Nazal polip ameliyatı nazal bölgede yer alan ve hava akışını önleyen poliplerin temizlenmesi için gerçekleştirilen operasyondur. Polip, vücudun hava boşluklarını saran mukoza tabakalarında deri sarkmaları neticesinde meydana gelen oluşumlardır. Poliplerin vücudun pek çok bölgesinde meydana gelebildiğini belirtelim. Ancak en sık oluşum gösterdikleri bölge nazal bölgedir.

Çok sayıda kişinin yaşadığı sorunlardan biri olan nazal polipler genellikle üst solunum yolu rahatsızlıkları ile karıştırılıyor. Bu durum tanı konmasını ve dolayısıyla tedaviyi de geciktiriyor. Elbette nazal polip ameliyatı hakkında merak edilen tüm sorulara yanıt vereceğiz. Ancak öncesinde burun poliplerinin yapısından ve hangi problemlere neden olduğundan söz edelim.

Nazal Poliplerin Yapısı Nasıldır?

Nazal polipler ya da halk arasındaki adıyla burun polipleri soluk bir renge sahip olur. Burun içerisine doğru sarkarlar ve hastalarda ağrı şikayetine neden olmazlar. Burun içerisinde nerede oldukları ise kişiden kişiye farklılık gösterir. Sıklıkla sorulan sorulardan biri de bu poliplerin neden oluştuğudur. Ancak yapılan araştırmalarda oluşum nedenlerine dair net bulgular elde edilemedi. Sadece burun içinde örtülü olan mukoza yapısının bozulması ve burun iç dokusunun deforme olmasından kaynaklı olarak poliplerin ortaya çıktığı düşünülüyor.

Alerjiler ya da iltihaplanmalar ise burun içi dokunun deformasyona uğramasının en yaygın nedenidir. Genetik faktörlerin de burun poliplerinin oluşmasında önemli bir role sahip olduğu düşünülüyor. Burnun yabancı maddeler ile daimi olarak temas etmesi de nedenler listesinde bulunuyor. Ancak nazal polip ameliyatı ile bu problemin giderilmesi mümkün! Hangi nedenle oluşmuş olursa olsun, cerrahi müdahale ile kesin bir sonuç elde edilebiliyor.

Nazal Polipler Hangi Problemlere Yol Açmaktadır?

Çoğu zaman nazal poliplerin kendiliğinden geçebileceği düşünülüyor. Oysa burun polipleri kendi kendine yok olmaz ve bu nedenle nazal polip ameliyatı ile temizlenmelerine ihtiyaç duyulur. Tanı için Kulak Burun Boğaz alanında uzman olan hekimlere başvurmak gerekir. Burun polipleri doğal hava akışını ciddi düzeyde önleyebiliyor. Bu da burunda tıkanıklık şikayetinin önemli seviyede yaşanmasına neden oluyor. Çeşitli renklerde burun akıntıları şikayeti de doğabiliyor.

Akıntı burundan atılamadığında geniz akıntısı şekline dönüşüyor. Geniz akıntısı ise astım rahatsızlığına neden olabiliyor. Ayrıca mevcut astım hastalığının da daha yüksek seviyede yaşanmasına yol açıyor. Koku ve tat almada azalma olması, yaşanan problemlerden bir diğeridir. Bu polipler üst solunum yolu enfeksiyonları, grip ya da nezle gibi hastalıklara yakalandıklarında bu hastalıkları atlatmaları çok daha uzun zaman gerektiriyor. Vücudun pek çok sistemi etkilendiğinden yaşam kalitesinde de düşüş meydana geliyor. Bu nedenle tanı konduğunda mutlaka kısa zamanda nazal polip ameliyatı gerçekleştirilmelidir.

Nazal Polipler Nasıl Teşhis Edilir?

Nazal polipler nasıl teşhis edilmeli

Hastalar çeşitli şikayetler ile kulak burun boğaz hekimine başvurduklarına hastanın öyküsü detaylıca alınır. Bununla birlikte burun içinin endoskop cihazlar ile görüntülenmesine de ihtiyaç duyulur. Tomografi incelemesinin de yardımı ile tanı konabilir. Özellikle nazal polip ameliyatı kararı verildiğinde bilgisayarlı tomografi ile hastanın durumunun değerlendirilmesi gerekir.

Nazal Polip Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bilgisayarlı tomografinin milimetrik görüntüler veriyor olması, nazal polip ameliyatı operasyonunun çok daha başarılı bir şekilde yapılmasını sağlıyor. Bu görüntüler yardımı ile ameliyat planlamasının daha sağlıklı biçimde yapılması da mümkün olabiliyor. Eski dönemlerde ağız içerisinden ya da yüzün dış bölgesinden ameliyat yapılıyordu. Ancak günümüzde endoskopik teknikle nazal polip ameliyatı yapılabiliyor. Bu durum hastaların daha kısa sürede iyileşmesini ve iyileşme dönemini daha konforlu şekilde atlatmasını da sağlıyor.

