Dolayısıyla burun eti şeklinin düzeltilmesi amacıyla da burun eti ameliyatı yapılabilir. Bu sayede sıraladığımız çeşitli şikayetlerin ortadan kalkması da mümkün olacaktır.

Burun Eti Tedavisi

Burun eti şişmesi durumunda öncelikle bu probleme neden olan unsurun tespit edilmesi gerekiyor. Hastaların burun eti nedir konusunda bilmesi gereken en önemli unsur mutlaka burun etlerine cerrahi operasyon yapılması gerekmediğidir. Ameliyatın son çare olarak değerlendirildiğini ya da burun eti şişmesinin hastaların sağlığını ciddi anlamda etkilediği durumlarda tercih edildiğini bilmenizde fayda var. Burun etinde büyümeye neden olan unsura bağlı olarak sprey kullanımı gibi yöntemler de denenebilir.

Burun Eti Büyümesi Nasıl Tedavi Edilir?

Burun eti büyümesi nasıl tedavi edilir

Tedavi öncesinde hastaya tanı konması gerekir. Tanı konmadan burun eti ameliyatı uygulanamaz. Tedavi öncesinde sorunun net bir şekilde anlaşılması için bazı muayene ve tetkiklerin yapılması gerekir. Bunlardan biri de fiziki muayenedir. Fiziki muayene ile burundaki hava akışının normal olup olmadığının belirlenmesi gerekir. Bununla birlikte burun etindeki büyüme oranı da ölçülebilir.

Hastaya bazı kan tahlillerinin yapılmasına da ihtiyaç olacaktır. Bunun nedeni ise kan değerlerini genel olarak gözden geçirmek ve aynı zamanda kanda enfeksiyon olup olmadığını belirlemektir. Bazı radyolojik incelemelere de gerek duyulabilir. Tomografi ve röntgen bunlar arasında en sık ihtiyaç duyulan radyolojik tetkiklerdir. Tüm bunların sunucu bir arada değerlendirilerek hasta için burun eti ameliyatı uygulanıp uygulanmayacağı ya da hangi tedavilerin tercih edileceği belirlenir.

Radyo Frekans İle Alt Konka Küçültülmesi

Öncelikle radyo frekans yönteminin tıpta oldukça sık kullanıldığını belirtelim. Sadece tedavilerde değil tanı konmasında da yoğun bir şekilde faydalanılan yöntemlerden biridir. Konka yani burun eti ameliyatı operasyonunda radyo frekans tekniğinin kullanılması, hastaların çok daha kısa bir iyileşme süreci yaşamalarını beraberinde getiriyor. Bununla birlikte söz konusu yöntemin komplikasyon meydana gelme riskini de düşürdüğünü söyleyebiliriz.

Burun eti operasyonlarında bu yöntemin kullanılmasının sağladığı kazanımlara şu örnekleri verebiliriz:

 • Burnun iç dokusuna zarar vermeden operasyon yapılabilir.
 • Enfeksiyon ile kanama riski daha azdır.
 • Operasyonun yapılmasından sonra hastanın uzun süre klinik ortamda istirahat etmesine gerek olmaz.
 • Koku alma fonksiyonlarında bir probleme neden olmaz.
 • İşlem sonrasında tampon kullanımına gerek olmaz ve bu da hastaların iyileşme döneminde kendilerini daha rahat hissetmelerini beraberinde getirir.
 • İşlemin ardından ortaya çıkabilen morluk, ödem ya da şişlikler çok daha düşük düzeyde olur.
 • Seste değişiklik olması, ses kısıklığı gibi komplikasyonların gelişme riski gayet düşüktür.
 • İşlemin ardından hastaların beslenmesi noktasında bir problem yaşanmasına neden olmaz.

Radyo frekans yöntemi sinüzit ameliyatlarında ve aynı zamanda burun kemiği eğriliği ameliyatlarında da kullanılabilir.

Endoskopik Konka Redüksiyonu

Bu yöntem mikrodebrider ile burun eti ameliyatı ismiyle de bilinir. Son dönemde daha sık kullanılan bir teknik olduğunu söyleyebiliriz. Burunda yumuşak doku büyümesinin ve burun kemiği sorunlarının bir arada görüldüğü vakalarda endoskopik konka redüskiyonu tercih edilebiliyor. İşlem, içerisinde küçük bir bıçak bulunan ve bu işlem için özel olarak tasarlanmış bir aparat ile gerçekleştirilir. Müdahale sırasında mikro kameradan da yardım alınır. İşlem süresinin ise yaklaşık olarak 15 dakika dolaylarında olduğunu söyleyebiliriz. Ancak burun bölgesinin durumuna bağlı olarak bu süre daha uzun olabilir.

Bu yöntemde alt konka mukozasının altında yer alan yumuşak dokular ve beraberinde kemik de kısmen çıkarılır. Çoğunlukla konka çevresinde yer alan kemiğin neden olduğu sorunlarda devreye girer. Radyo frekans metodu ile problemin çözülemediği zamanlarda da bu teknikten faydalanılabilir. Burun etinin aşırı düzeyde büyümüş olması ya da ciddi deformasyonların meydana geldiği hastalarda da tercih edilebilir.

Bu işlem genel anestezi altında gerçekleştirildiği için hasta burun bölgesinde bir acı yahut sızı hissetmez. İşlem süresinin ise kişiden kişiye değişmekle birlikte 10 dakika civarında olduğunu ekleyelim. Operasyonda kullanılan cihazların ebatları oldukça küçüktür. Bu da müdahale sırasında mukoza bütünlüğünün bozulmasını önler ve aynı zamanda tampon kullanılmadan gerçekleştirilebilen işlemlerden biridir.

Özel olarak tasarlanan mikro debriderler, alt burun etlerinin arka bölümlerine dahi gayet kolay bir şekilde ulaşılmasını sağlar. Bu bölgelerde deforme hale gelmiş ya da genişlemiş olan dokuların mükemmel bir şekilde küçültülmesini sağlamakta tercih edilir. Daha önce de değindiğimiz gibi bazı hastalarda dokunun tamamen çıkarılması gerekebiliyor. Bu vakalarda da söz konusu yöntemin tercih edilebildiğini ekleyelim.

Bu operasyondan sonra hastaların bir süre istirahat etmesi gerekir. Bunun nedeni ise konkaların damarlanma açısından zengin bir yapıya sahip olmasıdır. Dolayısıyla kanama riskinin önlenmesi için hastanın mutlaka en az 72 saat istirahat etmesi gereklidir. Bu yöntemin gayet etkin bir teknik olduğunu söyleyebiliriz. Burun etlerinde önemli düzeyde küçülme elde edilmesini sağlar. Hastaların operasyondan 2 ile 3 gün sonra günlük hayatlarına geri dönebildiklerini de belirtmek gerekir.

Burunda Et Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Burun eti kemiğinin bulunduğu bölgeye dokunulması durumunda burun etinin ne oranda yumuşak olduğu, esnek olup olmadığı belirlenebilir. Burun eti olarak adlandırılan doku, burun kemiği üzerinde bulunur ve aynı zamanda burnun çevresinde yer alan kıkırdak dokular tarafından da desteklenir. Doktorunuz burun eti ameliyatı öncesinde fiziki muayene ile bu bölgeyi kontrol edecektir.

Burun kemiği üzerine yerleştirilmiş olan burun kemiğinin ise burun yapısında belirleyici olan bir kemik olduğunu söyleyebiliriz. Burun eti olarak adlandırılan doku burnun içine hava akışını düzenler ve son derece önemli görevlere sahiptir. Özetleyecek olursak burun eti kemiğinin olduğu bölgeye dokunulduğunda çok yumuşak ve esnek olduğu fark ediliyorsa bu bölgede burun eti bulunma ihtimali yüksektir.

Burun Eti Ne Gibi Sorunlara Yol Açmaktadır?

Burun bölgesinde yer alan konka oldukça fonksiyoneldir. Kemik ve yumuşak dokudan oluşan burun etleriyle ilgili çeşitli sorunlar yaşanabiliyor. Ödem, kanlanma, büyüme ya da yapısal olarak bozulmalar, burun etlerinde görülebilen problemlerdir. Bu problemler ise kimi zaman burun eti ameliyatı işleminin yapılmasını gerektirebilir. Özellikle orta ve alt konkada bu sorunların yaygın yaşandığını belirtebiliriz.

Elbette söz konusu problemler hastanın nefes alıp vermesinin zor olması, horlama ya da baş ağrısı gibi şikayetlere neden olabiliyor. Şikayetlere koku alamama, burun bölgesinde şişlik olması, burun çevresinde cilt kızarıklığı olması gibi daha farklı şikayetler de eşlik edebiliyor. Bu sorunlar gidermek amacıyla da burun eti ameliyatı gerçekleştiriliyor.

İlginizi çekebilir –> Koku kaybı

Burun Eti Ameliyatı Fiyatları Ne Kadardır?

burun eti ameliyatı fiyatları

Sizlere burun eti ameliyatı fiyatı konusunda net bir rakamdan söz edemeyiz. Her hasta için aynı teknikler uygulanmıyor ve ameliyat planlaması da aynı olmuyor. Bu nedenle ameliyat fiyatlarının da değişkenlik gösterebildiğini belirtmek gerekir. Hastaların öncelikle muayene olması ve gerekli tetkikleri gerçekleştirmesi gerekir. Bu sayede ameliyat planlaması da net bir biçimde yapılabilir ve hastaya fiyat konusunda bilgi verilebilir.

Burun Eti Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Genel olarak burun eti ameliyatı 15 dakika ile 20 dakika arasında tamamlanır. Hazırlık aşamasıyla birlikte bu süre 30 ile 40 dakikayı bulabilir. Kimi zaman estetik operasyonlar ya da sinüzit problemleri gibi nedenlerle yapılan ameliyatlar da burun eti ameliyatı ile birlikte gerçekleştirilebiliyor. Bu gibi durumlarda ameliyat süresinin de daha uzun olacağını belirtmek gerekir. Şayet ek işlemler de uygulanacaksa ameliyat süresi 2 saati bulabilir. Burun eti cerrahisi hakkında sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Burun Eti Şişmesi Nedir?

Çok sayıda kişinin burun eti nedir konusuna odaklanmasının nedeni burun etinde şişme meydana gelmesidir. Burun eti şişmesi genetik faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Aynı zamanda aşağıda sıraladığımız unsurlar da burun etlerinde şişmeye yani büyümeye neden olabilir:

 • Hava kirliliği
 • Üst solunum yolu enfeksiyonları
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Bazı ilaçların kullanımı

Aynı zamanda bazı rahatsızlıkların da burun etkinde büyümeye neden olabileceğini söyleyebiliriz. Ancak bu rahatsızlıklar tedavi edildiğinde burun etinde de kendiliğinden küçülme meydana gelebiliyor. Bu nedenle burun eti de müdahale edilmesine gerek kalmıyor. Aynı durum bazı ilaçların kullanımında da geçerlidir. İlaçların kullanımının bırakılması durumunda burun etleri yeniden eski ebatlarına kavuşuyor.

Mutlaka okumalısın –> Burun kanaması

 

Yabancı kaynaklar:
https://www.nationwidechildrens.org/specialties/ear-nose-throat-ent-services-otolaryngology/find-a-service/turbinate-surgery

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.
Tel: 0505 581 19 45
Mail: [email protected]