Burun içerisinden endoskopik olarak yapılan ameliyatta ışık kaynağı, mikro kamera ve monitör eşliğinde sinüslerdeki poliplere ulaşılır. Polipler temizlenir ve aynı zamanda hasarlı dokuların da temizlenmesi sağlanır. Poliplerin temizlenmesinin ardından açılan yerlerin detaylıca kontrolden geçirilmesi de mümkün olur. Eğer ihtiyaç duyulursa sinüslerin normal forma gelmesi de sağlanır.

Genel anestezi altında yapılan burun polip ameliyatında son derece ince tıbbi aletler ve endoskopik yöntem kullanıldığından beyin ya da göz gibi yakın organların zarar görme olasılığı da minimum seviyeye geriler. Aynı zamanda çok küçük ebatlarda poliplerin dahi temizlenmesi sağlanabilir. Böylece hastaların yakın zamanda yeniden polip sorunu ile karşılaşma olasılığı düşürülür.

Burun ya da yüz bölgesine herhangi bir kesi uygulanmadığından dikiş izi ya da gözle görülür bir iz de meydana gelmez.

Nazal Polipler Ameliyat Sonrasında Tekrarlar mı?

Genel olarak bakıldığında nazal polip ameliyatı sonrasında burun poliplerinin tekrarlama olasılığı yok diyemeyiz. Ancak son yıllarda gelişen teknolojinin de yardımı ile ameliyatlar çok daha detaylı müdahaleler şeklinde gerçekleştiriliyor. Bu durum, ameliyat sonrasında poliplerin tekrarlama olasılığının düşmesini beraberinde getirdi. Bu noktada hastanın da üzerine düşen görevleri yerine getirmesi gerekiyor.

Hastalar nazal polip ameliyatı sonrasında poliplerin tekrarlamaması için bazı önlemler alması büyük önem taşıyor. Bu önlemlere şu örnekleri verebiliriz:

  • Üst solunum yolu enfeksiyonlarından kesinlikle korunmak gerekir.
  • Burun için kullanılan her türlü kimyasal maddeden ve yabancı cisimlerden uzak durulmalıdır.
  • Bulunulan ortamdaki klima temizliğinin düzenli olarak yapılması gerekir.
  • Parfüm ve deodorant kullanımından uzak durulmalıdır.
  • Alerjik rinit ya da astım rahatsızlıkları varsa bu hastalıkların kontrol altında tutulması gerekir.
  • Doktor tarafından reçete edilen ilaçlar varsa mutlaka düzenli biçimde kullanılmalıdır.

Bu arada nazal poliplerin tekrarlaması durumunda ameliyatın da tekrarlanabileceğini ekleyelim.

Nazal Polip Ameliyatı Fiyatları Ne Kadardır?

Net bir rakam olarak nazal polip ameliyatı fiyatlarından söz edemeyiz. Fiyatlar her hastada aynı rakamlara tekabül etmiyor. Bu nedenle bizimle iletişime geçerek fiyat bilgisi almanız daha doğru olacaktır.

İlginizi çekebilir –> Burun eti ameliyatı

Nazal Polip Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Operasyon süresinin her hastada aynı olması beklenemez çünkü poliplerin büyüklüğü, yerleştiği bölge gibi unsurlar yapılacak müdahaleyi de etkiler. Ancak genel olarak bir fikir vermesi için nazal polip ameliyatı süresinin yarım saatten 1,5 saate kadar uzayabildiğini söyleyebiliriz.

Bazı hastalar bu operasyon ile birlikte, aynı seansta septum deviasyonu ya da konka hipertrofisi gibi müdahalelerin de yapılmasını talep edebiliyor. Bu gibi durumlarda ameliyat süresi 1,5 saatten daha uzun olacaktır. Ancak bu ameliyat klinik ortamda istirahat edilmesini gerektirmiyor. Hasta kendini iyi hissediyorsa ameliyattan birkaç saat sonrasında taburcu işlemleri yapılıyor. Hastanın evde istirahat etmesi sağlanıyor.

Tıkla öğren –> Revizyon burun estetiği

Nazal Polip Ameliyatı Riskleri Var mıdır?

Hastalar nazal polip ameliyatı ve riskleri hakkında da bilgi sahibi olmak isteyebilir. Öncelikle her cerrahi müdahalede bazı risklerin olduğunu hatırlatmalıyız. Bu nedenle nazal polip ameliyatı da bazı riskler içerir ve kanama ya da enfeksiyon gibi riskler bu operasyonda da vardır. Bunun yanı sıra göz küresinin ya da göz sinirlerinin hasar görmesi, komşu atar damarlarda kanama olması gibi komplikasyon risklerinin de olduğunu ekleyelim. Son olarak ameliyat öncesi uygulanan genel anesteziden kaynaklanan bazı riskler de mevcuttur.

Deneyimli bir cerrahın tercih edilmesi, hastanın ameliyat sonrasında doktor tarafından yapılan uyarıları dikkate alması, reçete edilen ilaçların düzenli kullanımı ise bu risklerin minimum seviyeye çekilmesini sağlar. Burun poliplerinin ciddiye alınmaması, nazal polip ameliyatı risklerinden daha ciddi riskleri göze almak demektir. Dolayısıyla mutlaka tedavinin yapılması sağlanmalıdır. Ameliyata dair merak ettiğiniz detayları altta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Merak edenler için –> Tamponsuz burun ameliyatı